Jump to content

SEAT Ateca Style 1.4 TSI 6M 4Drive


_Gabriela_

Postare recomandată

Deschid si eu un thread in "Masina mea", inteleg ca nu sunt multe Ateca prezentate aici. Am avut inainte un Golf IV 2003 1.9 TDI 90 CP. 

Comanda pentru Ateca Style 1.4 EcoTSI 6M 4Drive 150CP/110 KW am dat-o in februarie 2017, iar masina a sosit la mijlocul lunii septembrie.

Culoare: Samoa Orange, model MY2018, Euro 6.

Optionale: 

  • Adaptive Cruise Control
  • Anvelope all season 17 (am tinut neaparat sa am pneuri all season chiar daca astfel a fost nevoie sa optez pentru echiparea Style si nu Excellence - am fost foarte incantata de Goodyear Vector 4Seasons Gen-1 pe Golf si citisem pe forumuri ca Seat va alege tot Goodyear pentru Ateca, si intr-adevar asa a fost, de data asta varianta actualizata si imbunatatita Gen-2)
  • Pachet iarna (scaune fata incalzite, spalare faruri, duze spalare parbriz incalzite)
  • Parbriz incalzit
  • Pachet crom
  • Asistenta la parcare
  • Faruri full LED
  • Full link
  • Pachet asistenta sofer I (Lane Assist si High Beam Assist)
  • Pachet Comfort Drive (oglinda retrovizoare cu reglaj antiorbire, faruri cu functie Coming Home si Leaving Home)
  • Pachet iluminare interioara LED
  • SEAT Drive Profile cu Driving Experience
  • SEAT Sound System cu 10 difuzoare (incl. boxa centrala si subwoofer in roata de rezerva)
  • Sistem navigatie - touch screen cu diagonala de 8 inch
  • Sunroof panoramic

Primele impresii, dupa aprox. 2000 km:

- e foarte confortabila, agila si silentioasa.

- are un portbagaj super incapator, raportat la ce dimensiuni are (doar 4.3m lungime). In spate e loc arhisuficient la nivelul genunchilor chiar si pentru persoane de 1.80m inaltime.

- nu are nicio trepidatie cand trece in modul 2 cilindri, si am pus benzina de toate felurile pana acum.

- consumul este mult mai mic decat ma asteptam - 6-6.5% mixt, iar in oras in super trafic 9-10% (ma asteptam la minim 8% mixt si 11-12% in oras, tinand cont ca e 4x4 si mai are si pneuri all season). In afara orasului am scos si 5.5% consum in modul Normal, rulat si schimbat vitezele la max. 2500 rpm.

- sunetul imi place foarte mult, basii se aud foarte bine, sistemul SEAT Sound System face toti banii.

- sistemul de navigatie nu l-am vazut inca in actiune, nu a sosit cardul. Am testat Waze prin full link, se aude in boxe, nu se vede nimic pe ecran. Partea neplacuta e ca daca asculti radio sau muzica, se intrerupe muzica atunci cand Waze iti transmite o instructiune conform traseului ales, si dupa aceea trebuie de fiecare data sa revii manual la Radio sau la Media. 

- as fi vrut sa mai aiba centura reglabila pe inaltime si as fi vrut sa fi selectat la optionale si camera 360 grade. Am senzori fata si spate dar parca mai rau ma incurca cei de pe fata - nu ma prind exact unde este obstacolul si la ce distanta, mai ales pentru partile laterale. 

IMG_2325.JPG

IMG_2326.JPG

IMG_2329.JPG

IMG_2330.JPG

IMG_2331.JPG

FullSizeRender_1.jpg

IMG_2323.JPG

IMG_2324.JPG

Link către comentariu

Felicitari pentru masina Gabriela, inca o Ateca Samoa Orange, abia astept sa vina si a mea. 

Va doresc sa o conduceti cu placere si sa va bucurati de ea.

Link către comentariu

Multumesc frumos, Cristian! Chiar e super masina!

Asteptare usoara! 

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu

Felicitari si aici pentru achizitie! Mi se pare un pic ciudat sa o vad asa dotata, dar avand la baza un Style, m'am obisnuit sa gasesc Alcantara ca tapiserie in Ateca, schimba cu totul interiorul.

Nu retinusem, in schimb, ca ai comandat si trapa ca optionala, e singura dotare la care am ezitat si pana la urma nu am bifat'o.

