Jump to content

Intalniri duminica pentru off-road soft in apropiere de Bucuresti


voinea
 Share

Postare recomandată

Are Mod Off Road ma...daca asa zice atunci asa face :)).

Cristi, nu iti bate capul, alegi niste balti pe care sa le traversezi cu viteza si ai rezolvat curatirea pe sub masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se anunta vreme frumoasa in weekendul asta.

Ar mai fi amatori de asa ceva pentru duminica?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

7 ianuarie eu sunt pentru. Dar nu am idei de traseu momentan. Astept sugestii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511: Si acum mai am iarba pe sub masina, stai linistit :) . Am fost si la spalat pe sub masina.... nu ma stresez, trebuie sa ma bag un pic pe sub masina, dar n-am avut nici timp nici chef..

Eu nu ma mai bag, oricum revin Luni in Bucuresti. 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noroaiele pe care v-ati bagat e cam riscant cu ceva cu garda asa mica ca golful - fie el si alltrack...

Cristi stie pe ce drumuri am bagat eu masini mult mai joase, si ca am scapat cu masina teafara, si daca zic asta inseamna ca drumul il consider chiar nasol...

Ma gandesc pe langa socuri mecanice la toate somoioagele de iarba si pamant ce ajung sub scut, la curele, role etc...

Ontopic - pentru incordat muschii incercati prin primavara sa urcati de la Cheia pe valea Berii pana la cabana Ciucas - Drumul este in mare parte macadam de toate dimensiunile, si zone cu traverse de cale ferata puse transversal. Tehnica soferului e pusa la incercare din cauza inclinatiilor foarte mari si acelor de par stranse cu aderenta slaba din cauza pietrelor. Apoi sus se mai poate urca mult mai soft pana la o fosta antena (se vede in poza)

Eu am urcat cu rucsacul in spate de cateva ori - si cele mai "soft" masini pe care le-am vazut la cabana au fost o octavia 2 scout si un C-klasse 4matic (!) - In poze este una din masinile de la cabana - un Steyr fost de armata :)

Asta e drum de aproape - mai stiu sa va zic cateva insa sunt departe de Bucuresti. M-ar manca rau sa vin si eu cu voi la o d-asta, insa momentan nu am masina de asa ceva - de Golf mi-e prea mila...

IMG_2602.JPG

IMG_2613.JPG

IMG_2622.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe drumul ala am fost acum 2 ani, am urcat cu un logan putin, si apoi pe jos, mai bine de o ora.

 

Sus la cabana, ne-a prins o ploaie torentiala, si am platit sa ne coboare cu un 4x4 (nu stiu daca aro, o masina alba, cu banchete de lemn in spate).

 

In parcarea de sus, era un vw passat b6 (non 4x4), cred ca e ultima din poza, nu prea se vede.

 

20150620131927.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
  • Administrator

Ce spuneti, ne strangem intre Craciun si anul nou la o iesire de offroad light? Poate avem noroc si de zapada. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma bag  :)    Confirmarea sigura vine odata ce se apropie data fixa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu propun sa ne organizam pentru iesire in data de 30 decembrie 2018.

Stiu ca este o data destul de indepartata, iar acum vremea se poate schimba destul de mult doar in trei zile.
As incerca sa ma ocup cu un prieten de traseu si sa merg cu el pe 23 la o tura cu ceva potent ce ne garanteaza revenirea acasa. Un fel de "vwForum on-tour winter 2018" pe un traseu deja verificat. Sau nu planificam nimic si iesim dotati corespunzator. Ideea din capul meu ar fi sa plecam la 9am si sa revenim in Bucuresti dupa ora 3pm.  Traseu maxim 350km dus-intors.  

O varianta gasita acum ar fi cea din foto de mai jos (minim 5ore maxim 8-9h)

image.png

Evident pot fi si alte variante (incep sa le caut). Drumul ala de la Bucuresti la Ploiesti este o pierdere de timp din punct de vedere off-road. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as veni, insa nu e ok data pentru mine. Propun sa o mutam in ianuarie 2019. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de Săcele-Tărlungeni-Zizin-Dălghiu-Vama Buzăului-Tabla Buții-Slon-Drajna-Valenii de Munte ce spuneți?

