Jump to content

Jante & Anvelope (Tiguan AD1)


catalyn21
 Share

Postare recomandată

Salutare, o intrebare pentru cei ce au deja noul Tiguan: Daca rotile pe 18 sunt 235/55/18 cu 7j et 43, pentru iarna merg Jantele pe 17 inchi  - 7j -  et43 cu anvelope 215/65/17? Intreb pentru ca Jantele de Tiguan II sunt scumpe si greu de gasit pe 17" si as lua de Tiguan I.

Merci.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca configuratorul de la cauciucuri direct  ( sau alte siteuri romanesti).

 

eu de acolo mi-am comandat tot pe 17, iar la pret sunt ok, cu  mult sub ce ofera dealerii anyway.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, catalyn21 a scris:

Salutare, o intrebare pentru cei ce au deja noul Tiguan: Daca rotile pe 18 sunt 235/55/18 cu 7j et 43, pentru iarna merg Jantele pe 17 inchi  - 7j -  et43 cu anvelope 215/65/17? Intreb pentru ca Jantele de Tiguan II sunt scumpe si greu de gasit pe 17" si as lua de Tiguan I.

Merci.

 

Cred ca da. Eu am pe Tiguan nou jante pe 17 cu anvelope vara 215/65/99 V. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎10‎/‎11‎/‎2016 at 10:06 PM, Catta83 said:

@Mirceake- Comanda am dat-o pe 25 August, estimarea de livrare e in saptamana 45 (7-13 Nov), deci undeva la 11 saptamani. Da, am pus si optiunea de faruri LED High.

@Catta83 - Si eu am tot saptamana 45 livrare si comanda facuta pe 9 August. Apropos de anvelope, avand in vedere ca masina va fi livrata cu anvelope de vara, intentionezi sa achizitionezi anvelope de iarna de la dealer sau ai alte variante ? Eu am o dilema daca sa comand pe 17" sau 18" si ma intreb  in afara de pret care ar fi avantajele / dezavantajele. Referitor LED High sper sa pot pune grila full crom (retrofit) si pe variant de led basic.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avantajele pentru 17 vs 18  in ceea ce priveste rotile de iarna sunt :

1. confort sporit

2. costuri mai mici atat la jante cat si la anvelope

3. teoretic dar si practic anvelopele cerute de rotile pe 17 sunt mai inguste deci (teoretic) mai bune pentru conditii de iarna (zapada/mazga).

Dezavantaje:

1. look

2. altele nu imi vin in cap acum.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mirceake Mi-am luat deja jante 8X18 5X112 ET42 si anvelope de iarna 235/55/R18, ca nu mai aveam rabdare :) . Bineinteles, din alta parte, la dealer erau 9700 lei rotile de iarna pe 17", pe 18 nici nu aveau pentru noul Tiguan. 

Din ce am inteles, la motorizarea de 190 CP nu poti pune jante mai mici de 18 pentru ca nu incap de etrieri..

Ca idee, si-a pus colegul @ADI_PKP aceleasi roti de iarna pe care le-am mentionat mai sus si arata deja destul de mici, daca ai pachet R-line exterior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incap fara probleme rotile pe 17 la motorizarea 190tdi cat si la 240bitdi. Cum spuneam, e chestie de gustibus mai ales daca va comandati masinile cu roti pe 19/20 de vara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Standard de iarna sunt pe 215/65/17, nu am de gand sa sparg norma, dar la Jante era problema ca cele OEM de Tiguan II sunt date in fisa de fabrica: 215/65/17 99v 6.5j x17 et 38 si 215/65/17 99v / 7jx17 ET 40 . si pe cele de 18 sunt 7Jx18 et43. am cautat si pe calculator pe net si nu par probleme cu jantele de 7Jx17 ET 43 pe iarna. 

Modificat de catalyn21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea ar fi ca masina vine cu jante de 18 (Nizza) , astfel m-am uitat in catalogul primit de la dealer si ma gandeam sa cumpar doar anvelopa nu si janta si pretul este 1018 RON / bucata, pentru 235/55R18 Winter Contact TS850P, nu stiu cat de ok sunt....Pe de alta parte au si oferta pentru avelopa+ janta pe 17 pentru tiguan dar pretul este intre 7000 - 9100 RON pentru set. Deci decizia mea se indreapta catre anvelopa nu si janta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

235/55R18 Winter Contact TS850P am luat si eu, dar la un pret mai normal de 799 lei bucata.

