Jump to content

Discutii generale Polo mk6


laduncaag
 Share

Postare recomandată

Cu ocazia unei achizitii de accesorii am ajuns pe la Midocar si am vazut si 2 Polo: un confortline si un beats. Cateva impresii mai jos.

Aspect exterior:

* masina pastreaza in principiu forma de la generatia anterioara, crescand totusi in toate directiile.

* partea frontala cam aglomerata, cu buza aia peste faruri, probabil arata bine de la distanta,  nu de la 2 metri.

* culoarea portocalie arata bine :)

Aspect interior:

* dupa toate review-urile in care lumea se intreba daca iti mai trebuie golf ma asteptam la o revolutie. nu e cazul, e inca diferenta mare la materiale

* bordul e curat ca design, materiale ok, plasticele colorate se potrivesc

* multe detalii de la golf: comutatorul de lumini, butoanele de la geamuri, oglinzi, etc

* cotiera este mica, spatiul interior din ea la fel

* suporturile de pahare sunt o gluma proasta, fara cauciuc la baza, si f inguste

* in spate e ok, fata guri de aerisire dar am putut sta in spatele pozitiei mele la volan (am 1.91). nu comod, dar am incaput (in seria 1 si a3 nu incap). la cap aproape atingeam.

* scaunele confortline sunt ok, sub golf ca material.

* scaunele beats ofera suport lateral destul de bun, arata fantastic si au materiale bune, cu o exceptie: pielea artificiala folosita in partea superioara e de slaba calitate; arata rau si se murdareste repede. din pacate este prezenta si pe portiere.

Concluzia mea a fost ca noul polo e o masina buna si destul de ok ca design in segmentul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la caravana si am testat noul Polo in varianta 1.0 95cp echipare beats. Nu am mers f mult, o plimbare prelungita in zona de nord a capitalei.

punctual...

de bine: scaunele beats chiar sunt faine, spatiul in fata foarte bun, rularea foarte aproape de golf, ruliu destul de mic - am facut un test elan la 55km/h, insonorizarea motor cam slaba, laterala ok; culori multe pe beats, dar cu calitatea plasticului mai taie veselia :)

de rau: insist cu suporturile de pahare, asa ieftineala ... si toata consola centrala e asa; pielea artificiala de pe cotiera si usi slab calitativa, sub ce am eu pe golf.

motorul: separat ca e actorul principal :) A fost prima mea experienta cu 3 cilindri, nu stiam la ce sa ma astept. A fost oribil: este un motor complet nerafinat; zgomot la relanti, sunet f urat la accelerare in zona de 2k rpm, puterea vine destul de greu si nici resursele nu impresioneaza. Comparand cu motorul de 1.2 90cp condus pe un rapid berlina, acel motor nu are aceste neajunsuri. Agenta spunea ca cel de 1.0 de pe golf este mult mai rafinat, si iarasi ca se castiga mult din dsg la acest motor. ce sa spun...o fi n-o fi, ce am condus eu azi mi-a displacut.

Cam atat, concluzia fiind ca masina nu m-a impresionat, ba din contra, m-a dezamagit putin.

Modificat de laduncaag
completari
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ce consum are  Polo cu motor tsi 1.0, 95 hp? Am vazut 2 videoclipuri pe Youtube, dar nu imi vine sa cred ca poate avea un consum de 7.5 in oras....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a mea, după 800 km, la o viteza medie de 26km/h, are cosumul de 7,5 l/100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 minute în urmă, raducut123 a scris:

La a mea, după 800 km, la o viteza medie de 26km/h, are cosumul de 7,5 l/100km.

Multumesc! E ok, dar producatorul anuntase un consum urban mult mai mic. Si dieselul de 1.5 poate consuma 7 in oras. In schimb am vazut pe youtube la polo cu motor de 1.0 95 hp consum de sub 3 in extra-urban la 70 km/ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil, dar sincer iti spun nu asta a fost criteriul dupa care am cumparat masina...Sotia merge cu ea, eu doar in weekend o mai conduc si atunci ma bucur de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine naiba merge extra urban cu 70km/h... chiar m-ai facut curios, o sa fac un test zilele astea, de curiozitate, si revin cu datele.