Screenshot_20181210-190036_Maps.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@yanq arata bine. Totul depinde si de ora la care plecam si unde ne dorim sa dormim in acea seara ? . Am fost o data in Februarie din DN1A inainte de Valenii de munte spre stanga si dupa 6 ore am iesit la Sacele. Au fost doua locuri unde ne-a luat 2h sa trecem tot grupul. In rest se mergea bine. Zapada avea 30-40cm dar aveam si trei masini bune in deschidere.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu dinozauri primiti? aka rexton diesel cutie manuala cu reductor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@mad_kat DA

Am sunat la PORSCHE VEST la un prieten de fel din Calarasi sa-l intreb de trasee si vrea sa vina si el cu noi cu un Santa Fe + un Jeep Cherokee . 
Weekendul asta incerc sa plec prin judetele de sud (gen Giurgiu, Ialomita, Calarasi) cu GPSlogger-ul (sa generez .kmz cu ruta facuta). 

Lista participantilor pana (pentru 30 decembrie) acum arata astfel:

  1. Voinea
  2. @Doomy 
  3. @mad_kat
  4. Nelu Stamanichi (PBV) x 2 masini

Poate din sectiunea TOUAREG, TIGUAN, KAROQ , ATECA mai apar alte persoane. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/10/2018 at 12:18 PM, voinea said:

Ce spuneti, ne strangem intre Craciun si anul nou la o iesire de offroad light? Poate avem noroc si de zapada. 

90% sigur sa ma alatur si eu, cu Wranglerul, daca sunt in Brasov. 

Pentru ca ies in fiecare weekend si stiu zonele te pot ajuta cu propuneri de traseu de la fata locului, mai ales ca traseul final nu il poti bate in cuie decat cu maxim 1-2 zile inainte, totul depinde de grosimea stratului de zapada si de temperatura exterioara. In functie de asta acelasi strat de zapada poate fi lejer, sau groaznic. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@75NOR este discutabil daca alegem spre Brasov sau ramanem in sud. Brasovul in data de 30 sunt sanse mari sa fie foarte greu de practicat pe asfalt.. studiez weekendul acesta problema si urmatorul. Apoi decid exact "caietul" de eveniment. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/10/2018 at 7:15 PM, yanq said:

Dar de Săcele-Tărlungeni-Zizin-Dălghiu-Vama Buzăului-Tabla Buții-Slon-Drajna-Valenii de Munte ce spuneți?

 

Poti sa uiti de traseul asta in anotimpul in care suntem.  Sunt pungi de zapada la urcarea dinspre Vama Buzaului spre Tabla Butii, iar, cu exceptia verii/cand e perfect uscat pe traseul asta nu ai ce sa cauti cu SUV-uri. Apa a rupt in iulie zona si ai vreo 3 urcari prelungite, nasoale, care se fac printre sleauri adanci de 1m. Daca aluneci/scapi masina 15cm de la trasa, e pe o parte in sant. Vara e o alta poveste, desi e bataie de joc masiva pentru ambreiaje daca nu ai reductor

Zizin-Dalghiu a fost rupt rau de ape in Iulie, acum 2 luni se lucra pe bucata intre Cantonul Forestier Zizin si Vama 54 - la ce hartoape erau acolo, nu ai ce sa bagi SUV-uri in zona.

6 minutes ago, voinea said:

@75NOR este discutabil daca alegem spre Brasov sau ramanem in sud. Brasovul in data de 30 sunt sanse mari sa fie foarte greu de practicat pe asfalt.. studiez weekendul acesta problema si urmatorul. Apoi decid exact "caietul" de eveniment. 

Ai mare dreptate. Varianta cu venit catre Bv din Bucuresti e valabila doar la plecari gen 7 dimineata din Otopeni, ca sa fie fezabile. Cei cu care ies eu cam asa fac.