In functie de buget cred ca poti opta si pentru roti separate pe 17'' de iarna, ar trebui sa iesi sub 5000 lei/set.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Catta83 Poti sa-mi spui de unde ti-ai comandat anvelopele si in cat timp le livreaza ? Deci inteleg ca ti-ai achizitionat doar anvelopele iar jantele sunt cele cu care a venit masina...

Modificat de Mirceake
precizare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea vine cu jante pe 19", eu am luat jante pe 18 + cauciucuri de iarna. Ti-am dat PM cu mai multe detalii, nu vreau sa se considere reclama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc @Catta83. M-am gandit sa iau jante de 17 + anvelope pt ca sunt mai ieftine dar cum zice si colegul @cristi511 mai sus, au dezavantaj la look. Astfel ajunge mai ieftin sa iau doar anvelope pt jantele actuale, dezavantajul care mi l-a precizat dealerul este ca daca schimb des anvelopele pe jante am sansa destul de mare sa fie ciobite la manevre si  imi recomanda sa iau cu tot cu jante. Pretul totusi este piperat la set...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealerul încearcă sa vândă si jantele, e normal ... nu asta ar fi dezavantajul, ci manevrarea de 2 ori pe ani, schimbul de anvelope (timp pierdut la vulcanizare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am schimbat eu zilele trecute de la 20 vara la 18 iarna (MAK Koln) si vorbind strict de efectul vizual nu prea e ok......masina parca ar fi desculta...poate m-am si obisnuit eu cu cele de 20. Asa cu balon de 55 masina e clar mai confortabila dar sincer eu o prefer mai sportiva, treci suspensia pe confort cu jante de 20 si e ok si pe drumuri mai rele. In rest, aseara am completat cu addblue cam 8 litri au incaput....si am din nou o autonomie de 9000 km. Bafta lume!

IMG_0467.jpg

IMG_0468.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mirceake: Nu ti-a zis bine dealerul. Am octavia de 5 ani si niciodata nu mi-au stricat jantele sau anvelopele la schimbul iarna-vara...E adevarat ca exista riscul sa se deterioreze in timp, dar, daca faci operatiunea la un atelier dotat ca lumea, nu sunt probleme. Totul e sa dai peste un mester priceput care sa aiba sculele potrivite (eu spre ex am mers numai la autosoft).

Modificat de vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa m-am gandit si eu dar domnul de la piese de schimb tot insista ca pe termen mediu si lung e mai bine sa ai rotile set complet pentru fiecare sezon :). A precizat totusi ca depinde de service si ca sa fiu atent unde fac schimbul asa cum ai spus si tu. Apropos, si eu am avut Octavia 1 timp de 10 ani fara nici o problema intampinata cu ea. Sper sa ma tina si Tiguanul  cel putin atat in aceleasi conditii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/25/2016 at 2:31 PM, Catta83 said:

A mea vine cu jante pe 19", eu am luat jante pe 18 + cauciucuri de iarna. Ti-am dat PM cu mai multe detalii, nu vreau sa se considere reclama.

Imi zici si mie de unde ai luat jante + anvelope? A mea vine in Decembrie si trb sa ma pregătesc .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai bine mutati discutia asta in PM, unde puteti adauga cati useri considerati ca e nevoie? 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Jantele astea le am si eu si ADI_PKP, doar ca au ET 42. La ET 48 rotile vor sta cu 6mm mai in interiorul caroseriei decat la noi, care sunt deja destul de in interior :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, le găsisem la un preț f bun ... 623 lei / buc, nu exista nici o varianta de "reglare" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, din link-ul producatorului furnizat de Bogdan, nu vad niciun model compatibil, cu ET mai mare de 42.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare!

Pt noul Tiguan 2016-, echiparea cu jante de 18 este cea mai intalnita. Dar sunt foarte multi care merg si cu 19 sau 20. Pentru cei care au dimensiunea 235/55/R18, echipare standard pt highline, sau mai mari, nu prea existau optiuni privind echiparea cu anvelope all terain(50% on/off road). Cei de la Generat Tires au speculat si au scos anul asta noua anvelopa General GRABBER AT3 intr-un numar mare de dimensiuni pe care concurenta nu o produce:https://www.generaltire-tyres.com/car/tyres/summer/suv/grabber-at3

O sa testez si o sa revin cu impresii!

grabber-at3-product-picture-1-data.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar sunt curios de impresii, astept cu interes parerile! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!