Jump to content

AC/Climatronic - probleme


Andrew
 Share

Postare recomandată

Salutare  ,

 

Tocmai ce mi-am cumparat si eu un B6 care are aceleasi simptome V159 dar si V213 .Aud pocnituri din zona ceasurilor ,imi da rece doar pe partea cu pasager .Care trebuie sa il schimb ?

14618914_1213709338700079_892617230_o.jpg

14699622_1213709185366761_1566041684_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V159 in prima instanta. pentru celalalt se da bordul jos.

7 hours ago, DragosR said:

 

De nervi, am vrut sa il si rup, dar m-am gindit ca nu cedeaza urechea ci pinul in care sta surubul ala. Ma gindeam sa imi fac o mica tubulara tiganeasca de 5,5 dar inca nu am in cap de unde sa procur teava...

Se rupe urechea. Surubul nu sta in pin ci in carcasa aerotermei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis ca e un pin ca pe dreapta, dar daca zici ca acolo e ceva mai masiv, merita fractura :)

Dupa ce mai incerc inca o data sa il scot cu frumosul si apoi ma lasa nervii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/18/2016 at 9:22, brigocan a scris:

Dap. Din pacate trebuie schimbat. Toti mecanicii mi.au zis k nu are cum sa fie radiatorul infundat partial. Si eu speram sa scap mai simplu si mai ieftin. 

Problema s.a rezolvat cand am schimbat radiatorul. 

Cand o sa am timp. O sa sectionez radiatorul demontat si o sa postez doua poze.

Brigocan, se pare ca am si eu aceeasi problema la un Passat B6 1.9 TDI din 2007. Nu imi apare nimic pe diagnoza, am verificat si motorasul V159 (pare sa lucreze OK). dupa ce am dat jos torpedoul...

In partea dreapta nu am caldura, insa cel mai greu de suportat este aerul rece care vine pe la picioare. Am verificat si caloriferul din bord si atat turul cat si returul sunt calde. Oare trebuie inlocuit caloriferul si in cazul meu? Mecanicul care se ocupa de aspect imi spune ca ar putea fi problema de la un alt motoras, amplasat in partea superioara, chiar sub bord...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai alt motoras cu probleme, schimba caloriferul. Atentie, nu se da bordul jos pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand, trebuie diagnosticata bine, clima - sa vedem daca lucreaza cum trebuie V159 - daca da, atunci este caloriferul partial infundat.

Brigocan - spune-i mecanicului ca am gasit foarte multe cazuri, cu astfel de calorifere... si toate baga caldura pe stanga... si pe dreapta nu.

Si in acest caz, ambele conducte sunt calde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 minute în urmă, Al Bundy a scris:

NU ai alt motoras cu probleme, schimba caloriferul. Atentie, nu se da bordul jos pentru asta.

Multumesc de sfat! Chair eu am insistat la mecanic cu verificarea caloriferului, pentru ca el ii tot da cu demontarea bordului, pentru ca mai este sus un motoras (V213, pare-se).

Insa cred ca verificarea caloriferului nu e suficienta prin testarea furtunelor... A facut si o asa-zisa curatare, cu apa la presiunea de la robinet, insa mi-a spus ca nu a iesit murdarie, Probabil ca e aceeasi problema ca la colegii, cu caloriferul partial infundat. Oricum, va tin la curent cu desfasurarea evenimentelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ii ajuta si pe altii amplasarea motoraselor. Ansamblul e de pe masina de Europa.

1476533288339.jpg

1476533045344.jpg

1476533035319.jpg

1476533026073.jpg

1476533018009.jpg

1476533010581.jpg

1476532995837.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc motorasele de la B7 ? Nu gasesc tutorial cum sa dau jos plansa de bord .E suficient sa dau jos doar plansa ?

 

Banuiesc ca e stricat sistemul melcar deoarece aud din 2 in 2 minute cum "macina" :-D .Ba imi inchide clapele de sus (pocneste) , ba nu imi deschide clapele la picioare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Sunday, October 16, 2016 at 7:42 PM, Al Bundy said:

V159 in prima instanta. pentru celalalt se da bordul jos.

Se rupe urechea. Surubul nu sta in pin ci in carcasa   

 

 

Al Bundy se dau greu jos ? E mai greu decat la b5.5 ? Ai o schema din ETKa ? Trebuie sa scot tunelul ? Banuiesc ca o pot trage plansa 20cm fara sa o scot din masina si sa schimb motorasul ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara sa dai jos consola centrala/cotiera - nu merge la B6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ii ajuta si pe altii amplasarea motoraselor.

schema.jpg

4542faas-960.jpg

v213.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasele pot fi inlocuite intre ele?

daca sunt probleme cu V71, de exemplu, care ar trebui sa fie xxx 907 511 C, poate fi inlocuit cu xxx 907 511 B, care e V159?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU POT ZICE CA DA.

