Jump to content

Sfaturi achizitie Karoq


Doc Morelli
 Share

Postare recomandată

A aparut Karoq FL in configurator de azi :)

Spor la configurat, acolo unde e cazul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor!

Sunt la un pas de a achizitiona o Skoda Karoq facelift 1.5 tsi, insa nu reusesc sa ma lamuresc ce model este DSG-ul cu care vine aceasta masina. Pe net informatiile sunt contradictorii (de dealer nu comentez...), iar pana acum am reusit sa aflu ca aceasta motorizare, pe Formentor si Tiguan primeste DSG cu ambreiaje umede dq381f. Totusi pt Karoq nu am gasit nicio informatie in acest sens. Are cineva mai multe informatii, va rog?

Modificat de Raduck
clarificare model/generatie karoq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna.De astazi sunt posesorul fericit al unui Karoq 2.0 TDI 4x4 in varianta Style.Am achizitionat auto de la dealer-ul din Sibiu.Oameni extraordinar de amabili,profesionisti adevarati.Primele impresii dupa 500km.Nu prea pot sa ma pronunt inca.Am avut inainte o Skoda Octavia 2.0 tdi dsg din 2017, cumparata tot de noua.Totusi Karoq-ul mi se pare mai stabil in curbe si cu vizibilitate mai buna .Masina are dotari peste medie,asa am gasit-o in stocul dealer-ului din Sibiu.Am sa revin cu pareri dupa 1500-200 km.IMG-20231110-WA0003.thumb.jpg.8dfcb7fa5603fdc69d4ccbafbd685bbe.jpgIMG-20231110-WA0010.thumb.jpg.cc25129411418fe89b9ed327881b0700.jpgezgif-5-0b3a52f103.thumb.jpg.e9d7ebb40e35041732b589dd35028570.jpgIMG-20231110-WA0000.thumb.jpg.082203a8b2f7128a5c8c0b909c2dc71c.jpg

ezgif-5-786fb01fc2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu pareri dupa aprox.2000km.Masina se comporta exceptional la drum atat pe uscat cat si pe zapada.Mai comfortabila decat Octavia din toate punctele de vedere.Nu pot sa ma plang,deocamdata,de nimic.Totul functioneaza normal.Consumul este mai mult decat satisfacator.Atasez si cateva poze in acest sens.Sper sa nu dezamageasca.

IMG_20240109_114146.jpg

IMG_20240111_132722.jpg

IMG-20231207-WA0045.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...


Eu vreau să dau comandă de un Karoq 1.5 tsi dsg style plus ceva optionale gen piele întoarsă, Amundsen cu virtual cockpit, portbagaj electric, camere 360*, fără trapă ca nu ma interesează, scaune și volan încălzite. Ce părere aveti, credeti ca are dotari de bun simt, sunt respectate termenele de livrare de către dealeri ?

 

Eu vreau să dau comandă de un Karoq 1.5 tsi dsg style plus ceva opionale gen piele întoarsă, Admunsen cu virtual cockpit, porpagaj electric, camere 360* fără trapă ca nu ma interesează, scaune și volan încălzite. Ce părere aveti credi ca are dotari de bun, sunt respectă termenele de livrare de către dealeri ?

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, dupa ce postezi, reciteste postul si ai grija sa fie scris corect, nu trebuie sa ne chinuim sa-l citim.

 

Legat de dotari, totul depinde de nevoile si bugetul tau. Cu cat mai multe, cu atat mai bine.

Doar dealer-ul iti poate comunica termenele de livrare, degeaba iti spunem noi ca sunt respectate.. erau unele dotari ce intarziau productia. Dar iarasi, doar la dealer te poti lamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroiam să știu dacă dealerii spun adevărul sau spun așa niște terme doar de dragul unei vânzări.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-i la detectorul de minciuni. 😁

De obicei ti se comunica un termen de livrare mai mare decat cel real, ca sa aiba acoperire in cazul in care intarzie masina.

Asta nu inseamna ca termenul comunicat  nu poate fi depasit, dar asta se intampla din ce in ce mai rar din 2023.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai e problema cu livrarile, in 3-4 luni iti vine orice, bani sa ai!

Cum dai comanda de Karoq daca nu e in configurator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Akon mie cei de la Porsche mi-au făcut comanda nu știu cum au făcut 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei au alt configurator pentur comenzi, nu cel de pe site-ul Skoda. Probabil au dat comanda pe vechiul model, fiind siguri ca iti va veni face-liftul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata comanda lansată astăzi de acum 4 luni de așteptare. Sperăm să fie cu noroc și să o aducă puțin mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, vizitator said:

Probabil au dat comanda pe vechiul model, fiind siguri ca iti va veni face-liftul.

Karoq ii deja la facelift, s-ar putea totusi ca ii schimba echiparile, sa fie Essence, Selection etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este selection ca nivel de echipare. Acum nici nu mai contează cum se cheamă dacă are tot ce îmi place mie în plus de ce am scris eu acolo mai are canton și cam asta este comanda finală. Sincer abia aștept să vină dar așteptarea este lungă.

Modificat de dragos32
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am analizat ca până acum dar spatele Kodiaq seamănă foarte mult cu cel de la Karoq. În rest ce să spun am mai zărit vreo două în oraș culoarea gri chiar pare că-i stă bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schummyford

Pareri dupa 5000 km.Masina s-a comportat impecabil.Nu am avut nici o problema.Consum mai mult decat decent.Dar..am schimbat deunazi rotile de iarna cu cele de vara.Si iata rugina dupa 4 luni.Mentionez ca masina are garaj incalzit si nu a prea fost afara peste noapte.Nu cred a este normal,dar nici Skoda nu mai este ce a fost odata...

IMG_20240323_095811.jpg

IMG_20240325_083713.jpg

IMG_20240327_101014.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un garaj inchis si incalzit favorizeaza oxidarea pentru ca va avea umiditate si temperatura mai mare.
Afara masina se usuca de la vant, mult mai repede ca in garaj. Pe viitor cand speli masina sa nu o parchezi in garaj imediat. Fa un drum de jumatate de ora minim si cateva franari pentru a usca discurile si abia apoi mergi la garaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Metal neprotejat, normal ca rugineste. Nu-ti mai fa atatea griji,oricum va rugini. In garaj aerul este mai uscat decat afara, daca o tineai peste iarna afara era si mai rau, pentru ca umiditatea relativa este foarte mare, apropiata de 100% pe durata noptii, pe ceata, precipitatii samd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/28/2024 at 8:23 PM, schummyford said:

Pareri dupa 5000 km.Masina s-a comportat impecabil.Nu am avut nici o problema.Consum mai mult decat decent.Dar..am schimbat deunazi rotile de iarna cu cele de vara.Si iata rugina dupa 4 luni.Mentionez ca masina are garaj incalzit si nu a prea fost afara peste noapte.Nu cred a este normal,dar nici Skoda nu mai este ce a fost odata...

IMG_20240323_095811.jpg

IMG_20240325_083713.jpg

IMG_20240327_101014.jpg

Am un vecin care de fiecare data cand își schimbă roțile da acolo cu niște vasilina dar înainte freacă cu o perie.

Modificat de dragos32
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acolo nu se poate trata anticoroziv metalul, e normal sa rugineasca superficial. Nu e doar la Skoda... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer o să-mi pun niște anvelope all season sau nu mai dau roțile jos o perioadă. Am vrut să pun opțiunile Simply Clever Family și Safety Pack dar nu se mai poate cică a fost programată pentru producție la sfârșitul lunii. S-ar putea să vină mai repede decât credeam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!