Jump to content

Golf 7 Executive 2.0Tdi vs Tiguan Business 2.0 Tdi


MariusPD
 Share

Postare recomandată

Marius, de ce ai rămâne pe VAG? Crezi ca noi suntem aici ca iubim VAG atât de mult? Sa fim seriosi, era alegerea cea mai buna calitate-pret... Dar cand vorbim de un Golf la 30 k cu optionalele alea, sau fara mai bine zis, pai sa mă ierte Dumnezeu dar nu are logica alegerea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o ti  lunga cu 35...32... mii euro... cred ca nu ai citit tot topicul... 

masina noua e noua...  ce mi.ai aratat tu este ok...doar ca nu sti daca sunt km adevarati..si  nu mai sti  cine a ,avut inainte masina...

vrei sa ma repet a 3a oara ca banii nu ar fi o problema? eu nu am cerut sfat de alte masini..ci am cerut sfat dintre cele 2 postate de mine.... cu tine inchei aici deenman stiu ca tu esti  cu scuzele de rigoare...ieftin!

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Bajeti"...nu mai bine ne limitam sfaturile la a spune A sau B? 

Eu imi sustin parerea--> Tiguan. Restul e can can. Consider ca Marius, desi are tendinta sa fie cateodata mai dificil, acum a exprimat suficiente cat ii lasam placerea de a isi configura noua masina.

Ps: sa ii faci topic de prezentare.

Pps: tine cont ca dpdv dinamic cele doua variante nu au vreo legatura intre ele.

Spor la cheltuit banii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce zice deenman, daca tot dai caruta de bani, si banii nu sunt o problema, de ce nu te uiti la un gtd? Ma refer un gtd nou...

Mai zi-ne detalii de tiguan. Ca daca e vreun 2.0 tdi fwd chel, alegerea e destul de evidenta...

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da serios..va ti uitat la dotari ? de unde a ti dedus voi ca esta chel..ca nu are led, din asta? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt serios, lasand deoparte glumita din pagina precedenta.... Dotarile schimba complet o masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sti ce dotari au aceaste masini..ai intrat de curios sa le vezi  de zici ca nu ar avea?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MariusPD te rog fii atent la exprimarea in limba materna. 

Ps: stiu ca locuiesti in alta tara dar...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greseala mea, nu am vazut postata oferta tiguanului. Am recitit acum de la capat.

Mie imi place mai mult golful in situatia actuala!

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguanul va avea pret mai bun la revanzare. Pe de alta parte Golful e o masina excelenta, dar dotarile o schimba... daca e fara DCC, display digital, trapa, r-line, led, nu prea isi merita banii, parerea mea.
Ca sfat final, as alege Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are display digital... led pe spate... trapa nu...poate  avea pe fata led,o sa mai negociez un pic...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat sa cumperi din Italia cheline la bani de GTD nu mai bine cumperi din Ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

repet..daca configurezi pe ro o masina noua ca asta o sa ramai surprins ca ai aceaiasi suma mai mult sau mai putin...

intrati pe link unde am pus pe prima pagina..si o sa vedeti toate dotarile....o sa gasiti cum este echipata masina de serie..plus ce am adaugat eu..

seara buna.... va tin la curent ce am hotarat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa configuratorul vb la noi  cu un dealer ce si cum ;) la modul serios acelea sunt preturi de GTD / Cupra / GTI dar sunt banii tai faci cum vrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

42 minutes ago, MariusPD said:

Vrei sa ma repet a 3a oara ca banii nu ar fi o problema?

Sincer eu nu as mai cere sfaturi daca banii nu ar fi o problema ....foloseste si tu alt termen gen ,,bugetul se poate suplimenta la nevoie,,.....nu de alta dar ne faci sa ne simtim mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am cerut sfat de bani... si am cerut care ar fi mai ok din punct de vedere  calitate...din cele 2 si pe care din ele ati alege voi... 

nu am inceput eu ca nu  merita aia ca e scumpa si cealalta ca nu are nu stiu ce pe ea....

:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, si probabil si alti colegi, nu te prea intelegem. Te superi cand atatia oameni iti spun ca nu e ok pretul ala pt ca "banii nu sunt o problema", dar atunci cand ti s-a sugerat ideea de passat ai spus ca in aceeasi bani il iei mult mai chel. De ce nu mai pui bani si iei passat-ul la fel de dotat? Sau tiguan-ul cu 4 motion?

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa se faca un poll si sa voteze fiecare ce crede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, alegerea e foarte simpla pentru tine, repet si subscriu la ce a spus si Cristi: dinamica fiecareia e diferita, pozitia de condus e diferita... Dar daca tot dai atatia bani macar da-i pe Tiguan. E mai frumos din punctul meu de vedere si are si o alta prestanta pe strada. Pentru mine prestanta oferita de masina nu conteaza, dar pentru multi conteaza. Golful e Golf, nu intorci capul dupa el decat in primele luni de la lansare sau daca ai si tu unul, restul nu se uita dupa asa ceva.

Iar ca si calitate, sa stii ca nu difera, sunt aceeasi marca, aceleasi motoare, nu exista sa zici ca unul e mai bun decat altul, poate fi mai bun fiindca tie personal iti ofera mai multe avantaje un anumit model.

Bafta la ce vei alege si nu te supara pe colegi, ei iti vor binele, crede-ma. Niciunul nu ti-a dat un sfat rau, doar ca multi dintre noi vedem altfel lucrurile cand vine vorba de sume de genul astora.

 

@mihai.onu94, nu cred ca ai ce vota, Marius vrea o parere legata de mecanica/motoare (care sunt la fel), calitatea materialelor (care este la fel). Eu nu cred ca avem noi cu ce sa-l ajutam, ambele masini sunt bune, sunt destinate catre utilizatori diferiti, detaliile astea le stie si el, conteaza doar ce-i place lui.

Modificat de Liviu_sbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, MariusPD said:

banii se fac... sanatate sa fie :P

Lasa TDI-urile, ia GTI-ul si mergi pe Stelvio. Pune si LED-ul ca sa vezi mai bine noaptea. Poate obtii un deal bun si la GTI.

Daca tot vrei sa mergi cu TDI, atunci ia ce ti se potriveste tie mai bine. Vrei masina mai mare cu o pozitie la volan mai inalta? Ia Tiguan. Vrei ceva mai compact? Ia Golf. Cu locurile de parcare cum stai?

Screen Shot 2017-11-26 at 9.12.11 PM.png

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un test drive face cat 1000 de parereri de pe internet :)

Ca sa votez si eu: niciuna, dar daca ar fi musai as merge pe Tiguan.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

@MariusPD nu fa prostia sa o iei din Italia, era sa fac prostia asta si eu. Au preturi enorm de mari. Cand am luat Passat-ul am fost la Volkswagen Roma si pentru culoarea alb imi cereau 600 euro, nu mai zic daca puneam Crimson Red Metallic cred ca imi cereau 1500 doar pe vopsea. Bun, iau masina din Italia, dar asigurare? Hai sa merg la Allianz...ma duc la ei si surpriza: 3200 euro pe an deoarece sunt nou la ei in sistem si e prima masina (plus motor mare 2.0 TDI ).

Iti recomand sa o iei din Romania, ai preturi mult mult mai mici decat in Italia. Daca ai rezidenta pe Italia, o pui frumos pe numele unui parinte si faci contract de comodat (50 euro).

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, MariusPD said:

 

O masina noua atrage costuri suplimentare,gen garaj,casco....ai cerut un ,,preventiv,, pt casco?stiu ca in italia e scumpa RCA ul normal,de casco nu mai zic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!