CONDITIA E SA MUTI BRATELE MOTORASELOR DEFECTE PE CELE ACHIZITIONATE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/26/2016 at 10:02 AM, F l o r i n said:

Desfa unitatea si verifica / curata placa de baza, butonul - partea de cauciuc - care calca pe placa, etc.

Asa am facut, am desfacut unitatea si am gasit doua picioruse rupte care blocau cursa butonului.

2016-10-22 14.57.48.jpg

2016-10-22 14.59.00.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Info pentru cei care au probleme cu V213 :

 - Nu trebuie sa demontati plansa de bord .

 - Demontati ceasurile 

 - Aveti acces doar la 2 suruburi din 3 ☺ (eu am ales sa rup al 3-lea suburub) 

 - SA NU TRAGETI de motoras deoarece riscati sa scoateti tija din tulumba pe care o montati foarte greu )

 - cu o surulbenita dreapta scoateti bratul de pe motoras apoi il reparati / inlocuiti 

 

Eu am reusit sa scap de erori si sa am liniste in masina :-D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Spuneți mi și mie va rog de ce e valoarea cu "-" la compresor load?

20161024_104515.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea.

Aceeasi problema ,caldura data la maxim si pe stanga si pe dreapta, la sofer cat de cat cald , la pasager rece.Am fost azi la Avia motor Pantelimon pentru o constatare , la scanare nu a aparut nici o eroare la nici un motoras de reglaj, baietii au hotarat ca este radiatorul de incalzire infundat, si trebuie schimbat.Mi-au facut proforma pentru inlocuit radiator si spalare instalatie+antigel si niste oringuri=1.800lei. Cam mult nu-i asa?? Am verificat pe epiesa, si un radiator Denso ca cel din oferta e cam 250 lei.

Ceva pareri??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IA un radiator separat si vezi la colegii de pe forum care ti-l schimba. E ceva de demontat, mai ales in compartimentul motor pentru inlocuirea lui. Si da, trebuie neaparat acele oringuri, sa nu ai surpriza ca la montare sa curga antigel in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 16 ore, geapsy1980 a scris:

Salut la toata lumea.

Aceeasi problema ,caldura data la maxim si pe stanga si pe dreapta, la sofer cat de cat cald , la pasager rece.Am fost azi la Avia motor Pantelimon pentru o constatare , la scanare nu a aparut nici o eroare la nici un motoras de reglaj, baietii au hotarat ca este radiatorul de incalzire infundat, si trebuie schimbat.Mi-au facut proforma pentru inlocuit radiator si spalare instalatie+antigel si niste oringuri=1.800lei. Cam mult nu-i asa?? Am verificat pe epiesa, si un radiator Denso ca cel din oferta e cam 250 lei.

Ceva pareri??

Apeleaza la unul din colegii de pe forum Al Bundy, Florin o sa iesi mult mai bine decat in service.

Pretul spus/scris de tine este enorm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute ma hotarasem sa schimb la un prieten. Cand i-am explicat ce e de desfacut s-a luat cu mainile de cap si a hotarat sa incerce varianta cu bagat presiune pe retur. Acum are caldura . ... macar sa tina iarna asta si la vara purcedem la inlocuire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este mare panica, la B6...Golf5, etc....La modelel vechi, unde trebuia sa demontezi bordul, asta era alta treaba.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, vezi ca am avut aceeasi problema pana acum 1 luna, am cumparat radiatorul si l-am schimbat, iar acum functioneaza perfect si sunt foarte multumit ( nu mai se plange pasageru din dreapta :251:).

Radiatorul o sa te coste undeva intre 300-350 lei dupa precizarea mea iar manopera undeva la 100 lei, din pacate vei primii niste antigel pe presul de la masina respectiv mocheta  deoarece locul in care se schimba este exact sub unitatea ta radio/navigatie, iar accesul la aceea zona este foarte limitat. Ai grija la Oring-uri, iti recomand sa le folosesti pe cele de pe unitatea veche daca se potrivesc (eu asa am procedat) si vezi sa nu iti strambe conductele de la radiator cand o sa ti-l monteze. 

PS: Cumpara-ti 1 litru de antigel :))

Considerand ca am platit 400 lei pentru a avea din nou caldura in masina eu ma consider multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Acum doua saptamani m am apucat de un retrofit la masina. Am dat jos consola centrala, iar dupa ce am pus totul la loc am observat ca nu mi mai baga aer corect. Cand ii dau sa mi bage la parbriz, masina imi baga la picioare si tot asa. Am zis să scos AC'ul si sa vad despre ce este vorba. La locul faptei este vorba despre o tija care intra aeroterma si cealalta la AC. Era pusă pe pozitie ( are niste santuri speciale pe care intra. Deci nu se poate pune in alta pozitie ). Alta varianta prin care pot rezolva toata aceasta problema ?

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!