Trasee foarte ok iti pot propune in zona Moieciu/Pestera/Magura/Sirnea, le-am facut cu Kodiak si zapada decenta. Dar...nu in weekendul cu 30Decembrie, decat daca descoperi teleportarea pana atunci :lol: 

Alte idei pentru traseul tau: Sinaia-Dichiu-Bolboci-Podu cu Florile-Cheile Tatarului-Padina si retrur. Daca nu mai ninge e ok pentru SUV-uri. Bolboci-Podu cu Florile merge facut cu orice SUV atat timp cat zapada e sub 20cm, iar peisajul e de vis. La retur te poti intoarce prin Bolboci/Moroieni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minute în urmă, 75NOR a scris:

Poti sa uiti de traseul asta in anotimpul in care suntem.  Sunt pungi de zapada la urcarea dinspre Vama Buzaului spre Tabla Butii, iar, cu exceptia verii/cand e perfect uscat pe traseul asta nu ai ce sa cauti cu SUV-uri. Apa a rupt in iulie zona si ai vreo 3 urcari prelungite, nasoale, care se fac printre sleauri adanci de 1m. Daca aluneci/scapi masina 15cm de la trasa, e pe o parte in sant. Vara e o alta poveste, desi e bataie de joc masiva pentru ambreiaje daca nu ai reductor

Zizin-Dalghiu a fost rupt rau de ape in Iulie, acum 2 luni se lucra pe bucata intre Cantonul Forestier Zizin si Vama 54 - la ce hartoape erau acolo, nu ai ce sa bagi SUV-uri in zona.

Pai in cazul asta nu ar trebui sa alegeti un traseu fezabil pentru toti cu masinile inscrise , aka masini de strada ca Tiguanul :)    

Ca vad ca va strangeti cu masini de Offroad Level "Thanos" :eek: 

Ce era in postul asta era foarte OK . 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, avand in vedere experienta de la Street Maniacs, cat de greu a fost pentru o masina normala, nu una pregatita pentru asa ceva? Eu ma gandeam la lanturi, lopata... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, voinea said:

@Andrei_72 buna idee.

As zice sa pui bannerele și pe FB și Instagram eventual cu o poza dintr-o ieșire anterioara.

Sau poate ne ajuta @Mask001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minutes ago, Doomy said:

Pai in cazul asta nu ar trebui sa alegeti un traseu fezabil pentru toti cu masinile inscrise , aka masini de strada ca Tiguanul :)    

Ca vad ca va strangeti cu masini de Offroad Level "Thanos" :eek: 

 

Tocmai. Tot ce am propus eu este pentru masini gen Tiguan. Dupa cum am spus, traseele mentionate de mine le-am facut personal cu un Kodiak si le-a incercat si colegul @ToniM cu Ateca. Am spus ca vin cu Wranglerul ,ca altceva n-am. Doar n-o sa vin cu Superbul :lol: 

Am mentionat in mod clar ca in trasee de creasta/gol alpin gen Tabla Butii nu ai ce sa cauti cu SUV-uri tocmai ca sa fie toata lumea safe. Mai ales iarna. Nu cred ca scopul iesirii e sa va intoarceti acasa cu bare smulse sau usi/aripi indoite.

Una din regulile offroad-ului spune ca organizatorul trebuie sa aleaga un traseu pretabil pentru tot grupul, iar prima iesire a grupului e destinata intelegerii nivelului de experienta al membrilor si tatonarea situatiilor ce pot fi abordate. Altfel, se lasa cu "da-i tare" si cu regrete post eveniment.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
3 minutes ago, 75NOR said:

Am mentionat in mod clar ca in trasee de creasta/gol alpin gen Tabla Butii nu ai ce sa cauti cu SUV-uri tocmai ca sa fie toata lumea safe. Mai ales iarna. Nu cred ca scopul iesirii e sa va intoarceti acasa cu bare smulse sau usi/aripi indoite.

 

EXACT! Si a mea e destul de potenta in echiparea actuala (fata de iesirea de la inceput de topic a mai primit upgrade-uri bune). Tocmai din acest motiv duminica asta am sa caut traseu pe sud. Sunt optimist sa gasesc usor. Daca nu gasesc duminica asta mai ies si urmatoarea.  Gasesc eu cumva traseul optim pentru a ne distra in data de 30 decembrie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25 minutes ago, Cristian said:

Dragos, avand in vedere experienta de la Street Maniacs, cat de greu a fost pentru o masina normala, nu una pregatita pentru asa ceva? Eu ma gandeam la lanturi, lopata... 

Cauta filmuletul e pe YT si o sa te convingi singur :lol:  Touaregul V10 a fost cam depasit de conditiile "locale"  

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!