Jump to content

Zgomot accelerare brusca


CrisanAndrei
 Share

Postare recomandată

Buna ziua!

Am un VW Passat B5 1.9TDI 116cp din 2000. Recent se aude un zgomot la motor in momentul cand fortezi acceleratia. Mai precis cand incerci sa o accelerezi mai brusc se aude ca un suierat( de parca ar iesi aer printr-un loc stramt). Daca o accelerezi usor, treptat, zgomotul nu se mai aude. Motorul nu pierde din putere cand se aude suieratul, trage normal. Zic asta pentru ca mi s-a spart nu de mult timp un furtun de aer pe care l-am reparat eu(cat timp era spart motorul nu mai tragea si scotea fum negru. banuiesc ca nu-si facea arderile bine) si credeam ca s-a fisurat din nou. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acum ca si atunci, ai un furtun fisurat pe traseul turbo-admisie. Doar ca probabil acum e o fisura mai mica si nu vezi alte efecte secundare.

Ridica masina pe elevator si urmareste zona de unde provine suieratul in accelerare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 10/29/2017 at 9:17 AM, C o s m i n said:

Si acum ca si atunci, ai un furtun fisurat pe traseul turbo-admisie. Doar ca probabil acum e o fisura mai mica si nu vezi alte efecte secundare.

Ridica masina pe elevator si urmareste zona de unde provine suieratul in accelerare.

Multumesc pentru sfaturi. De atunci si pana acum nu am facut nimic. Suieratul e acelasi. Probabil inca fisura are aceeasi dimensiune. Intrebarea mea ar fi cate furtune sunt pe traseul torbo-admisie? Ca vreau sa ma duc la dezmembrari si sa-l schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3. Turbina -> tragger,  tragger -> intercooler, intercooler -> admisie. Mai e o bucatica sus langa EGR, dar ala nu are probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

5a8eb9ae1f6af_Motor-fara-anexe-anexe-motor-Volkswagen-Passat48667-DSCF8262.jpg.8d35f448c2def0e514cde1a375c399e1.jpg

 

Zgomotul se aude de la acel furtun cu rosu. Am pus mana sa-l cuprind cat pot dar nu am simtit nimic. Totusi cred ca de acolo se aude. Din cate se observa pare a fi furtunul care scoate gazele pe esapament. Se mai leaga de el si furtunul cu albastru. Daca e cum cred eu ca pe acolo trec numai gazele de esapament atunci nu ar trebui sa fie asa mare problema(ma gandesc ca de aceea nici nu se simte la acceleratie, pentru ca traseul turbo-admisie nu e afectat).

Modificat de CrisanAndrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furtunul marcat cu rosu face legatura dintre filtru de aer si turbosuflanta .Chiar daca este fisurat nu scoate gaze ci le trage . Prin el turbina se alimenteaza cu aer din filtru de aer si impinge aerul mai departe in motor.Furtunul marcat cu albastru este de la gazele de epurare .Verifica filtru de aer si imbinarile la furtune. Exista posibilitatea sa ai filtru de aer infundat iar motorul este fortat se se alimenteze cu aer prin orice fisura sau gaura gasita . Si automat apare zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Detin un passat b6 2007 BMP si de 2 zile aud de la motor un suierat de aer in treptele mici si la turatii mici, pana in treapta a3a iar azi am observat, pe langa treaba asta, ca cel mai des in treapta 2 cand accelerez la un moment dat are o sacadare de moment plus un sunet ca de tuse(ca si cum s-ar atinge 2 piese mecanice). Aveti idee cam ce ar putea fi? Am mai simtit si in trecut cate o sacadere in treapta 1 sau 2 dar erau foarte rare si doar de moment neputand sa mai simt o data sa imi fac o idee de la ce ar putea fi, dar azi a cam luat-o razna. Mentionez ca se intampla toate astea cu motorul la temperatura normala(90) si dupa un rulaj prin oras mai mult de 30 de minute. Am facut diagnoza in mers, cam de o luna si atunci turbina lucra in parametrii normali.

Modificat de Pol Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/22/2018 at 2:38 PM, CrisanAndrei said:

5a8eb9ae1f6af_Motor-fara-anexe-anexe-motor-Volkswagen-Passat48667-DSCF8262.jpg.8d35f448c2def0e514cde1a375c399e1.jpg

 

Zgomotul se aude de la acel furtun cu rosu. Am pus mana sa-l cuprind cat pot dar nu am simtit nimic. Totusi cred ca de acolo se aude. Din cate se observa pare a fi furtunul care scoate gazele pe esapament. Se mai leaga de el si furtunul cu albastru. Daca e cum cred eu ca pe acolo trec numai gazele de esapament atunci nu ar trebui sa fie asa mare problema(ma gandesc ca de aceea nici nu se simte la acceleratie, pentru ca traseul turbo-admisie nu e afectat).

Este spart furtunul ,,S" de la turbina, este chiar sub locul de unde crezi tu ca se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 2/24/2018 at 8:04 PM, l@u said:

Este spart furtunul ,,S" de la turbina, este chiar sub locul de unde crezi tu ca se aude.

Nu l.am observat. O să.l verific. Mersi de sugestie.

Totuși, care este funcționalitatea furtunului S?

Modificat de CrisanAndrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ce zici? Nu cumva iese din turbina, intra in traversa din spatele tragger-ului si apoi in intercooler?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m.am uitat și nici nu știu. Daca e așa cum zici tu ar însemna că ii posibil prin fisura din furtun sa intre praf și să ajungă în motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti furtunul acela gros de sub sageata albastra evidentiata de tine. De altfel, iti recomand sa scoti toata cutia filtrului de aer. Pui mana sub turbina, vei gasi acolo un furtun in forma de "S". Sa inteleg ca din octombrie mergi cu el asa?....  

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din octombrie. Incerci sa-mi sugerezi cum as putea verifica daca intr-adver furtunul "S" este fisurat? Sau de ce sa scot cutia filtrului de aer si furtunul evidentiat cu albastru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu stii cum sa verifici un furtun crapat mergi la un service mai bine , daca chiar este crapat omori turbina 

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!