Jump to content

Sfaturi achizitie Karoq


Doc Morelli
 Share

Postare recomandată

Ce termen de livrare ar fi fost acum?

Pentru discount merita cerute oferte si dealer'ilor din alte localitati ;)

In locul scaunelor si a parbrizului incalzit eu as opta pentru incalzirea stationara (desi iesi mai mult cu 400 euro). Mai ales daca in masina calatoresc copii in scaunele dedicate, incalzirea pe locurile din spate devine inutila.

Am testat azi prima oara incalzirea stationara si ma bucur ca am bifat aceasta optiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 minute în urmă, andrei0241 a scris:

Ce termen de livrare ar fi fost acum?

Pentru discount merita cerute oferte si dealer'ilor din alte localitati ;)

In locul scaunelor si a parbrizului incalzit eu as opta pentru incalzirea stationara (desi iesi mai mult cu 400 euro). Mai ales daca in masina calatoresc copii in scaunele dedicate, incalzirea pe locurile din spate devine inutila.

Am testat azi prima oara incalzirea stationara si ma bucur ca am bifat aceasta optiune

Termen: 4,5 luni

Discount: in cazul meu pentru masina actuala a meritat, dar e alta marca(Mazda 3)

Legat de scaune si incalzire stationara, aici e de discutat, eu am pe fata si sunt foarte ok, chiar daca la inceput le-am considerat un moft. La masinile japoneze daca vrei optiuni in plus trebuie sa treci la nivel superior de echipare, iar eu la vremea respectiva am vrut bixenon si blind spot asa ca m-am ales si cu scaune incalzite pe care acum le apreciez foarte mult. In timp ce eu imi incalzesc salele, baiatul meu sare ca mingea pe bancheta din spate la -14 grade :) . Scaun de copil...nu mai e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu politica japonezilor, nivele de echipare cu maxim 2 alte optionale disponibile.

Daca in cazul tau nu e vorba de scaun ptr copil, atunci poate fi ok si bancheta spate incalzita. Cu incalzirea stationara, insa, ai avea toata masina incalzita, poate si geamurile deja dezghetate.

Eu am optat ptr toate: incalzire scaune fata (incluse la Ateca Xcellence), parbriz incalzit si incalzire stationara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am marea rugaminte sa ne concentram pe sfaturi tehnice si sa nu folosim platforma forumului ca sa licitam dealerii intre ei pentru discounturi. In fond aia e arta fiecaruia :)) Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea e comandata, m-au anuntat azi, soseste in saptamana 20, adica mijlocul lunii mai., comanda e data pe 22 decembrie 2017

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce saptamana ti-au comunicat ca se fabrica ?

Sunt curios de durata livrarii de la productie la client.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am comandat masina pe 22dec au zis ca vine in ultima saptamana din mai sau prima din iunie. Azi m-au anuntat ca va fi sapt.20, adica mijlocul lui mai

Cand se fabrica nu cunosc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am comandat-o in 22 decembrie 2017 si m-au anuntat ca termenul de livrare a scazut la 17 saptamani. La Compexit Trading .

 

On 07/12/2017 at 13:38, Teodoreanu a scris:

In nr de astazi al revistei Auto Bild este un test comparativ Karoq vs Ateca si Peugeot 3008 ! Karoq a iesit invingator a luat fata lui Ateca cu cateva puncte .

https://www.prwave.ro/noua-skoda-karoq-castiga-premiul-volanul-de-aur/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am comandat si eu pe 23 Ianuarie un Karoq 1.5 Style DSG (cu cateva optiuni in plus) si azi mi s-a comunicat ca au probleme cu stocul pentru un astfel de motor; drept urmare nu poate sa mi se dea un termen exact cand intra in productie, respectiv cand va fi livrata.

Mai e cineva in situatia mea (macar sa nu ma simt singur cuc)? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Skoda Karoq nu se mai poate comanda cu motor pe benzina. Configuratorul nu mai ofera aceasta posibilitate, doar cu motor diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit la SIAB cu un dealer și îmi spunea ca termenul de livrare la 1.5 tsi ajunsese la un an..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este si la Seat Ateca, tot un an la livrare...explicatia este ca e f mica cota alocata ptr Romania, nu neaparat ca ar fi cerere asa mare pe plan european.

In rest, vad ca nici la Superb nu se poate comanda decat un singur motor pe benzina: 1.8 tsi 180 CP (probabil urmeaza sa il bage  si pe 1.5 tsi).

La Skoda Octavia 3 face-lift vad ca au bagat deja in oferta noul motor 1.5 TSI care il inlocuieste pe cel 1.4 TSI. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cerere foarte mare pentru motorizarile pe benzina, mai ales 1.5 TSI, din aceasta cauza inlocuirea 1.4 TSI se face treptat, mai ales ca 1.5 TSI vine cu filtru de particule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cererea este problema asta este galusca oferita clientilor sa dea bine , au probleme cu furnizorii de subansambluri datorita faptului ca au incercat renegocierea unor contracte pentru a mai acoperi din gaurile provocate de dieselgate iar cativa furnizori decat sa accepte au spus pas iar astfel au ramas descoperiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Are cineva poze cu scaunele sport vs cele normale pe Karoq?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat sunt modele care inca de la lansare au primit 1.5 TSI, gen Golf 7 facelift, unde nu sunt probleme de livrare, inclin sa cred ca nu e nici o problema cu furnizorii. Totusi vorbi de unul din cei mai mari producatori mondiali de autoturisme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este logic sa pui ce mai ai disponibil pe brandul de unde ai cel mai mare profit si sa aloci resursele la perla coroanei 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi exista vreun mesaj oficial in legatura cu indisponibilitatea motorizarii 1.5 tsi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se pare ca nu. Totusi, la unitatile comandate, livrarea se va face la termen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/15/2018 at 1:07 PM, Piggy_JR said:

Salut,

Am comandat si eu pe 23 Ianuarie un Karoq 1.5 Style DSG (cu cateva optiuni in plus) si azi mi s-a comunicat ca au probleme cu stocul pentru un astfel de motor; drept urmare nu poate sa mi se dea un termen exact cand intra in productie, respectiv cand va fi livrata.

Mai e cineva in situatia mea (macar sa nu ma simt singur cuc)? :)

Am sunat la dealer si mi-a spus ca pentru comenzile confirmate in fabrica, termenul de livrare ramane acelasi. Mie trebuie sa imi soseasca la inceputul lunii mai, la comanda din 20 decembrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Cum vi se par scaunele standard? Sunt confortabile la drum lung?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 4/13/2018 at 7:57 PM, suket9 said:

Am sunat la dealer si mi-a spus ca pentru comenzile confirmate in fabrica, termenul de livrare ramane acelasi. Mie trebuie sa imi soseasca la inceputul lunii mai, la comanda din 20 decembrie.

Iar acum mi-au spus ca nu mai stiu cand vine, asta dupa 5 luni de asteptare.Cred ca voi retrage avansul si voi lua altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine faci daca iti retragi avansul dupa 5 luni ridica din umeri ? Atunci pa ca mai fac si altii masini . Daca da o criza mondiala ii mai aduce si pe producatorii auto cu picioarele pe pamant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@suket9 din cate se pare toti producatorii auto au timpi "ireali" de livrare...singura sansa e sa iei ceva ce e deja in stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!