Jump to content

Trapa panoramica - probleme & intretinere (Tiguan 5N & 5N2)


fantozzi007
 Share

Postare recomandată

On 10/28/2018 at 8:46 PM, s.dan said:

Si eu am trecut prin intamplarea cu jaluzeaua de la panoramic. Plasa s-a dezlipit de pe lamelele metalice care se infasoara pe rulou (se vede lipiciul portocaliu de pe marginea plasei). Problema este ca acele lamele metalice se indoaie foarte tare si nu se mai pot indrepta, deci plasa nu mai poate fi lipita la loc. Va trebui comandata piesa OEM sau din China (cod piesa: 1K9877307). Va fi nevoie si de o cutiuta cu niste accesorii din plastic.

Eu nu am vrut sa risc cu aftermarket-ul din China, care costa ~300 RON. Am comandat piesele originale prin intermediul service-ului la care am facut reparatia si m-au costat 1500RON. Reparatia cu totul a fost ~2400 RON (include bacsis) pt ca au fost 2 zile de manopera  si au lucrat 2 oameni. La reprezentanta m-ar fi costat 4200 RON. Lucrarea este laborioasa pt ca trebuie demontat tot plafonul, inclusiv sticla.

Salutare Dan, am vazut aftermarket-ul din China, imi e un pic teama sa risc sa platesc manopera si apoi sa ma trezesc ca se rupe si sa ajung sa platesc din nou piesa si manopera. Imi poti da o recomandare de service pentru a imi inlocui plasa? Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 10/30/2018 at 5:53 PM, Urukuno said:

Bună tuturor. Îmi explica și mie cineva sau poate știu un tutorial sau un manual service de întreținere pt lubrifierea trape panoramice, asa scârțâie parca se desprinde de pe mașină și primăvara și toamna tot am dat cu sparay multifuncțional pt ungere dar degeaba. 

Salut. Sunt si eu interesat de ungere, nu gasesc nicaieri :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, Alex!

Scuze, abia acum am observat post-ul. Ti-am trimis un mesaj pentru ca nu sunt sigur daca am voie să fac reclama acelui service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Aceasi problema o am si eu cu jaluzeaua de la panoramic , imi poti lasa si mie un mesaj cu service unde ai reparat ?

multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumim mult pentru acest tutorial exceptional. Desi sunt de parere ca unele operatiuni pot fi facute si altfel, tutorialul sumarizeaza in opinia mea cum se face curatarea si gresarea ca la carte! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte util (și migălos). 

Mulțumim pt efortul de a documenta procedura. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale si @vdragos va multumesc pentru aprecieri. 

Dragos sunt multe lucruri care puteau sa fie facute diferit , daca rezultatul este acelasi toate sunt OK.  Unele pot fi facute chiar mai bine , dar am considerat ca este suficient ce este mai sus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In comparație cu majoritatea proprietarilor de trapa, ce ai făcut tu este lux

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doomy felicitari si multumim pentru munca depusa! ?

Eu sunt de parere sa-ti deschizi un garaj si sa faci numai aceasta opreatiune, eu unul sunt primul!!!

Vin si cu ceva la rece, cu pizza, cu tot ce trebuie! ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/16/2018 at 8:26 AM, Alex G Tiguan said:

Salutare, am avut problema similara cu Tiguan 2009 si dupa ce am sigilat bine toate cele 4 scurgeri nu vei mai avea nici o problema cu apa in masina. In schimb am alta problema, plasa de la panoramic s-a agatat in metalul din lateral si s-a rupt. Stie cineva de unde pot achizitiona piesa la un pret mai civilizat si montaj?

Multumesc

copy - 20180921_111239.jpg

Nu stiu daca a raspuns cineva la problema ta sau daca ai rezolvat. Gasesti pe aliexpres si plasa si piesele acelea mici din plastic.

https://www.aliexpress.com/item/Mayitr-Gray-Sunroof-Sunshade-Corn-1K9877307B-Auto-Replacement-Parts-For-V-W-S-haran-T-iguan/32854645916.html?spm=2114.10010108.1000013.2.20d85a87O6tTU5&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.128551.0&scm_id=1007.13339.128551.0&scm-url=1007.13339.128551.0&pvid=9dd23c79-c58e-465d-a64f-ee4c439a6093

 

Modificat de Marinic?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am o problema cu furtunul de drenaj din stânga fata de la trapa ( tiguan 2012 )si as dori sa le schimb pe toate.( preventiv )Are cineva un site de unde pot comanda furtune noi? 

