Jump to content

Jante & Anvelope (Tiguan AD1)


catalyn21
 Share

Postare recomandată

Eu am mers pe varianta Mak Dresden Gun Metallic, de 18 + anvelopele amintite Michelin Pilot Alpin 5 SUV cu DOT de septembrie si toata distractia a ajuns cu montaj la 5680 ron. Sunt foarte multumit atat de pret cat si de aspect. 8000-9000 ron mi se pare totusi o suma exagerata...

 

IMG_20191230_142027.jpg

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am rezolvato si cu jantele si cauciucurile de iarna. am gasit o oferta foarte tentanta pentru jantele sebring de 18 cu CONTINENTAL WINTERCONTACT TS 850 P 235/55 R18 (noi). masina vine echipata cu sebring de 19 inchi.

Acum astept sa vina masina (azi am discutat cu reprezentantul de vanzari si pana la sfarsitul saptamanii spera sa fie livrata). 

Modificat de cataxyx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat asa:  jante de otel de 17 inch cu anvelope Hankook standard 215/65/R17 de la  autosoft (aproximativ 3000 lei fara montaj).

Capace am gasit pe OLX cu 200 lei aproape noi. Dupa parerea mea nu merita sa investesti atatia bani intr-un set de jante pe aliaj pentru 3 luni pe an.  Si nu cred ca arata asa rau rezultatul final.

Mi-e mila de astia cu roti pe 19 ...

IMG_20191222_222004.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de cât contează aspectul, pt unii mai mult, pt altii mai puțin sau daca vrei să upgradezi frânele pe masina. Pt upgrade de frane 18 inch e un minim. 19 vara si 18 iarna sunt dimensiunile potrivite. Cu atentie merge si cu 19 iarna, nu e atat de rau si nimic de compătimit. :)

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au venit jantele si cauciucurile de iarna... acum astept masina...

Screenshot_20200108-123242_Gallery.jpg

Screenshot_20200108-123246_Gallery.jpg

Si inca vreo 2 poze

Screenshot_20200108-123258_Gallery.jpg

Screenshot_20200108-123301_Gallery.jpg

 

Screenshot_20200108-123305_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cataxyx!

Cat te-au costat rotile? Jantele au fost noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. 

Atat jantele cat si cauciucurile sunt noi, oem. Pretul a fost unul mai special... 5800 lei. Am pus o poza la rezoluție mai mare in care se vede ca inclusiv capacele sunt bagate in tipla de catre producator.

 

LE si o poza cu masina ce a fost livrata azi

20200108_121459.jpg

20200108_162841.jpg

Modificat de cataxyx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferente 18-19 inchi ( am pus cauciucurile de iarna).

20200110_164620.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot mici par cele de 18. Si la a mea imi pare la fel cand trec de la 19 la 18. Vad ca sunt si alt finisaj chiar daca numele este tot Sebring.

Looking for the summer... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Într-adevăr, cele de 18 de iarna sunt un argintiu deschis, pe cand cele de vară de 19 sunt un gunmetal desi sunt tot sebring. Acum cand stau si ma uit la masina, ma bucur ca am mers pe 18 si nu am ales jantele pe 17. Vreo 9-10 ani nu cred ca ma apropii sa cumpăr alte cauciucuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va trebui sa le schimbi mai des. O anvelopă de 9-10 ani vechime merită sa ajungă doar la gunoi.

Da, vizual 17 inch este prea puțin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor,

 

Pot sa va intreb cu ce tip de anvelope a venit masina voastra comandata direct de la Vw? Gen continental, sau alti producatori?

Am citit topicul si nu am gasit un astfel de raspuns.

Multumesc


Radu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca sunt diferite functie de tip/diametru janta si de anii de fabricatie, dar depinde si de contractele VW cu furnizorii.

In 2018 in vara, Sebring de 19 inch a venit cu ContiSportContact 5 cu solutie anti-pana pe interior (ContiSeal).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe varianta Highline jantele pe stoc sunt cele 18 '' Kingston. sa vad ce surpriza voi avea. Cred ca pe continental vor merge.

Plus, roata de rezerva clasica, cel putin asa scrie in dotarile masinii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comfortline, decembrie 2019, jante Montana, anvelope Continental.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An 2019 Highline vara Sebring de 19 inch anvelope pirelli scorpion runflat.

Modificat de straight
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Tiguan 2019 Highline R-Line: jante 19 sebring cu anvelope pirelli scorpion verde self seal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Tiguan 2019
Am mers pe:
- Jante Aliaj Mak Dresden Gun Metal Mirror Face CB66.45 8X18 5X112 ET42
- Goodyear Ultragrip Perf GEN-1 235/55R18 104H M+S XL
Jantele au venit cu distantieri. Am putut sa folosesc prezoanele care erau deja pe masina. 

WhatsApp Image 2020-03-03 at 17.54.26.jpeg

WhatsApp Image 2020-03-03 at 17.54.13.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata foarte bine. daca nu era capacul cu mak si scria VW puteam sa zic ca sunt cele originale.

Ca si idee cat au costat cu totul?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 15 ore, horiafx a scris:

VW Tiguan 2019
Am mers pe:
- Jante Aliaj Mak Dresden Gun Metal Mirror Face CB66.45 8X18 5X112 ET42
- Goodyear Ultragrip Perf GEN-1 235/55R18 104H M+S XL

Aceleasi anvelope am si eu pe Tiguan 2019 doar ca am pus pe jante OEM de tiguan gen1. Ca idee ce presiune ai bagat in ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe highline rline jante 19 vara a venit cu pirelli, iar cele de 18 iarna cu continental. Cred ca depinde de dimensiunea jantei si varianta de echipare cu ce fel de cauciuc vine echipată masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/3/2020 at 7:53 PM, radu.bin said:

arata foarte bine. daca nu era capacul cu mak si scria VW puteam sa zic ca sunt cele originale.

Ca si idee cat au costat cu totul?

Mersi

Salut, asa este. Le-am vazut la @DDoc si mi-au placut. Jantele au fost 2668 RON iar anvelopele 3000 RON

On 3/4/2020 at 9:23 AM, Cristi S. said:

Aceleasi anvelope am si eu pe Tiguan 2019 doar ca am pus pe jante OEM de tiguan gen1. Ca idee ce presiune ai bagat in ele?

Cei de la vulcanizare mi-au recomandat presiunea de 2.6 bar. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bate un gand (poate stupid :) )....Asa de mult imi plac jantele de 18 ce am acum cu anvelopele de iarna Mak Dresden Gun Metallic, de mi-a trecut prin minte cum ar fi sa cumpar si pentru cele de vara de 19 tot acelasi model, si sa vand bineinteles Sebringurile de 19, cu care a venit din fabrica.... Astept pareri pro / contra, legate de fiabilitatea jantelor de fabrica respectiv cele de la MAK, greutate, etc. Scuze daca s-a mai discutat pe undeva pe vwforum...

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un Rline arată bine in combinație cu jantele OEM. Am jante Mak de iarnă dar sunt sub cele OEM la finisaj.

Lasă gândurile astea că nu sunt bune!

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

A explorat cineva pana acum solutia privind anvelopele all seasons/all weather? In special pentru jantele de pe R-line, respectiv Sebring pe 19" sau Suzuka pe 20"?

Numai bine, 

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!