Jump to content

Cum ies cu masina impotmolita?


orchid
 Share

Postare recomandată

Am de urcat o panta unde e iarba. a derapat pana a intrat esp, a ajuns la noroi, e ud bine pamantul nici vorba sa se usuce... cum redau aderenta rotilor? am incercat cu covorasele de cauciuc sub roti, nu merge. crengi de brad ar ajuta oare, sau nisip? de tras cu alta masina mi-e sa nu ramana si ea impotmolita acolo. e o panta destul de abrupta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti pe la sat incearca sa gasesti pe cineva cu un tractor sa te tracteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar unde esti, in the middle of nowhere?
Banui ca nu ai cauciucuri cu profil bun sau macar de 4mm ca altfel ai fi iesit usor. Daca nu ai ceva masina sa te traga afara, nu o spun la gluma, o sa trebuiasca sa astepti sa se usuce. Eventual incearca cu pietris, nisipul e alunecos ca e marunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2-3 zile vine inghetul ...pune cateva poze sa ne facem o idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

panta e cand cobori si rampa cand urci

de ce vrei sa urci daca nu iti permite masina ?

sau cum sa ramana impotmolita ? mai degraba o ia la vale si nu poti controla

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rampa, panta, ce-o fi, conteaza ca am de urcat, jos e iarba (sau a fost ca acuma is araturi de la patinaj), si nu vrea. am cauciucuri noi dar daca e noroi moale vad ca degeaba. o sa merg maine cu cativa amici si imposibil sa nu iasa impinsa. ma gandeam ca s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie si a gasit o rezolvare usoara si fara sa necesite mai mult de 1-2 persoane.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate parea prostesc, dar undeva in Africa (nu glumesc) cand ramaneam in nisip legam niste sipci peste cauciucuri... cam ca in video...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minutes ago, orchid said:

oare cu rumegus din ala mare ar merge? 

E marunt rumegusul,incearca cu crengi fare Frunze....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia cu latetul-sipca prinsa de roata este o idee buna, dar nu daca ai tractiune fata si vrei sa virezi. In cazul asta pui sipca scurta cat latimea cauciucului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg atunci ca ai ramas cu masina prinsa intr-o vale si singurul drum ca sa pleci de acolo e sa urci pe acel noroi cu iarba

deci ai nevoie de avelope de noroi si motor diesel cu cuplu

anvelopele de noroi poate sa zici ca le inlocuiesti cu lemne ca in Africa , dar numai daca iti permite spatiul , ca nu stim ce jante si anvelope ai

motor cu cuplu ai ?

oricum daca ai distanta mai mare e posibil sa nu reusesti

eu va recomand sa fiti atenti ce faceti , viata e mai importanta ca masina

poate gasesti un tractor sa il aduci acolo

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, vazusem si eu aia cu sipca, dar el are loc suficient intre anvelopa si aripa, eu nu am loc. impinsa in 5 insi ramane varianta care o incerc. multumesc pt reply-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carpe, haine, paturi, chestii care sa absoarba. Bagate si la roata ca sa iesi si apoi eventual pus pe unde treci dacaa  nu poti sa urci. Iei pentru 10m asa si apoi le arunca prietenii pe cele din spate in fata. 

Sau cauti alt drum ocolitor. Se intampla mai ales daca ai pe la tara pamant dupa un deal, il cobori si apoi cand e sa iesi nu mai poti urca ca fie e iarba fie pamant mocirlos care aluneca. Asta e unul din motivele pentru care urmatoarea masina vreau sa fie cu tractiune integrala. La fel poti sa patesti si iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lanturile sunt sfinte. In lipsa lanturilor poti incerca cu ramuri de brad (nu groase). Eu asa am scos masina dupa o joaca in care m-am trezit cu masina bagata in namol pana pe scut (dupa 2-3 ore)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am iesit impinsa in 5 insi, aproape ca nici nu trebuia sa accelerez ( glumesc). iarna mai e cum e, dar cu noroiul e naspa. si noroi din ala incat la spalatorie se chinuia sa-l curete de pe lateralul anvelopei, mi-a spus ca e uleios :). asta e, am patit-o si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!