In alta ordine de idei, @raducut123 a ta cu ce anvelope a venit echipata? Mie aici in Olanda mi-au livrat-o cu Nexen N'fera... nici n-am auzit de astea si ma asteptam la ceva mai calitativ gen Michelin sau Continental.... acu 13 ani cand am luat Logan pana si ala a venit echipat cu Continental.... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a venit echipata cu Michelin Energy Saver.Anul trecut, Passat-ul a venit echipat tot cu Michelin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca si de unde se pot obtine manuale pentru noul Polo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru informatie. Inca nu am primit VIN-ul, comanda fiind facuta pe 12 aprilie. Probabil mai dureaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Despre motorul 1.0 tsi de 115 cp ce se stie ? Consumul ? Are deja cineva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o luna si ceva de utilizare pot spune ca in general sunt multumit de masina. O sa incerc sa fac un mini rezumat/review mai jos, asta prin ochii unuia care se suie in masina da cheie cam aia e, fara veleitati mecanice sau de pilot auto ?

Motorul (benzina 1.0 95cp):

Economic dar si destul de puternic pt masina asta, legat la DSG e fix ce ii trebuie. Legat de consum, nu-l prea monitorizez, dar din ce am vazut pe la 80km/h e undeva pe la 3.5%, la 100kmh cam 4%, iar la 130km/h cred ca e 5-5,5%. (AC 99% din timp e pe auto). dupa primii 1500km, long term imi arata vit medie 49km/h si consum mediu 6.2, habar n-am daca e bun sau nu, dar pe mine ma multumeste.

Ce nu imi place, e ca de multe ori DSG-ul asta il tine subturat si atunci parca incepe sa sune ca un diesel... ?

Tinuta de drum/ spatiu interior

Foarte fasneata la mers in oras, dar si destul de incapatoare si confortabila pentru drumuri ceva mai lungi (~2-300KM, scaunele standard nu o prea ajuta, fara reglaj lombar e cam nasol si incepe sa fie inconfortabil)

Selectia modurilor de condus mi se pare un mare plus, de ex la mersul pe autostrada in modul "Normal" directia mi se pare putin cam moale, asa ca de multe ori o mut in "individual" unde o am setata ca "sport".  "Eco" e o mare prostie in punctul meu de vedere, e mega lesinata masina si nici nu vad mare diferenta de consum, incat sa merite lagul ala de la accelerare.

Spatiul interior dpmdv este suficient pt doi adulti si un copil, mai ales ca nu suntem genul care luam catel si purcel cand plecam de acasa. In portbagaj incap lejer carutul copilului (pliat e cam cat un troller mare) + un troller mic (55cm x 40 cm x 20cm)+ceva rucsac si alte chestii mici aruncate pe acolo. 

Ce nu imi place overall:

Ecranul ala tactil si negrul ala piano black de pe bord, ma dispera amprentele si urmele lasate pe acolo, cred ca sufar nitel de OCD

Nu prea sunt spatii de depozitare in portbagaj, doar un buzunar mic in stanga si cam aia e, am pus un tub de spray pt bord si nu mai intra nimic acolo :) stiu ca e mica masina dar...

N-am mai avut VW pana acum, dar usile mi se pare ca se inchid destul de greu comparativ cu alte masini cu care am mai mers, parca trebuie sa pun putin mai multa forta in miscarea de inchidere, poate doar mi se pare, dar nu mereu reusesc sa le inchid din prima ?