Modificat de Cokemeister
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o reprezentanta ai incercat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am încercat, am fost acum ceva timp cu o prostie si mi-au cerut exagerat. Astfel n-am mai bătut un drum din nou pana la ei.

Modificat de Cokemeister
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Renunta la citarea postului anterior!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furtunele le poți comanda de la orice magazin de piese auto :pe baza codului - îl găsești scris și pe forum sau pe baza VIN - sa fie omu amabil sa perieze calculatorul sa îți găsească piesa.

Sau le poți repara pe ale tale cu 1m de furtun de la Dedeman și 2 mâini dibace. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Wow! Felicitari pentru tutorial! Jos cu palaria!

O "mica" intrebare....:)
La scurgerile din spate, ai acces/le vezi, daca departezi chederul cu spatula, sau sunt mai in spate, si doar de sub carenaj ai acces la ele?
Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dragos1985  Scurgerile pe spate difera de la masina la masina chiar daca modelul de trapa este acelasi . Tu te referi la scurgerile pentru masina ta din semnatura :passat b6 variant ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul se refera la Tiguan deci va rog sa ramineti cu discutia in aceste limite, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok

Modificat de dragos1985
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dragos1985  cum zice si @vrdragos , aici e de Tiguan  , dar pentru a-ti face o idee cum sunt scurgerile  Tiguan vs  Passat B8 : 

403080852_tiguanvsb8.thumb.jpg.15ed3e3eb12590fbd96638bc23134d28.jpg

Daca mai ai intrebari , poti sa imi dai mesaj privat.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma poate ajuta cineva care repara sau de unde pot lua plasa pentru Tiguan 2009 s a desprins după panoramic. 

Am și apa in mașina 

Pana desfund furtunile trebuie sa găsesc undeva sa iau plasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te poate ajuta orice service autorizat, aici nu discutam despre prestari servicii, avem arie separata pentru asta, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 10/18/2019 at 12:00 AM, Sam91 said:

Ma poate ajuta cineva care repara sau de unde pot lua plasa pentru Tiguan 2009 s a desprins după panoramic. 

Am și apa in mașina 

Pana desfund furtunile trebuie sa găsesc undeva sa iau plasa

Salut! Aceeași problemă s-a ivit și la mine.. Cum ai rezolvat cu pânza? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 8/27/2019 at 12:07 PM, Doomy said:

 

403080852_tiguanvsb8.thumb.jpg.15ed3e3eb12590fbd96638bc23134d28.jpg

  

Salutare ,

In primul rând felicitări pentru tutorialul referitor la curățarea trapei panoramice. 

De o săptămâna mi-am achiziționat din Germania ( de la o persoana fizica, un fost coleg de munca )  un VW Tiguan  2.0 TSI,  180 CP

Toate bune și frumoase dar  după ploile din zilele trecute am constatat ca am mici infiltrații de apa in portbagaj . Atasez o poza cu localizarea  infiltrației. Am apa in ambele parti ale portbagajului , relativ simetrica poziția lor.

Din ce am citit în postările de mai sus , cauza ar fi lipsa de etanșeitate a furtunelor care drenează apa de la trapa panoramica, partea din spate a acesteia.

Menționez ca am curățat  piesa marcata cu " 23"  în ambele părți ale mașinii( acces undeva sub bara din spate ) , dar tot am primit ceva apa în portbagaj... de asemenea am verificat îmbinarea furtunului  ce vine de sus , de la trapa , în acea piesa, însa doar în partea dreapta a mașinii ...acolo am avut acces fiind un buzunar de depozitare

Întrebare:   De unde ar mai putea veni apa în continuare...de la îmbinarea piesei "18" rama trapei ??

                    Lipsa de etanșeitate la chederele  hayon-ului ??

VA rog un sfat , o părere .  Mulțumesc anticipat.

image.png.c0be5c8a50cdc6d4930914d559d48667.png

Modificat de Vali_79
atasare foto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!