Jump to content

Golf 7 Executive 2.0Tdi vs Tiguan Business 2.0 Tdi


MariusPD
 Share

Postare recomandată

Salutare  prieteni...

sunt in cautare de masinina noua,in aceste saptamani am tot  fost peste tot in cautarea masinei ideale pt mine...

am ales din mai multe  cele 2 acum nu sunt hotarat cu care sa raman (masinile noi amandoua)

vreau sa cer parerea voastra cat si sfaturile voastre despre aceste 2 masini care credeti ca ar fi mai ok ?

ca pret...Golf 33.539E cu un scont de 3000 euro plus inca 1mie daca o fac in rate... cu 198E in 36 luni , avans 10.000 plus la  final de  cele 36 luni  alti 13.600 toti odata.

Tiguan pret 36.549 cu un scont de 4141...

va multumesc anticipat

ps.de  retinut ca nu sunt in RO...nu stiu daca la noi este sau nu acest scont....

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambele sunt foarte ok, depinde ce ai tu nevoie de la ele si care iti place mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-ne mai multe detalii despre masini..

Asa pentru 2k diferenta finala...Tiguanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am editat intre timp...  ca  optiuni sunt asemanatoare intre ele... un plus il are golful ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde le folosesti preponderent? cati pasageri? vad ca oricum estit decis pe diesel deci nu are rost sa intreb cati km vei face cu ele anual.

aoleu, pai in banii aia de Golf te incadrezi la Passat... sa nu mai zic de una electrica cu o autonomie de 500 de km (nu din gama VAG), dar e drept mai pui cateva mii... iti da statul 10 k pe cea full electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi de zi la servici... 24 km  doar servici...in sf de saptamana  plimbari...munte...mare..1data 2ori pe an maxim venit in tara un maxim de 25 k anuali

ca pasageri doar eu si sotia momentan..pana apare un bebe...

@Liviu_sbn pai stiu dar nu sunt in ro...aici nu am acelasi optiuni ca si in ro... pasatul este mult mai scump...

daca as alege un pasat la banii astia dar nu sunt...este mult mai chel..ca sa spun asa..  

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, ca si spatiu interior, care te multumeste mai mult? Ca si pozitie la condus? Fa-ti o lista cu plusurile si minusurile fiecăreia si evalueaza-le in functie de ce ai tu nevoie de la ela. Ambele sunt masini bune, poti sa excluzi una dintre ele doar daca vei găsi acele diferențe necesare tie.

Ca si optionale in acelasi buget, de asemenea...

Poti sa faci lista aici si dupa vezi ce sfaturi iti mai dau colegii referitor la lista aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-ne ce dotari are fiecare varianta ca sa ne putem forma o parere.

Daca locuiesti intr-un oras aglomerat, cred ca golful e alegerea mai inspirata, mai ales ca nu aveti copii momentan, iar pentru 2 persoane portbagajul e suficient.

L.e. A aparut configuratia golful cand eu scriam mesajul. Sincer, mai degraba vii si cumperi din romania... 33k euro pentru un 2.0 tdi manual, fara led sau dsg e enorm de mult...

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu stiu..parca ma atrage mai mult golful..ma da un pic in spate tiguanul fiind un pic mai mare pt naveta... de asta nu sunt asa f hotarat.. daia am si cerut o parere aici...

ar fi putut iesiiun pic mai ieftina dar am ales ca si jante  Jurva 7 1/2 J x 18" cu cauciucuri  225/40 R18, 

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai, ochiometric mie mi se pare mă scurt Tiguanul, nu am studiat detaliile astea. Oricum, daca merge casa-servici presupun ca are loc de parcare asigurat la ambele... Dar e intr-adevăr si lngumea un factor de luat in considerare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi configuratia la golf mai sus mihai... are led pe spate.. pe fata halogen spunema ca din 33 mii euro am scont de 4000 euro

am sa pun si pt tiguan...

https://www.volkswagen.it/app/configuratore/vw-it/it/tiguan/31105/34305/business/AD136X-GPM4PM4-GPNDPND-GWTIWTI-GW53W53-GYOWYOW-GZEXZEX-MDAR3S1-MCDR7RE-MAUD9WX/2018/2/F14 5K5K/F56 BG/GP14P14-GPJEPJE-GWW2WW2?page=summary

asa arata tiguanul  minus 4141 euro  scont

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa, e Golful scurt, eu sunt obisnuit cu astea lungi ?

Maica.... Dar scumpe sunt acolo... In banii aia nu are nici măcar faruri full led? Nu mi-am dat seama exact ce optionale are pe ea decat ce am văzut prin poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si tot mi se pare prea mult. Fa o configuratie asemanatoare si vw.ro si vezi la ce suma iesi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca si bani  nu e chiar asa o mare problema ca sa spun... ideea e ca nu stiu ce sa aleg din cele 2  :screwy::scratch:

banii se fac... sanatate sa fie :P

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

?!?!?!?! 34.000euro pentru un golf cu halogen? nu tu r-line? doar ca-i exclusive? 36.000euro pt tiguan.

 

Tu te-ai uitat si la alte masini?sau esti fixat pe VW?! de ex la 35.000euro iei 320d x-drive configurat slab, sau 320d x-drive dotari multe (masina de 50.000euro noua) cu 8000km si 1 an vechime.

 

suma de 30.000euro + este exagerata pentru a cumpara o compacta, este strict parerea mea si mi-o mentin.

 

Uite un exemplu: https://www.autoscout24.ro/offers/bmw-320-20-d-sport-navi-proftetto-pelle-oyster-pdc-motorina-alb-307055168

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma repet...am un scont pe fiecare masina..in afara ca nu are led..este fulll! -( fara piele..oricum nu mi.ar place)

ma  repet si aici din nou...banii nu ar fi o mare problema...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, se dau 2,masini cu preturi umflate dar neimportante. Tiguanul e mai impunator, mai frumos zic eu, mai inalt... Golful e mai dinamic la condus, mai mic, mai ieftin. Vezi in care te simti mai bine la volan si pe aia dai banii ?

Off topic: am primit parca astazi un Newsletter cu un Mercedes GLA sub 30 k SH, model 2017...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu va spun ca daca configurati  aceleasi masini cu aceleasi optiuni pe romania...o sa ramaneti surprinsi ca preturile sunt f asemanatoare plus  ,minus tva..pt ca aici este 22% :D oricum  multumesc de pareri..inaca mai astept....

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre cele doua, eu as lua un Cupra toata ziua. My 2 cents ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite o părere cum sa ramai cu bani in buzunar si sa conduci o masina premium:

https://www.autovit.ro/anunt/mercedes-benz-gla-200-ID7GlFVU.html

E din 2016, nu 2017, scuzele mele, are aproape 25.000 de km, altfel spus: e noua, eu am facut km astia in 6 luni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un amarat de golf, cu motor de 150 CP,  cutie manuala, faruri halogen in 2018!, fara trapa, fara pachet R-line, are DCC? hai ma... oricat de fan golf ai putea sa fii, e imposibil sa nu vezi diferenta enorma de pret pentru un golf.

 

La 35.000euro ai cupra, sau bmw/audi.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da intradevar..arata bine..dar eu totusi vreau sa raman pev vag..plus ca imi doresc o masina noua..sa o am eu primul..sa o tin cum vreau eu..nu  sa stiu cum a fost condusa de altii inainte...

cred ca ma intelegi ce vreau sa spun...

@deenman cine a spus ca costa 35.000 ???  da are DCC..

daca mai negociez un pic o sa  aive si led... acum e ok? :)

ar putea fi automata..dar nu ma da pe spate imi place mai mult manuala....

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!