Jump to content

The future is now! E-Up!


Rave

Postare recomandată

Foarte faina alegere, să vă bâzâie sănătoși! Cu siguranță un topic de urmărit.

Link către comentariu

Pt pedale, am văzut că întrebai pe topicul maurului, varianta cea mai convenabilă noi și oem este achiziția de la Skoda, aprox 300 ron.

Link către comentariu

Gata, am terminat de editat primul post. :)

Va multumesc tuturor! Gabi, daca vrei sa muti si poza aia stinghera tot in primul post ti-as fi recunoscator.

De pedale intrebam pentru ca Maurului i-au fost cumparate pedale de G7 GTI, cum am si eu pe Leon, dar care nu au mai fost montate. Nu stiu daca merita sa iau pedale de G7 si sa ma risc piate nu se potrivesc sau sa iau direct de G4... Probabil o sa iau de G7 ?

Modificat de Rave
Link către comentariu

Future is here :D . In 10 ani o sa reparam masinile electrice. Sa o stapaniti sanatosi. Cand apuci sa ne faci ceva poze cu ce e neobisnuit la masina (de ex. motorul) ca restul sunt cunoscute :D . Interesant si systemul cu camera.

Link către comentariu
28 minute în urmă, Rave a scris:

Nu mi-a mai ramas nimic de la Fortwo asa ca... un vin fiert, ca nu mai e vreme de bere rece! :))

Hai ca esti tare :)) Intrebam ce pret ai dat pe asta si cat a fost reducerea? (De la ei si de la stat)

Link către comentariu

M-am prins dar nu puteam sa nu fac eu o gluma proasta... :))

Masina am si uitat cat a fost, 27(8).xxx... eu am dat 16.400 pe ea. 45.000 de lei reprezinta prima de la stat pentru masini full electrice, 1.xxx de euro a fost discountul lor. 

Achizitia, insa, a fost cu cantec... Adica, in primul rand am fost ignorat vreo 2 saptamani de cei de la PBN asa incat am ajuns sa dau mail directorului de la vanzari (adresa am luat-o de pe site, sa nu ziceti cu ma cunosc cu cineva pe acolo... :) ) si sa-i povestesc toata tarasenia si mai ales sa-i spun ca nu mi se pare normal sa ajung sa ma rog sa-mi vanda cineva o masina... Din fericire discount-ul il obtinusem inainte, de la PBV1, ca altfel nu-mi mai dadeau nimic dupa faza asta :)))

Link către comentariu

Ohoho, la banii astia imi iau o flota de Smart-uri... Sa te poarte fara probleme si sper sa te tina bateriile ;) (banuiesc ca nu sunt 777 :))

Link către comentariu

Salut, cam ce autonomie reala are? si cat dureaza o incarcare.

Modificat de deenman
Link către comentariu

Nu sunt multe lucruri diferite care sa fie si vizibile...

 

Autonomia declarata e de 160 km. Real ma astept cam la 100 km la mers normal, nu caracteristic neaparat unei masini electrice. 

Incarcarea difera in functie de priza. La priza de casa, de 220, se incarca in vreo 10 ore; la cea “normala” pentru masini electrice, typ 2, in vreo 4 ore parca (nu mai tin minte exact); si la prizele rapide, CCS, se incarca in 30 de minute. Cum eu stau la bloc o sa ma bazez pe prizele publice, mai ales cele rapide, pe care estimez ca o sa le vizitez cam o data la 4-5 zile, avand in vedere cat merg eu cu masina.

 

5E373BB7-7BAA-4A28-99EF-CB100A84E46B.thumb.jpeg.6cf02df59f94d5bbb3c5884b6cff13bc.jpeg

8B108E65-2325-40A4-AFA0-DE7E14C1DE99.thumb.jpeg.f1ac65de2f48985f539453effedcd176.jpeg

 

99DBB175-090F-4A3D-8FAE-221D992CF2AE.thumb.jpeg.a2a08563d1bf797bbc493f94b80320f1.jpeg

CAEB0F8B-2662-4D19-9E27-9FD2DB1497D7.thumb.png.36f978436edd12a69cfb026885c0f782.png

Modificat de Rave
Link către comentariu

Super tare bazaitoarea, conform consumului de 11kwh din bord practic consumi curent de 6.5 ron pe 100km in oras, conform pretului de la kwh cum imi apare pe factura de acasa.

In statiile de incarcare rapida cum se plateste? Ce costuri sunt?

Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si sa faci km multi, gratis! :D

Pacat ca nu poti sa ajungi cu ea pana la Pitesti sa o vad si eu :)).

Link către comentariu
2 hours ago, gabriel88 said:

In statiile de incarcare rapida cum se plateste? Ce costuri sunt?

Incarcarea la statiile publice este, deocamdata, gratuita. 

22 minutes ago, cristi511 said:

Sa o stapanesti sanatos si sa faci km multi, gratis! :D

Pacat ca nu poti sa ajungi cu ea pana la Pitesti sa o vad si eu :)).

Ba as putea... dar n-am rovinieta asa ca te astept aici :))

Va multumesc mult! Sper sa fie ok :)

Modificat de Rave
Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!