Jump to content

Accesorii (Tiguan AD1)


RoC
 Share

Postare recomandată

Suna frumos, dar totusi 1000eur... sunt ceva banuti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce motorizare a ajuns boosterul de maserati? 2.0 tdi vad din profil dar macar sunt mai multi ponei?

Jantele imi plac, completeaza tridentul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba doar de un 2.0tdi - 195,4cp masurati pe dyno 

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare...si la propriu si la figurat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gusti Văd ca te ții de planurile pe care le-am discutat atunci! Sa le folosești cu plăcere! :beer:

Soundbooster-ul se aude fain de tot! Văzusem poze pe FB și chiar eram in dubiu dacă e a ta sau alta, dar parca prea dădea cu virgula numărul de înmatriculare :))  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77Pai nu-i 1000 euro, ca-i spre 1450-1500 euro cu montaj inclus varianta aceasta Extended, de Maserati ?....

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@lambda_dryver iti multumesc pentru apreciere. Da, am reusit sa termin cu sunetul si side assist. Acum m-am apucat de Discover Pro si urmeaza HUD. 
Astept sa vorbim si despre frane ;)


Daca cineva ma poate ajuta cu ceva coduri de piese din etka as fi recunoscator. PM ca sa nu facem spam aici.

Modificat de Gusti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gusti Te-ai pus serios pe treaba! Ar fi super dacă ai putea sa documentezi procesul de retrofit al HUD-ului in câteva poze (sunt curios :))). 
 

Da-mi un semn in PM pentru frane :beer:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. De unde pot lua și eu un set de paravanturi față pentru VW Tiguan Allspace 2018?? Va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu foloseste nimeni bari pentru suport de biciclete? Ma puteti ghida macar unde sa pun aceasta intrebare (vezi intrebarea din pagina 2)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un site care vinde accesorii de transport? Google? Reprezentanta? Doh ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am crezut ca mai are cineva si ma interesa experienta personala. Conteaza daca se pune sus deoarece masina este mai inalta decat un sedan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am terminat si retrofitul la HUD. Urmeaza upgrade usb hub (as vrea sa il schimb pe cel cu 1 usb la cel cu 2 usb-uri), big brake kit & intercooler upgrade (am verificat temperatura pe autostrada la 120-130km/h si sta intre 107-110 daca ar creste viteza cu 30km ar sta undeva la 120 grade la o temp exterioara de 26-27grade)

Teaser HUD :

image.png.bec5addf2ee8f4399cc58874b3a9081d.png

Modificat de Gusti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, revin cu o intrebare la care nu am  gasit raspuns (da, am dat search....) - aparatorile de noroi - merita instalate sau sunt frectie la piciorul de lemn?

Am observat ca atunci cand carosabilul este umed sau ploua marunt, toata partea din spate (luneta, bara, hayon) se murdareste destul de repede. Nu-mi dau seama din ce cauza si ma gandeam ca un set de aparatori pe spate ar rezolva problema asta. A montat cineva asa ceva? Au avut vreun rezultat? Multumesc.

P.S. La opel-ul astra g pe care l-am avut nu pateam lucrul acesta si distanta de la roata din spate pana la bara era cam tot aceeasi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eutavi  cu aparatorile de noroi vei reduce mult ce se depune strict pe bara din spate in zona indicata mai jos : 

image.thumb.png.8ea5a26280fcca5a3ad953b171d74c21.png

Cat despre ce murdarirea haionului ->  este datorata formelor aerodinamice constructive ale masinii , cu cat este presiunea negativa mai mare in spatele masinii cu atat vortexurile vor fi mai puternice. Ce gasesti tu pe haion vine majoritar  de deasupra masinii  , imaginea de mai sus este destul de relevanta.  

Concluzie ->  Protectiile de norori ajuta in anumite parti dar nu rezolva problema semnalata de tine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Vreau sa achiziționez un Tiguan 2017-2018 si am gasit varianta cu AC (poza de sus) și climatizare (poza de jos). Problema este ca majoritatea care îmi plac și au dotari mai bune au AC nu cliamatronic.  Ce modificări trebuie făcute pentru a trece la climă? Mulțumesc 

20200704_184806.jpg

Modificat de relugeo
greșeală ortografie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adaugati senzori, cablaje, senvomotoare, panou clima, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Mulțumesc ,Florin pentru răspuns. 

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Doomy

Multumesc pentru raspuns.

 Totusi nu cred ca ai dreptate in totalitate. Azi am trecut printr-o portiune de asfalt plina de apa. Am mers usor  si totusi pe luneta s-au depus stropi mici. Acei stropi nu aveau de unde sa vina decat de la rotile din spate. Din fata nu venea nimeni care sa-mi arunce acei stropi, de la rotile din fata nu aveau cum sa ajunga acolo. How about that? 

OCD-ul meu  este foarte suparat pe treaba asta, asa ca o sa iau masura de a-mi  monta aparatori pe spate. Revin cu impresii.

 

Modificat de eutavi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curentii pe aer nu apar doar in spate ci si pe lateralul mașinii, ai particule ridicate de rotile din față care sunt antrenate tot catre zona depresurizată.

Eu nu am vazut mașină break sau suv care sa nu ridice mizerii pe lunetă. Aparătorile vor inlatura partial noroiul din zona indicată, pe luneta se depun particulele fine, nu bucăți.

Ca sa mai glumim, solutia e sa treci prin baltă cu masina in brațe... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Vreau sa fac un retrofit la scaune. Ma doare spatele de la ele. Vreau sa pun niste scaune de A8 cu masaj si ventilatie.

Va rog ajutati-ma si pe mine cu schemele electrice sau de unde le-as putea descarca?

De asemenea vreau sa ii pun si carlig. Va rog ajutati-ma cu diagramele electrice.

Multumesc,

Weekend fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ce masina vrei sa pui scaune de A8?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te gandesti la.Passat B8....esti sigur ca incap? Nu am masurat,  dar sunt mai voluminoase, comparativ cu cele de Passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se gandeste la B8 ... suntem offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mi-am luat tavita de portbagaj si nu se potriveste :( .  Se pare ca pentru modelul meu (Tiguan II 2019 cu roata de rezerva de dimensiuni mici) nu exista tavita decat pentru pozitia superioara, adica cu podeaua ridicata pe pozitia de sus si evident ca eu imi tin podeaua la maxim in jos.

Voi cum v-ati gasit?

re_1IMG_20200805_132935.jpg

re_1IMG_20200805_133031.jpg

re_1IMG_20200805_133019.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Accesorii (Tiguan AD1)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!