Jump to content

Intalniri duminica pentru off-road soft in apropiere de Bucuresti


voinea
 Share

Postare recomandată

A fost groaznic cu spalatul, aveam noroi si iarba uscata / bete pe sub masina, pe la roti, pe la etrieri, da' pe unde dracu nu era... Si acum cred ca mai am pe sub masina ceva iarba, ca nu cred ca am putut sa  o scot pe toata, de-abia am reusit sa o indepartez de la roti..

Eu nu stiu daca o sa fiu disponibil pe 12.

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Ma bag pe 12. Cred ca vin cu Discovery. N-am spalat masina, e ok, nimic deosebit :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va hotarati sa veniti spre Pitesti o sa apar si eu cu prafsterul :) .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa iesirea si initiativa, voi fi silent follower ca oricum nu am cum sa particip din Cj :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor,

Ma bucur sa vad "efervescenta 4x4" pe forum :) 

Totusi - vin cu o contrapropunere: in loc sa "va dati" prin sleauri si noroaie pe camp, nu vreti "the real deal" ? Adica niste trasee cu mega peisaj - evident adaptate utilajelor cu care va dati ?

In sensul asta, ma ofer sa organizez/pregatesc traseu/ iesire de cateva ore / 1/2 zi, cu oprire pentru masa in loc cu mega peisaj.

Ca si zona orientativa: Pestera, Magura, Moieciu de Sus. Peisaje de vis, trasee de mare angajament. 

Va las niste poze...poate va tentez.

Ca fapt divers, am facut zona asta - cu grija - si cu Kodiak (pe uscat) si Yeti - pe zapada, deci la ce masini am vazut in pozele voastre nu ar fi probleme. Daca nu e zapada afanata/flescaiala strat mare se poate merge si cu 3008-ul 2WD, cu putina grija. Fara rupt bare in sleauri, fara prajit ambreiaj, fara zgariat vopseaua de la crengi :) 

Apropos...vine weekendul prelungit cu 1 Dec.... ar fi o ocazie misto. In functie de ce masini participa putem adapta traseul.

Nu-i pacat sa stati pe camp ? :) 

 

IMG-20171105-WA0030.jpg

IMG-20171105-WA0031.jpg

IMG-20171105-WA0032.jpg

IMAG4044.jpg

IMAG4049.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Eu nu sunt disponibil saptamana cu 1 decembrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau alt weekend :)

Vremea mai tine macar 1 saptamana fara sa ninga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
6 hours ago, 75NOR said:

Adica niste trasee cu mega peisaj - evident adaptate utilajelor cu care va dati ?

Suna foarte bine. Toti participantii de la prima intalnire suntem fara experienta si doar cu dorinta de a explora. Zone frumoase si cu peisaje mi-a promis si @Andi TDI (membru fondator https://www.facebook.com/Revolt4x4/  ). 

Cu 12 noiembrie sa incercam sa stabilim un traseu zilele astea ca sa stim sigur daca ne strangem sau nu. 100% ploua zilele astea deci e bine sa nu alegem ceva unde ramanem blocati. Daca resuim cu un restaurant pe traseu ar fi super sa mancam ceva pe la ora 12-13 ca apoi sa continuam. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se vor strange mai multi forumisti daca se organizeaza ceva pentru mers pe asfalt si vazut peisaje frumoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Propunerea lui 75NOR sună foarte bine dar mă cam sperie mașina care apare în pozele care o însoțesc. Cumva, pare la ani lumină distanță de ce conduc eu, dpdv al "abilităților" tot-teren. Cum anotimpul curent nu este deloc prietenos cu mașinile care par ceea ce nu sunt, aș fi preferat deschiderea topicului ăsta cu 2-3 luni mai devreme. :cool:

Pentru 12.11 încă nu pot confirma dar voi încerca să vin. Sper să-mi ajungă și cel de-al doilea cârlig de remorcare până atunci (să nu mai stau să schimb față-spate). :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte faina iesirea. :cheers:

Si Golf-ul a avut nevoie de tractare?

@voinea iti recomand un set de BFG AT KO2 si poti incepe sa ai prententii mai serioase :-)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu 1 data: a trebuit sa trecem prin niste balti cu sleauri si pentru ca una din ele era destul de lunga si a necesitat talpa serioasa, datorita faptului ca partile iesite pe care se mergea erau deja udate bine (noroi...) cand mai aveam vreo 3m am alunecat in sleauri si adio tractiune acolo. Ma mir ca nu am facut demage pe sub masina, eu nu am totusi 20 cm garda la sol... Poate trebuia sa merg mai incet si eu (si poate nu alunecam..), dar mi-a fost frica ca s-ar putea sa nu trec. Apropos, era intoarcerea cand am patit-o. La prima trecere n-am avut probleme, pentru ca nu se udasera marginile in draci :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu te vedeam in poze, puteam sa jur ca ti-au furat masina si au bagat-o la tavaleata. Glumesc, e foarte bine ca ai avut curaj si ca ai facut-o si pe asta! Bravo.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kthor: pai, daca ala e "acaretu' " din dotare, ce vroiai sa apara in poze ? Superbul ? :biggrin: E la ani lumina, pentru ca vorbim de punti rigide, reductor si dif blocabil. The whole 9 yards...

