Jump to content

Trapa panoramica - probleme & intretinere (Tiguan 5N & 5N2)


fantozzi007
 Share

Postare recomandată

fantozzi007

Salut!

Zilele trecute am achizitionat pt sotie un VW Tiguan Sport&Style din Germania 2.0 TDI, fabricatie 2009.  Cand soferul cu platforma a ajuns in parcul din Germania sa ridice masina, m-a sunat si mi-a spus ca pe partea stanga (fata-spate) masina este plina de apa( va atasez si poze). Ieri a ajuns acasa ! Era ceva apa doar pe partea stanga a masinii si putin umeda in portbagaj :mellow: . Am vazut intre timp o gramada de filmulete desrpe panoramic pe youtube...ce sa mai zic ?! :scratch: Dupa ce am scos toata apa din mocheta cu un aspirator, am constatat ca nici reglajul de la scaunul soferului nu mai functioneaza si nici incalzirea scaunului -_- . Ce ar putea fi ? Cauza clar ca este de la apa !

Dupa ce am aspirat toata apa din mocheta in cursul zilei de ieri, astazi i-am facut proba cu furtunul cu apa insa fara a spala plafonul, doar lateralele si capota motor. Dupa , am constatat ca a intrat din nou apa si tot pe partea stanga (partea soferului). Deci clar ca nu intra pe la panoramic, ci prin alta parte, probabil prin compartimentul motor. Precizez ca parbrizul este original din fabrica. Exista si la Tiguan ca si la Passat ace tuburi de drenaj al apei sub grila de la stergatoare ?! 

Ce ma sfatuiti sa fac ?

Precizez ca marti , sapatana aceasta, am facut o programare la Nurvil RM Valcea pentru remedieri probleme, dar pana atunci stau ca pe ace !

A mai intampinat cineva problema ? Sunt intr-o situatie destul de neplacuta ...:mellow:

Exisata posibilitatea ca toate cele 3 motorase de la scaun sa fie arse? Am verificat toate sigurantele si totul este in regula. Am scos mufia aceea din podea, am suflat-o si am folosit spray pentru contacte. Am zis ca doar, doar si- o reveni...NIMIC ! Tot reglajul scunului este "mort si ingropat" ...

Multumesc anticipat !

P.S. Am cautat pe forum si nu am gasit nimic in legatura cu aceasta problema...

IMG_1189.JPG

IMG_1190.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ai verificat sigurantele ?

ai verificat alimentarile, in mufa scaunului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fantozzi007
Publicat (modificat)

Salut!

@Florin - ai perfecta dreptate - mufa din podea era terminata, din aproximativ 10-12 fire, doar 2 sau 3 mai erau, restul toate rupte. S-au reparat - scaunul functioneaza perfect, in acea zona nu exista niciun fel de calculator , am scapat ieftin !

P.S. initial eu am scos mufa si am suflat-o , am dat-o cu spray de contacte, dar eu de fapt am curatat mufa scaunului, dar cea din podea era facuta praf !!! Mersi pentru idee , raman dator !

 

Din fericire am rezolvat si problema cu infiltratia apei in masina. Furtunele de drenaj care vin de la panoramic sunt 4 in total, cate un furtun pentru fiecare colt. Ele au fost proiectate gresit de fabrica, sunt foarte scurte ca sa ma exprim asa, nu se imbina intre ele suficient de mult, pe o suprfata mai mare , de cel putin 5 cm. Astfel, atunci cand se infunda cu mizerie  (frunze.etc) furtunele se demufeaza singure din cauza presiunii formate. Cei de la VW au facut um mare rahat, s-au calicit la 40 cm de furtun pt drenajul apei, atat trebuia sa foloseasca in plus pentru a fi evitate problemele...:mellow:  La mine problema era atat de la acele furtune de drenaj ale apei din zona plafonului panoramic cat si de la acel panou de plastic care este situat sub grila de la stergatoare - avea garnitura defecta (de fapt sunt 2 capace , unul in stanga altul in dreapta - la mine problema era doar la cel din stanga, dar preventiv le-am reparat pe amandoua) . Furtunele de drenaj le-am demontat efectiv de pe masina, atat pe cele din fata cat si pe cele din spate, le-am suflat, curatat, prelungit pe fiecare in parte cu cca. 10 cm, lipite cu mastic cauciucat din acela negru, am desfacut si acele capace de sub grila stergatoarelor , le-am curatat si am folosit tot mastic negru cauciucat pentru o etansare corecta,  . Timp de lucru cca. 10 ore -_-

Probabil ca acesta a fost si motivul real pentru care s-a vandut masina din Germania, nu au stiut sa repare ceea ce tot ei au construit, sau poate costul reparatiei la reprezentanta costa o avere, motiv pentru care proprietarul s-a hotarat sa o vanda cu CEVA VICII ASCUNSE !!! Sa mai zica cineva ceva de samsarii de la noi, cand si nemtii procedeaza la fel...:scratch:

 

P.S. Poate sa vina acum si potopul lui Noe ca nu mai intra picatura de apa ...

