Jump to content

Filet ras bloc motor la prezon distributie


andreistef4n
 Share

Postare recomandată

On 15.11.2017 at 7:37 PM, EEXCALADE said:

Daca ai strans prezonul cu 60nm ....filetul e compromis

Prezonul este de 10, nu mai e de 8. Cand l am montat in chiulasa i am pus substanta de blocat suruburi. Cand am desfacut piulita pt a o restrange, am scoa de tot prezonul, si nu am onservat bucati de aluminiu pe el. L am curat bine se resturile de substanta, l am sters cu alcool si i am pus alta substanta de blocare. Am pus rola si piulita, am intins cureaua si am strans piulita la 25nm, pt ca 20 mi s a parut prea mic. Dupa am facut 150 km, am verificat daca s a deplasat rola de la semn si este la fel. Am favut o poza chiar dupa ce am strans o de final. Doar am mai marit un pic avansul (l am pus pe +1) pt ca am pus asta vara jante de 16 si de atunci i a mai scazut demarajul. Sper sa nu mai am probleme cu distributia. 

Multumeac mult pt sfaturi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Passat b6  2.0 l  , 170 cp ,cod motor BMR ,16v ,DSG, 250 K Km

Am schimbat distribuția la un mecanic si a strâns rola de întindere a curelei de distribuție "la mana" .După un mic accident am mai circulat puțin si s-a rupt prezonul  rolei de întindere...

Ups ... trebuie să pun prezonul mai mare si sa dau filet nou in quloasa...

Modificat de Formidabil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
On 11/13/2017 at 7:41 PM, EEXCALADE said:

Prezonul se strange in chiulasa cu 15 nm si piulita se strange cu 20nm + 45°

Salut.

Scuze ca reinvii un topic vechi, dar ce inseamna sa strangi 20nm + 45° ?

Setezi cheia la 20nm, apoi invarti pana face tzac si continui sa mai invarti inca 45° ?

Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!