Jump to content

Filtre (motorina, ulei, aer)


andrein
 Share

Postare recomandată

Si a mea are ufi la filtrul de motorina..pus la reprezentanta, cel de ulei scrie mann pe capacul exterior, iar aer am gasit microfilter sau micronfilter ceva de genu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrein

    5

  • Stefan_B

    3

  • Cowboy

    3

  • ichimcornel

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Reinviu acest topic cu o informatie. Tocmai astazi am cumparat un filtru de polen cu carbon activ si ghiciti unde este fabrica? :) Exact la noi in tara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa dai si numele filtrului. Si ce te face sa crezi ca nu e de calitate daca este made in RO?

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzele mele, ma refeream la MAHLE. Nu am precizat ca nu e de calitate, ci ca se fabrica la noi in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prefer oricand sa cumpar un filtru pe care scrie "made in Romania" decat unul "made in China" :D Asta pentru ca in Romania nu se fabrica nici un fel de hartie de filtre auto; hartia provine din Europa (sunt 3-4 producatori importanti care aprovizioneaza catre toti fabricantii de filtre europeni) iar aici, in RO, doar se asambleaza. Pe cand din China.. totul provine de acolo..exista "n" fabrici de hartie acolo si marea lor majoritate fabrica hartie de calitate foarte slaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare cand o sa iasa din cap romanului ca BRANDUL in sine conteaza ci nu locul unde este fabricat.

Toti cumparam: basketi,pc,televizoare,telefoane etc..etc,facute in china sau vietnam sau taiwan dar cand vine vorba de piesele de masini ale marilor productori facute in tari ,,dubioase'',strambam din nas si catalogam piesele ca sunt contrafacute.

Preferati sa cumparati un filtru de benzina:mann,mahle,sofima,ufi,om facut in china sau un filtru prost calitativ dar care sa aiba inscris pe el,,made in germany''?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi Sct, ngh, falke automotive, starline, fortune line, master sport....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei cateva filtre de aer sa zicem Mann, acelasi model dar fabricat in tari diferite, ai sa vezi diferentele intre ele. Atat la hartie cat si la garnitura. Cel putin la Mann, asemanatoare sunt cele fabricate in Germania si Spania, insa acelasi tip de Mann fabricat in Bosnia Herzegovina sau China nu are nici o treaba cu celelalte doua in afara de brand. Hartia e mai proasta calitativ iar garnitura mai tare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o impresia despre filtru de polen activ de la MAHLE,fabricat in Romania. Este de o calitate foarte slaba, mi se aburesc geamurile in prostie daca suntem 2 persoane in masina.sa nu zic cand am fost 4 persoane pe ploaie ca trebuia sa tin nonstop aerul sa mearga pe parbiz. Nu va recomand deloc acest filtru, L-am testat peste 800 km si e dezastru. Total dezamagit. Filtru vechi,care e lowcost(l-am luat cel mai ieftin,fiindca circulam cu masina doar o luna si dupaia era in calcul o odihna mai prelungita), luat in august ii mai bun decat asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci scoate filtrul sa vezi ca si fara el o sa mearga la fel dezaburirea. Filtrul in sine ar trebuie sa fie imbibat cu apa ca sa te deranjeze la dezaburire... si nici atunci pra mult ca s-ar usca... 

Vezi ca in alta parte e problema....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am avut probleme cu filtrele de clima Mahle....indiferent de tara unde au fost facute sau pe ce masina au fost montate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o impresia despre filtru de polen activ de la MAHLE,fabricat in Romania. Este de o calitate foarte slaba, mi se aburesc geamurile in prostie daca suntem 2 persoane in masina.sa nu zic cand am fost 4 persoane pe ploaie ca trebuia sa tin nonstop aerul sa mearga pe parbiz. Nu va recomand deloc acest filtru, L-am testat peste 800 km si e dezastru. Total dezamagit. Filtru vechi,care e lowcost(l-am luat cel mai ieftin,fiindca circulam cu masina doar o luna si dupaia era in calcul o odihna mai prelungita), luat in august ii mai bun decat asta.

 

Sunt de acord cu tine, cand am facut revizia la masina mea nu prea m-am priceput la filtre, mai tarziu am constatat ca au pus Mann simplu fara carbon activ, nu prea am fost multumit asa ca l-am schimbat cu Mahle cu carbon activ, degeaba e cu carbon activ ca se simte in masina cam orice, deci la prima ocazie il arunc din masina. Eu zic ca Mahle e sub Mann, acum o sa incerc filtru de aer antialergic de la Valeo. Am facut cercetari si de obicei vw pune ori Mann ori Valeo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutare,de curand am cumparat un filtru de aer MAHLE pentru un Golf 1.6 benzina ,iar cand am deschis cutia filtrul este imbracat ,sa zic asa,intr-o husa din material sintetic alb ,care din cate observ se poate da jos.Intrebarea este daca Montez filtru cu sau fara acel material!Multumesc.

2.jpg

thumb.jpg

thumbGMP1V7IH.jpg

thumbW7SPS5WK.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se monteaza exact asa cum a venit in cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!