Jump to content

SEAT Ateca - accesorii


cc270802
 Share

Postare recomandată

Nu stiu daca e locul potrivit -dar pentru covorasele de interior va recomand pe cele de Skoda Karoq - calitate net superioara fata de cele Ateca OEM,ba chiar si pretul este mai jos. Invers fata de preturile masinilor in sine. Am comandat si aparatori de noroi KAroq si va tin la curent cum se potrivesc.

http://www.ideas4cars.be/fr/Tapis-en-caoutchouc/categorie-accessoire-auto-belgique/1398.1455.1456

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aparatori se prea poate sa nu se potriveasca prinderile, chiar te rog sa revii cu impresii dupa ce le vei monta. 

Cat despre covorase... despre ce material e voba? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din linkul postat cred ca e vorba de covorasele de cauciuc. Eu as incerca totusi produse aftermarket, folosesc acum pr ambele Leonuri o marca de covorase foarte ok, care mi-au fost recomandate tot aici, pe forum:

http://www.bestautovest.ro/set-covorase-auto-din-cauciuc-seat-ateca-07-2016-presuri-gledring-negre-4-buc.html

Se potrivesc perfect, folosesc prinderile originale si sunt destul de rezistente. In plus, nu miros a cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru navigatia de Ateca exista folii de protectie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat comanda de presurile din link'ul de mai sus, o sa revin cu impresii zilele urmatoare.

Probabil o sa comand de la ei si protectia portbagaj, pe care insa n'o au pe stoc deocamdata, asa ca nu e graba (atentie, cic'ar fi special ptr 4x2!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa vezi ca sunt ok, vei fi multumit de calitate si nici nu costa foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele originale costa de 3 ori mai mult si nu vad ce ar putea justifica pretul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le recomand si eu pe cele de la Gledring, in schimb pentru tavita de portbagaj te sfatuiesc sa vorbesti cu cei de la Riming din Timisoara. Vezi ca am scris mai multe despre ea aici

E mult mai de calitate decat cea de la bestautovest si este pentru modelul 4x4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr'adevar, cea Guardliner arata mult mai bine, pare o varianta foarte buna a celor OEM.

O sa incerc sa gasesc care'ar fi diferentele de forma a portbagajului intre 4x2 si 4x4. Inca nu mi'e clar daca a mea are podea variabila, am aruncat scurt o privire in portbagaj in curtea dealer'ului, dar nu m'am lamurit

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intre timp am plasat si comanda pentru tavita.

Cei de la TM mi'au zis ca's 3 modele:

- pentru modelele 4x4

- pentru modelele 4x2 cu podea variabila

- pentru modelele 4x2 fara podea variabila (cazul meu)

 

@ToniM: mai ai cumva codul racletei de geamuri, specifica Seat? Probabil ca n'o voi folosi, dar daca tot are loc dedicat la busonul de alimentare, as pastra'o acolo ptr urgente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu drag, o găsești in principal in catalogul din acest “sezon estival”, parca la 35/40 RON se învârtea - 000096010D dacă nu ma înșel , orice dealer ar trebuie sa știe de ea teoretic si fără cod, fiind in “oferta curenta” , teoretic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi!

Doar cautasem ieri in catalogul de iarna 2017/2018, dar nu vazusem. Azi a "aparut" si da, e corect codul dat de tine, in catalog figureaza la 37ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si-a pus cineva banda de protectie pe lateralul masinii? Sau bandou? Exista ceva variante pe net? Sint curios cum ar arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la ornamentul lateral OEM 575071328 Z76, il am eu, regasesti ceva poze la mine pe topic.

 

LE: @TheMailman nu are asa functionalitate, dupa cum poate ai observat si la masina ta, usile nu sunt "drepte" pentru a avea asa ceva. Ce doresti tu probabil doar daca pui pe linia laterala a masinii, insa nici asa nu ai nici o siguranta ca nu va deschide cineva usa cu "surpriza" pentru tine, probabil era mai bun in acest aspect un Citroen ;)

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ornamentul ala impiedica pe altii sa-ti zgirie masina cind deschid usa neatenti, da la ala ma refer.  (daca nu cumva exista si altul care sa se puna pe la mijlocul usilor pe toata lungimea masinii)

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers intr'un Duster cu asa ceva si nefiind obisnuit, ma atingeam de ele de fiecare data cand urcam, dar mai ales cand coboram.

Sigur era chestie de obisnuinta, insa nici nu mi s'au parut prea utile. Iar Ateca nu e o masina prea inalta, totusi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca se preteaza pe ateca. Un vecin a montat asa ceva pe un nisan murano.

Ca si opinie personala masina arata mai bine innainte.

Un accesoriu care l-as recomanda este scutul metalic. Eu l-am gasit undeva la 520 ron cu transport inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu le vad utilitatea. Ateca nu e o masina atat de inalta. In plus mi se pare ca arata cam nasol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@justmadalin nici pe mine nu ma incinta. Poate pe un Tarraco ar da mai bine. Ateca e prea finuta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici macar pe Tarraco nu cred c'ar da bine.

Treptele alea le vad utile pe un pick'up cu garda la sol de minim 25cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Cum se traduce dog guard in romana?

Acest accesoriu o fi strict compatibil cu Ateca, sau merge si cu Karoq sau Tiguan?

grafik.png.3e66d45836ebaa3fe106e93c2db34d14.png

Modificat de HKHK
poza dublata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cusca pentru caine sau protectie pentru caine. Din cate vad, cred ca se potriveste deoarece sistemul de prindere are niste ventuze pe geamurile laterale, si cred ca este oarecum reglabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista ceva variante pentru maneta dsg? Sau pentru maciulia acestuia? 

In afara de schimbarea acelui plastic cu unul cromat nu am gasit nimic. 

Si fata de alte schimbatoare de automate(skoda/bmw) arata trist rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!