Jump to content

DIY - Inlocuire capace centrale jante VW cu orice marca


shiretzicu
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am achizitionat de curand un Seat Ateca si avand in vedere ca a sosit sezonul rece m-am hotarat sa ii cumpar un set de 4 jante de aliaj de 17" pentru a le inlocui pe cele de 18" de vara. Intrucat costurile unor jante noi Seat erau foarte ridicate, iar aftermarket nu am gasit un model sa se potriveasca masinii la dimensiunile cerute de CIV (7Jx17, ET45), am mers pe varianta achizitionarii unui set de jante de VW Tiguan model New Orleans.

Dupa achizionare m-am gandit imediat cum sa schimb inele centrale de Volkswagen cu unele de Seat. Numai ca surpriza, la fel ca si alti colegi de forum am aflat ca inele centrale de VW nu se potrivesc cu cele de Seat si Skoda. Asa ca am fost nevoit sa improvizez ceva. Din pacate nu am gasit aceasta informatie pe nicaieri, tocmai de aceea m-am gandit sa o postez si aici poate mai este de folos cuiva.

Acest ghid poate fi adaptat in principiu pentru orice inele centrale perfect rotunde ce au in componenta o sigla metalica tot rotunda.

Inele centrale primite cu jantele mele aratau cam asa si aveau dimensiunea exterioara de 65 MM:

image.png.b582c9b061924c7414ff99b72f0d16fb.png

Cele mai apropiate capace de la Seat aveau dimensiunea de 60 mm. Un alt coleg de pe forum a facut o alta improvizatie cu acelea si le-a lipit de jante cu un silicon transparent. Dezavantajul consta in faptul ca atunci cand este nevoie sa echilibrezi jantele sau in orice alta situatie in care trebuie sa scoti capacul trebuie sa tai cumva acel silicon si sa il reaplici cand pui capacul.

Acum sa trecem la operatiunea de schimbare a capacelor. Eu am inceput cu o surubelnita mica plata cu care am incercat sa dezlipesc partea metalica de cea de plastic. Am reusit foarte usor acest lucru cu primul capac, insa la celelalalte 3 aceasta operatiune s-a dovedit imposibila. Abia dupa mi-am dat seama ca primul capac era "Made in Italy" iar celelalte 3 "Made in Germany". In concluzie daca va aflati in situatie de a achizitiona capacele ar fi mai bine sa fie fabricate in Italia, sunt mult mai usor de dezlipit. La cele fabricate in Germania, dupa ce am reusit sa dezlipesc marginea cu surubelnita plata, am fost nevoit sa folosesc un patent si sa dezlipesc toata sigla din aproape in aproape. Toata operatiunea a durat aproximativ 15 minute pentru fiecare capac. Va sfatuiesc sa folositi o pereche de manusi sa nu va taiati in tabla de la sigla. Dupa aceasta operatiune capacul arata cam asa (modelul fabricat in Germania cu adeziv din greu):

image.thumb.png.35e5f32cce503f114ae4dd4d5c9a237a.png

Pentru Seat am achizitionat urmatorul model de capace metalice de pe ebay:

https://www.ebay.co.uk/itm/METAL-STICKERS-WHEELS-HUB-CENTER-CAPS-Centro-LLantas-4pcs-SEAT/282387126132?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=581516905686&_trksid=p2060353.m2749.l2649

Avand in vedere ca cele metalice de la VW au cam 60mm diametru, am luat unele de 60mm. Capacele sunt facute in Spania, au costat in jur de 70 RON si pot fi fabricate pe mai multe dimensiuni si pentru mai multe marci. Dati un search pe ebay dupa "METAL STICKERS WHEELS HUB CENTER CAPS Centro LLantas 4pcs" si vedeti toate modele. Adaugati la ce am scris eu "Seat" sau ce vreti voi pentru a obtine exact ce cautati. Acest capace vin cu o banda dublu adeziva, banda pe care am dezlipit-o pentru a fi lipite cat mai aproape de partea de plastic. Am lipit capacele cu ceva similar cu Poxipol, sper sa tina la apa. Rezultatul obtinut e urmatorul:

image.thumb.png.c02adb2015194bf3711119d5f508b217.png

Iar in final janta arata asa:

image.thumb.png.d2e779f0b832d4242744f844190d5916.png

Si inca doua poze cu jantele pe masina si capacele luate de pe ebay:

image.thumb.png.720fdfaf3dc9a51d678ece060d135340.png

image.thumb.png.e1554fc74f48c36cbf54aa5c5a8fef03.png

Daca aveti intrebari, va raspund cu placere.

Modificat de shiretzicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!