Modificat de fantozzi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ma bucur ca ai rezolvat problema.

pe podea, in acea zona, la modelul tau - nu ai niciun calculator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, pe o problema similara cu furtunele de drenaj de la trapa panoramica am stat si eu o zi, in weekend, sa le curat si sa le repar.

intrebarea la tine este daca ai verificat si nuca aceea prin care se conecteaza la scurgerea de la chenarul de metal al trapei...

pentru ca problemele identificate de mine sunt urmatoarele:

1 - furtun scurt (noul cod este din 2014), e 65ron un furtun nou. La modelul tau, ai 20% discount la piese originale, astea inseamna ca dai 50ron pe un furtun. Problema (evident nerecunoscuta oficial) este ca furtunele s-au copt in timp si s-au scurtat... nu mult, dar suficient cat sa nu mai faca priza corect... abia in 2014 au scos furtune cu alta compozitie a pvc-ului.

2 - mustiucul de cauciuc (manson) in care se face scurgerea (drenajul) se va infunda din nou, in timp, din cauza prafului si a murdariei - trebuie curatate de doua ori pe an - merge cu presiune de aer - la cele din spate se poate face direct pe sub masina, inclusiv aspirare - putini stiu, putini spun... as mai recomanda un pic taierea varfului, cea care practic lasa apa sa curga, dar retine praful si alte mizerii mai mari... asa s-ar duce direct totul sub masina in caz de ploaie sau cand esti cu masina la spalatorie...

la 1/2 ai apa pe mocheta sau in prtbagaj - primele indicii

3 - nuca din plafon/trapa se dezlipeste partial de furtun - incepe sa se prelinga apa printre ele, chiar daca drenajul merge - se identifica usor daca scoti nuca, astupi capatul furtunului si sufli pe nuca... daca scapa chiar foarte putin, treci la reparat... 

la 3 ai in prima faza apa pe plafon - pete (dar se curata foarte bine la o spalatorie auto serioasa), dar poti avea si apa in masina, in situatia in care drenajul e infundat sau cu debit micsorat si apa va curge mai mult si printre nuca si furtun...

4 - furtunele devin destul de rigide in timp, probabil din cauza imbatranirii, a temperaturilor (inghet, caldura excesiva la soare) si forteaza fie in nuca, fie in miscarea lor la hopuri - am inteles ca exista si situatii cand sar din mansonul de drenare...

La toate aceste probleme eu recomand schimbarea furtunelor sau repararea bine facuta... adica etansare/relipire nuca, si/sau prelungire furtun, dupa caz.

Alta intrebare pentru informare - unde sunt furtunele de la stergatoare? Nu am probleme acolo, dar preventiv as arunca un ochi...

Modificat de melody
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat furtune (un voucher pe care il primisem a facilitat achizitia lor fara bani) si am vazut imbunatatirea. Furtunele au o prelungire dintr-un plastic necasant, care are o "buza" ce l-ar impiedica sa iasa din masnonul de cauciuc accidental.

cam la fel de mult am prelungit si eu furtunele de pe spate cu un furtun incalzit in apa fierbinte.

Atasez foto, pentru informare. Pret de lista 67ron, iar pentru masinile de 8 ani, cu discount 20% la piese, pretul e ceva mai mic...

este foarte moale tot furtunul, e clar ca cele de pe masina s-au copt in timp, fiind mai rigide si probabil dintr-un alt compozit.

IMG_6982.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.am citit ce s'a discutat mai sus insa vreau sa imi spun si eu problema cu masina .mai specific referitor la apa in/sub mocheta din spatele soferului in podea.am avut zilele un accident cu o galeata de vopsea care s'a varsat in portbagaj,am curatat si am dat putin cu furtunul sa se curete mai repede .de atunci a aparut apa si la sofer in podea si in spatele scaunului sofer.si putin si in dreapta spate.apa cea mai multa este in spatele soferului .puteti sa imi spuneti va rog ce anume sa fac???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De putin timp sunt.poseorul unui Tiguan.Problema este k la panorama atunci cand o deschid merge sacadat (parca se impiedica) mentionez ca am fost la reprezentanta si chipurile au unso? Ce pot face? Si inca ceva daca stie cineva unde sunt orificiile de scurgere la panorama.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e de la scurgeri laterale infundate

trapa am gresat o inca din primele zile cand am luat o cu vaselina speciala 

Modificat de vik71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Puteti, va rog sa-mi recomandati si mie "vaselina speciala" pentru ungerea mecanismelor trapei ? Eventual o poza cu produsul...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, si eu intampin o problema cu trapa, in sensul in care plafonul se uda dupa ce o spal sau ploua mai puternic. Mentionez ca doar in partea din dreapta. Are cineva idee cum pot desfunda scurgerile de la trapa? Unde se descarca acestea? In ce zona a masinii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
On 11.10.2017 at 20:06, GABI 83 a scris:

