Jump to content
Sign in to follow this  
cascadoru

Cat timp poti circula cu nr romanesti in Olanda ?

Recommended Posts

cascadoru

salutare... !

Intentionez sa plec ptr mai multa vreme in Olanda.

stie cineva cat timp poti circula cu nr de Romania in Olanda ?

am tot cautat informatii dar n-am gasit nimic concret...

multumesc anticipat

COSMIN262000

salut,

iti spun din experienta proprie.

eu am locuit in Bergen op Zoom mai bine de 3 ani (2012-2016). nu am avut nici un fel de problema in tot acest timp.

am fost inregistrat cu adresa la primaria localitatii, iar pentru masina am platit anual loc de parcare pe o anumita raza.

nu am intrebat niciodata cat am voie sa stau cu masina acolo dar luan in calcul ce ti am spus mai sus sunt absolut sigur ca nu este o problema.

cascadoru

Off Topic:  Si ... de ce ai plecat ? :) 

revenind " ON Topic " ...

Iti multumesc pentru informatii.

1. Deci, inteleg ca trebuie sa merg cu adresa la primaria localitatii sa ma/ne inregistram ( eu si sotia ) iar pentru masina,

trebuie sa platim un loc de parcare anual, pe o anumita raza ( presupun ca in zona locuintei ) fara vreo alta constrangere legata de o anume

perioada limita de circulatie cu o masina inmatriculata altundeva  decat Olanda, am inteles bine ?

2. In perioada respectiva tu ai circulat fara probleme cu o masina inmatriculata in RO, fara probleme, corect ?

3. Ai idee, asigurarile ( CASCO si RCA, din RO , sunt valabile si acolo? sau trebuie rafacute in Olanda odata ce locuiesti acolo?

multumesc.

Alecsvw

Locuiesc în Olanda de aproape 3 ani de zile și conduc un A4 cu numere de România. În tot acest timp am fost oprit cred ca de 3 ori și verificate actele.. Ideea este ca niciodată nu miau cerut RCAul ci numai talonul, permisul și buletinul, maxim 5--10 minute 

Pentru o siguranță mai buna, nefiind înregistrat la primărie este de preferat sa ieși din Olanda odată 6 luni sau 182 zile.. 

Salutari