Daca e sa ajungeti in zona, o sa pregatim niste trasee pretabile pentru toate masinile care participa.

@CristiALF: Tizule, la ce v-ati bagat voi acolo, inclusiv gumele de iarna sunt cam zero. Degeaba scrie M+S pe ele, nu la "M" de genul ala se refera specificatia :) 

Asa cum spunea si @Bebeee, cei care aveti SUV-uri si cochetati cu offroad-ul, e cazul sa treceti pe ceva cauciucuri mai serioase. BFG cam e referinta in domeniu (marca Michelin).

AT-ul de la BFG e singura guma de offroad cu B la franarea pe ud. Totusi, sunt gandite pentru "animale mari", eu nu as pune asa ceva pe SUV-uri ce bantuie preponderent pe asfalt, zic ca sunt cam overkill. Recomandarea mea este BGF Urban Terrain T/A, o guma gandita preponderent pentru asfalt cu iesiri ocazionale in offroad. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot suntem in offtopic, mai e o guma recomandata pentru SUV uri: Yokohama Geolander AT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos: Dragos, genul asta de guma e buna pentru maxim un forestier, sau drum - uscat - de pamant, sau o iesire pe pasune cand nu ploua. 

In rest...nexam, se incarca instant si nu are umeri laterali ca sa se agate. Idem pentru eterna echipare OEM a 4x4 japoneze, Bridgestone Dueler, cu toate versiunile sale. 

AT-urile adevarate sunt BFG AT KO, General Grabber AT2 si GY Wrangler ATR. De la astea in jos scade offroadul, creste soseaua. Depinde exclusiv ce vrei sa faci cu masina si unde vrei sa tragi linia intre sosea si off road.

Altfel, sunt de parere ca nu are sens sa chinui un "pseudo off road" aka street car de 30-40k prin noroaie/stanci. 

La 5k Eur iei un Jimny in stare decenta, inclusiv cu AC, pui niste AT-uri serioase si te poti avanta mult si bine cu el. Ai reductor, punti rigide si arcuri elicoidale, adica "starter kit-ul perfect". De acolo tine doar de tine unde vrei sa te opresti: kituri de inaltare, air lockers pentru diff lock, Simex-uri, snorkele, trolii, LED bar-uri, echipamente de recuperare, trolii, roof racks, jante "intoarse"/ cu mega ET negativ :) Sky is the limit :) 

End of OT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Jimny de 5k e plina de rugina pe sub ea. E masina de 10+ ani.  Eu eram iarna trecuta foarte decis sa iau un Jimny de 1-2 ani. Si ala era ~13k dar la cum arata masina am simtit ca nu merita deloc deloc.  Si Jimny, Lada Niva sau defendere sunt masini la care daca le-ai cumparat nu te opresti din investitii pentru ca asa sunt ele. O cer. 

Dar sa revenim la intalniri (ca asta eeste aria aici) si sa pastram discutiile cu modificarile pentru cand ne revedem pe drumuri de offroad. 

Se anunta ploi weekendul asta. Daca asa va fi eu cred ca ies doar la o plimbare duminica pe asfalt pana la RoAF 86th Air Base (nu am fost niciodata acolo dar sunt curios) sau pana la Murfatlar Vineyard (nici aici nu am fost pana acum).  Alte propuneri aveti ? (in caz de ploaie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru initiativa, cand vine Ateca incerc sa ma alatur voua. Am fost la Magura chiar la pensiunea din pozele lui 75NOR, Samedru, cu Leonul 1P, nu pune absolut nici o problema daca mergi cu atentie. Am incercat sa merg mai departe, spre Pestera, insa m-am oprit, nu era cazul sa continui cu masina normala. Sunt sigur ca cu Ateca nu as avea nici o problema.

Deocamdata m-am abonat la topic, va urmaresc cu invidie de pe margine. Va doresc distractie placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@cristi511 momentan nimic. Daca nu se anunta nimeni poate vin la Mioveni sa beau o apa rece cu tine :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se pare ca eu nu mai pot duminica. De la 11 la 14 trebuie sa fiu cu kinderul undeva si asta inseamna ca doar le spal dimineata si alimentez.  Pe un weekend viitor. Poate mai sunteti cu idei si ne organizam cu o ruta mega-soft-offroad (ca tot vin ploi) dar cu peisaje frumoase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru amatori de asa ceva va propun o ruta pe care o faceam des inainte, cand aveam Ibiza: Bucuresti - Targoviste - Moroieni - Bolboci. Drumul e ok, cu piatra, cu zone de noroi, peisajele sunt superbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Urmarile experientei vazute azi la inlocuirea anvelopelor :)

Va trebui candva sa dau cumva scutul jos si sa-l spal, dar nu stiu cand voi avea timp. E bine ca am luat grosul de la roti, doar pe stanga fata au fost insemnate depunerile.

 

 

IMG_9377.JPG

IMG_9378.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as verifica cu atentie toata partea de burdufaraie (planetara si bieleta de directie) sa nu fie strapunse.

Pe viitor, de ales mai cu grija traseul, genul asta de stradala suprainaltata/SUV nu e gandita pentru genul asta de traseu. Sau...asumarea costurilor de reparatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!