Interesant ce zici de centurile fata, nici nu m'a gandit ca nu ar fi reglabile pe inaltime. Desi in cei ~800km facuti cu 2 Ateca n'am simtit nevoia sa le ajustez, o consideram deja o dotare standard

Link către comentariu

Din pacate nici pe Leon 5F nu sunt dotare standard, nu exista nici macar optional. Pe Leonul 1P sunt reglabile pe inaltime si e mult mai ok sa te poti regla, nu te deranjeaza si nici nu sifoneaza hainele.

Link către comentariu
47 minute în urmă, andrei0241 a scris:

Felicitari si aici pentru achizitie! Mi se pare un pic ciudat sa o vad asa dotata, dar avand la baza un Style, m'am obisnuit sa gasesc Alcantara ca tapiserie in Ateca, schimba cu totul interiorul.

Nu retinusem, in schimb, ca ai comandat si trapa ca optionala, e singura dotare la care am ezitat si pana la urma nu am bifat'o.

Interesant ce zici de centurile fata, nici nu m'a gandit ca nu ar fi reglabile pe inaltime. Desi in cei ~800km facuti cu 2 Ateca n'am simtit nevoia sa le ajustez, o consideram deja o dotare standard

Multumesc frumos!

Trapa mi se pare o gaselnita utila, desi cam intra praf in masina (cel putin in Bucuresti - poate la munte e altceva).

Singura dotare pe care nu o inteleg in anul 2017 este mecanismul de sustinere  a capotei motorului, care e doar o tija metalica, pe care trebuie sa o ridici si sa o fixezi intr-un orificiu in timp ce tii capota ridicata (e pozitionata destul de sus ca inaltime daca esti mai scund) - mi se parea normal sa fie cu telescop si sa stea singura capota, la cat de grea e :) Adica la Golf IV 2003 aveam telescop... 

Link către comentariu

Da, bine ai venit in lumea celor cu modele low cost in cadrul grupului, Skoda si Seat nu au amortizor la capota. Nici pe fratele de sange Skoda Karoq nu exista.

Link către comentariu

E prezentat in topicul de Retrofit'uri din sectiunea Ateca o adaptare de piston pentru capota, problema e ca trebuie modificat si buretele din lateral ptr a'l acomoda.

Poate nu o sa fim nevoiti sa ridicam capota decat ptr a completa cu lichid de parbriz, de aceea nu s'a simtit nevoia unui piston hidraulic la capota! :D

Link către comentariu

@Cristian da, stiam ca e low cost dar totusi din 2003 pana acum ma gandeam ca deja ar fi trebuit implementat in toata gama. Am vazut ca nici Skoda nu are...

@andrei0241  haha da, asa sper si eu, sau probabil voi ruga pe cineva din benzinarie sa ma ajute :) eu am si spalatoare pentru faruri, deci se va consuma mai repede lichidul de parbriz...

Link către comentariu

Gabriela, nu lasa acest mic neajuns sa iti umbreasca bucuria de a conduce o masina atat de frumoasa si speciala. Eu abia astept sa ma pot bucura de a mea, caut jante si cauciucuri de iarna, desi probabil nu voi avea prea curand nevoie de asa ceva.

Link către comentariu

S-o stapanesti sanatoasa, misto echiparea + dotarile optionale! Multi km fara probleme.

Aiurea cu deschiderea capotei via tija, credeam ca au standardizat deschiderea prin piston macar pe suv-uri ( de ex. Kodiaq are asa ceva).

Link către comentariu
10 minute în urmă, Cristian a scris:

Gabriela, nu lasa acest mic neajuns sa iti umbreasca bucuria de a conduce o masina atat de frumoasa si speciala. Eu abia astept sa ma pot bucura de a mea, caut jante si cauciucuri de iarna, desi probabil nu voi avea prea curand nevoie de asa ceva.

Daaa, ne descurcam si fara, clar...Si asa este, ai dreptate, masina e super!  Spor la cautat, sper sa gasesti ceva care sa iti placa! Desi daca vine abia la anul, mai bine astepti pana la toamna urmatoare, mai apar modele noi.

9 minute în urmă, stryder a scris:

S-o stapanesti sanatoasa, misto echiparea + dotarile optionale! Multi km fara probleme.

Aiurea cu deschiderea capotei via tija, credeam ca au standardizat deschiderea prin piston macar pe suv-uri ( de ex. Kodiaq are asa ceva).

Multumesc frumos, asemenea! :) Da, totusi e singurul minus vizibil, asa ca e ok :) 

Link către comentariu

Interesanta si curajoasa combinatia de portocaliu in afara, si albastru inauntru :)

Insa felicitari pentru dotari, ati bifat si voi cate ceva pe acolo, drumuri bune impreuna ;)

Link către comentariu

Multumesc frumos, si tie la fel!

Da, pai albastru era standard si mi-a placut :)

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!