Cred ca masina mea pare sa sufere de ceva "errori de productie" daca le pot spune asa, acum vreo luna am observat ca stopul spate dreapta s-a crapat fara motiv, nu parea sa fie lovit sau ceva genul, pur si simplu a crapat plasticul de sus pana jos (schimbat la service fara costuri pentru mine, dar...). Iar mai nou, dupa ce masina sta in soare si se incinge destul de bine, usa de la portbagaj nu vrea sa se mai inchida decat daca o trantesc foarte tare, nu mai spun de sunetul pe care il scoate cand o trantesc... imi pare ca bara spate nu e montata bine si cred ca se dilata ceva de la caldura pe acolo nepermitand usii sa cada in pozitia corecta de inchidere (in rest daca e la umbra sau in garaj totul pare ok). Azi sun la dealer sa o programez pentru verificari, chiar sunt curios ce naiba are :) , a mai experimentat cineva asa ceva chiar si la alte modele?

Modificat de Cocojambo1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mi-am luat si eu azi jucaria. Am pus pe ea doar strictul necesar, ca sa iasa ieftin :) :pachet confort, pachet iarna, alarma, clima, sistem proactiv de protectie. Cu reducere a iesit undeva pana in 21 de mii euro. Singura nemultumire este legata de suspensia spate, semirigida. In rest e fenomenala, ce putin pana acum :)

IMG-20180625-WA0006.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aleewww

Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iata si cateva informatii referitoare la consum:

1.thumb.jpg.0f9560990a39d92a83d3ee97c6a00e0b.jpg3.thumb.jpg.6077b220d88d16b75d5b9d8885ac56a3.jpg2.thumb.jpg.63e809a7d90719b115cf2ccbf546aa0a.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-i cu Launch Control, si nu o sa mai ai consum 9?. Parerea mea e ca este mare pacat sa o tii in altceva decat Sport, in oraș.

Cu ce cauciucuri a venit ? Tot Michelin Primacy 3?

Mie cei de la dealership mi-au dat moca covorașe nău-neim si un breloc original. A da, si un full de benzina 100 (sau 99, nu stiu ce au cei de la Mol). 

Ai apucat sa te dai putin la ea? In curbele putin mai stranse, se ridica putin de fund si gliseaza cu toate 4 rotile, e fantastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tot Michelin Primacy 3 din pacate. Pierd destul de repede aderenta dar partea buna e ca masina se controleaza foarte usor in derapaj, pana intra esp-ul. 

Nu m-am dat inca prea tare la ea, o mai rodez un strop si apoi testez lauch controlul :)) Pe youtube e unul care a scos cu launch control 6.4 sec 0-100kmh.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa ii iau niste jante si anvelope pentru iarna. Ma intereseaza sa iau jante de aceleasi dimensiuni ca jantele cu care vine dotat standard GTI-ul,  Milton Keynes. Iata ce am gasit:

IMG_20180704_134108.thumb.jpg.7f8b433252773334db968efe8398c4b5.jpg

insa nu se specifica nimic de distanta intre prezoane si gaura centrala.  Aveti vreo idee unde sa caut aceste informatii? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva după câți kilometri se reseteaza statisticile de la consum "termen lung"?

Aveam aprox 4800km si m-am trezit ca e resetat, după un drum mai lung acum e la 13km.

Ca idee după 4800km aveam cam 6.2l/100km cu viteza medie de 48km/h parcă 

 

Asta e de la alimentare

20180730_200230_50.jpg

Modificat de Cocojambo1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 100 ore sau 10.000km. Ca la revizie :D care intervine primul...

Modificat de _R_A_D_U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, face sens acum, multumesc.

 

In alta ordine de idei, azi am primit scrisoare pentru rechemare in service.

Aparent au probleme cu centura de siguranta din stanga spate, daca este cuplata in acelasi timp cu centura de pe mijloc, in cazul franarii bruste exista posibilitatea ca sistemul ala de prindere sa se deschida... ce distractie ?

Cu ocazia asta o sa incerc sa rezolv si problema de la inchiderea haionului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Succes! Tine-ne la curent si pe noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!