De putin timp sunt.poseorul unui Tiguan.Problema este k la panorama atunci cand o deschid merge sacadat (parca se impiedica) mentionez ca am fost la reprezentanta si chipurile au unso? Ce pot face? Si inca ceva daca stie cineva unde sunt orificiile de scurgere la panorama.Multumesc

Cum ati rezolvat problema? La ploaia de azi in fata la picioare am apa de 2 degete, masina e noua ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orificile de scurgere de la trapa sunt in colțurile din fața ale trapei. Si eu am avut problema cu ele. După o ploaie mai zdravănă m-am trezit cu apa sub mocheta din fața până în spate. Am rezolvat prin desfundarea scurgerilor trapei prin introducerea unui cablu de frână de bicicletă.Problema e ca dupa cateva luni s-a înfundat din nou. Cred ca intră bucăți de vaselina uscată pe scurgere si se înfundă. Iar am inteles ca ar fi 2 scurgeri si in partea din spate a trapei. Dar acolo nu am putut să ajung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu are nimeni o poza cu scurgerile respective?si eu am gasit-o uda rau in partea din spate masina fiind passat combi aveam apa in portbagaj

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

In ceea ce priveste infiltratiile de apa, sunt cel putin doua probleme care pot sa apara la plafonul panoramic, din cate am observat:

  1. Se pierde etanseitatea dintre furtunele de cauciuc si "mustiucul" acestora, dar se rezolva cu silicon
  2. Se infunda furtunele, dar se rezolva cu o suflanta cu aer comprimat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am avut problema similara cu Tiguan 2009 si dupa ce am sigilat bine toate cele 4 scurgeri nu vei mai avea nici o problema cu apa in masina. In schimb am alta problema, plasa de la panoramic s-a agatat in metalul din lateral si s-a rupt. Stie cineva de unde pot achizitiona piesa la un pret mai civilizat si montaj?

Multumesc

copy - 20180921_111239.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

59 minutes ago, Alex G Tiguan said:

sigilat bine toate cele 4 scurgeri

Din exprimarea ta, se poate înțelege ca ai blocat scurgerile respective.

Pentru a nu induce in eroare: te referi la etanșarea "dintre furtunurile de cauciuc si "muștiucul" acestora, dar se rezolva cu silicon", asa cum este descrisa mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, corect, am pus silicon la imbinarea intre furtun si mustiuc. Problema era ca nu mai prindea mustiucul perfect pe furtun, era un spatiu foarte mic prin care curgea apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am trecut prin intamplarea cu jaluzeaua de la panoramic. Plasa s-a dezlipit de pe lamelele metalice care se infasoara pe rulou (se vede lipiciul portocaliu de pe marginea plasei). Problema este ca acele lamele metalice se indoaie foarte tare si nu se mai pot indrepta, deci plasa nu mai poate fi lipita la loc. Va trebui comandata piesa OEM sau din China (cod piesa: 1K9877307). Va fi nevoie si de o cutiuta cu niste accesorii din plastic.

Eu nu am vrut sa risc cu aftermarket-ul din China, care costa ~300 RON. Am comandat piesele originale prin intermediul service-ului la care am facut reparatia si m-au costat 1500RON. Reparatia cu totul a fost ~2400 RON (include bacsis) pt ca au fost 2 zile de manopera  si au lucrat 2 oameni. La reprezentanta m-ar fi costat 4200 RON. Lucrarea este laborioasa pt ca trebuie demontat tot plafonul, inclusiv sticla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună tuturor. Îmi explica și mie cineva sau poate știu un tutorial sau un manual service de întreținere pt lubrifierea trape panoramice, asa scârțâie parca se desprinde de pe mașină și primăvara și toamna tot am dat cu sparay multifuncțional pt ungere dar degeaba. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ieri am remediat problema unui prieten cu scurgerile de apa de la trapa. 

In cazul lui furtunul era parțial desprins de cupla ce vine peste scurgerea din coltul trapei și apa curgea pe plafon. 

Colierele metalice nu erau asa necesare in cazul nostru, furtunul fiind foarte apropiat ca diametru si fixarea a fost buna, dar am zis sa punem preventiv. 

Totodată trebuie verificat și capătul de cauciuc ce este la capătul furtunului și iese din caroserie (piesa neagra). Acesta aduna praf/noroi și se I fundă din cauza proiectării (în vârf este strâns sa nu permită mizeriei sa între în furtun. 

IMG_20181127_134337-569x429.jpg.d55c566ae1ebba9630fc7188aaaf1755.jpg

IMG_20181126_234050-569x758.jpg

IMG_20181127_134307-569x615.jpg

IMG_20181126_213056-569x758.jpg

IMG_20181126_213056-569x758.jpg

IMG_20181126_221012-569x758.jpg

IMG_20181127_134536-499x447.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!