Jump to content

AC/Climatronic - probleme


Andrew
 Share

Postare recomandată

Ti-am raspuns la celelalte posturi, identice.

Incearca sa postezi problema, intr-un singur loc - in cel mai scurt timp cu putinta, sigur primesti raspuns.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema passat 2007 1.9 tdi ! ... nu imi baga caldura ... dau clima la HIGH si degeaba ! aerul care il baga este caliu , apa sta la 90 de grade ... unele duze baga aer caliu si altele rece ... cele de la parbriz ... ce ar putea fi ? a mai patit cineva ? sunt disperat ! a venit frigul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mai mult ca sigur senzori sau servomotoare cu probleme - ultima varianta s-ar putea sa fie castigatoare.

Asa cum ti-a zis si Bundy, nu merge luata pe bajbaite - trebuie facuta o scanare, vazut daca ai erori stocate si ce iti apare in blocurile de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana una alta ar putea sa faca o adaptare la climatronic pentru motorasele alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, numai ca la comportamentul climei lui, problema nu se rezolva din setarile de baza.

CIne ii face diagnoza, poate incerca si asta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa ii fac o diagnoza ... cam cat m-ar costa ? stie cineva un service bun prin sector 4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu o intrebare.. am schimbat pe passat 3C 2009 climatronicul vechi cu unul model nou. Cum nu am gasit inca unul care sa aiba in plus fata de butoanele standard si buton pentru incalzire auxiliara, am luat unul de Sharan care e full. Intrebarea mea e, se poate face cumva sa dezactivez din soft butoanele care nu le folosesc, ca sa nu-mi mai dea erori? (Parbriz incalzit, Rear, Rest)

Iar o alta intrebare daca-l folosesc asa, in afara de faptul ca-mi apar erori cand scanez cum nu am functii pe masina pentru cele 3 butoane de mai sus, afecteaza masina/clima cu ceva pe termen lung?

Concret asa arata:

Iar mie mi-ar trebui unul doar cu butoanele astea:

In plus m-ar interesa si un ornament din plastic argintiu, cum e cel de mai jos:

V-as fi recunoscator daca ar fi cineva sa ma indrume/ajute, informatii sau un schimb cu ce caut.

Multumesc anticipat.

Modificat de Dangerell
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori reprezentanta, pe comanda, ori cauti la dezembrari sau pe Ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta am fost dar nu stiu codul pentru acel ornament, ca urmare tot timpul cand au cautat pe ETKA mi-au dat ornamentul cu tot cu locasul ala pentru airbag... iar mie imi trebuie fara. Stie poate careva codul la acel ornament din plastic argintiu? La dezmembrari am fost prin zona si nu am gasit, tot aceeasi problema...am gasit de la passat b7 dar e cu acel locas......

Asta e ornamentul care-l caut:

2helxxg.jpg

Asta e cel care tot mi-l bagau pe gat cei la reprezentanta ca nu stiu codul la ce vroiam eu:

1zbxhz.jpg

Cu codarea stie careva cum as putea sa o scot la capat, sa dezactivez ce nu-mi trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gresit.....codul dat de tine Adi este pentru trim-ul de aluminiu.

Cel de plastic are 3C8 863 100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu in poza vad ca e de aluminiu cea ce cauta colegul Dangerell

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca pare vocsit.... sa precizeze pe care il are.... parca am mai intrebat eu acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te uiti mai atent la postarea lui, observi ca el cere codul pentru cel din "plastic argintiu"..... poza era doar ca si model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru cod, nu caut aluminiu ci plastic vopsit. O sa merg la reprezenta sa intreb de piesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa mergi, le poti trimite si mail.......din ce stiu eu, se invarte la 150lei, poate chiar mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am venit de la reprezentanta, am fost cu codul de mai sus si cand l-au pus in ETKA a iesit rama de la climatronicul model vechi, cel cu 3 gauri mari. Mi-au sugerat sa iau de la careva un cod de la un ornament din asta dar care chiar are piesa pe masina, nu doar coduri pescuite din ETKA.

Acu vin iar cu intrebarea, are careva un ornament din asta din plastic si poate sa-mi dea codul exact de pe spate sau sa-i faca o poza? Acum am plus climatronicul nou si stau fara ornament, e cam trist. :)

Plasticul care-l caut e exact ca cel din poza de mai jos, butonul de airbag e in rama de la aparat deci trebuie sa fie "curat" plasticul, la culoare e argintiu (nu e din aluminiu):

thumb-gallery-660x420-G4LM.jpg

Modificat de Dangerell
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul nu este "pescuit" din ETKA...........este de pe trim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala este codul corect. In poaza din etka, asa apare cu 3 gauri, dar daca cauti imagini pe net este cel care il vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa zic, n-am iesit la capat cu ei. Le-am zis si eu ca poate asa e imaginea reprezentata in soft, dar produsul sa fie cel de care am eu nevoie. Mi-au zis ca ei pot da comanda asa, doar ca daca nu e cel care-mi trebuie mie nu-l pot trimite inapoi pentru ca e valoarea prea mica, vreo 120 lei.

Mai astept pana in sambata sa vad daca reuseste sa-mi trimita un prieten, daca nu o sa merg luni iar la reprezenta si comand cel de plastic argintu: 3C8 863 100. Chit ca apare in ETKA ca fiind cel vechi, sper sa fie bun.

Multumesc pentru ajutor.

Modificat de Dangerell
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare....

am un passat b6 cod motor BKP....si am o problema..nu am caldura in masina....climatronicul e pe HI , apa e la 90 grade dar nu da caldura...(adik da caldura dar foarte putin),,,,,

pana acum am facut urmatoarele verificari:

-actuatoarele (motorasele) comandate de climtronic functioneaza toate (le-am demontat pe toate si le-am verificat

-am desfacut coductele de la radiatorul de caldura care e in masina si l-am suflat cu un compresor (se pare ca nu e infundat)

CE AM OBSERVAT DUBIOS E CA IN MOMENTUL KND IN BORD IMI ARATA K APA E LA 90 grade FURTUNUL CARE PLEACA DIN MOTOR PE CARE E SITUAT SI TERMOSTATUL E RECE , LA FEL SI RADIATORUL......AM VERIFICAT CHESTIA ASTA SI DUPA JUMA DE ORA DE MERS CU MASINA.

CE CRDETI K E DE VINA? PE TESTER IMI D URMATOARELE ERORI:

01320 - Control Module for Climatronic (J255)

004 - No Signal/Communication - Intermittent

Address 7D: Aux. Heat Labels: 1K0-963-235.lbl

Part No SW: 1K0 963 235 E HW: 1K0 963 235 E

Component: PTC-Element 0404

Revision: 00800000 Serial number:

Shop #: WSC 00000 000 00000

1 Fault Found:

00361 - Heater Element for Auxiliary Heater (Z35)

014 - Defective

02827 - Wake-Up request via ESP

008 - Implausible Signal - Intermittent

Modificat de adrian_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!