Jump to content
KRAKEN

Permis retinut abuziv

Recommended Posts

KRAKEN

Apar unele postari aicea dar nu vad cine ce scrie.. nush di ce....:scratch:.. ce-o fi??nu ca m'ar interesa cine si ce. 

On topic- luck33- asta am incercat si eu ca sa arat- ca NU TOTI romanii sunt balegi. Daca e ,,pe bune'', tac si platesc. Dar asa..?

Apoi- nu se schimba NIMIC daca schimbarea nu incepe CU MINE- deci eu sunt corect, respect LEGEA, unde e semn cu ,,50'' merg cu 55, nu cu 80, cand apare ,,galben'' opresc, nu accelerez cum fac altii... Nu tai calea, nu ies in fatza cu tupeu, ma asigur deplin, nu schimb benzile aiurea, gen slalom, nu ,,dau talpa''... si...  merg ,,ca mosii'' ...

De aia eu NU AM niciun accident din vina mea. si nici NU am avut. Am B6 la bonus.

Vad ca astia de la politie o lalaie cu  raspunsul, vreau hartie scrisa ca NU AM NICIO SANCTIUNE IN CAZIER , instanta a trimis partilor- mie si lor- DECIZIA, ei se fac ca... nu au primit-o, mi-au trimis raspuns ca ,,le trebuie timp suplimentar pentru  analiza cazului, in lipsa informatiilor de la instanta''.:eek:

Buuuun. Mai stau un pic si merg iar la instanta ca sa intreb, in scris, daca s'au trimis catre ambele parti deciziile. - si ce sa zica si ea?/ o sa zica..,,da, am trimis''//... si iau raspunsul si  le dau cu el peste fatza.. acum chiar ca le fac reclamatie mare. Ii vad cand merg pe acolo.. au asa o tragere de inimaaa.. ca iti dau lacrimile. Mai mult trag aia de la inmatriculari, lucreaza flux continuu si sunt mai rapizi.

Astia, unii,  se bazeaza pe nestiinta oamenilor, a legii.. De exemplu am vazut cand l'a amendat pe un pieton ca ,,a trecut prin loc nepermis' '. Cand a terminat de scris, l'am intrebat- ,,pai nu mai e valabil paragraful ala de lege unde scrie- //sau pe la coltul strazii, daca nu isi pune persoana in pericol???''// ' si i-am zis ca daca nu il stie il caut imediat pe telefon, sa ii dau articolul. (OUG195, art 72, al.3)

A facut ochii mari, a protestat ca ce ma bag, si eu am protestat ca poate sa imi dea si mie amenda ca sa pot sa ii facem am2 reclamatie pt abuz.  A tacut, si eu i'am zis omului ca sa faca o contestatie simpla si sa puna ca a trecut pe la coltul strazii si sa ma cheme ca martor. Dar... mai mult ca sigur ca n'a facut. Sau.. dureaza prea mult procedura...

Deci sunt IMPOTRIVA alora care INCALCA LEGEA, de care parte or fi ei.

Edited by KRAKEN
  • Like 1
  • Upvote 2

Aerofan
în urmă cu 9 ore, KRAKEN a scris:

deci eu sunt corect, respect LEGEA,

OK, dar ce spui mai jos se bate cap in cap cu respectatul legi

în urmă cu 9 ore, KRAKEN a scris:

unde e semn cu ,,50'' merg cu 55,

:scratch:, te rog numai sa nu-mi spui de erori la vitezometru si de toleranta aparatelor radar.

KRAKEN

e o masina din ''78 asta cu care merg.. zii ce...,,precvizie'' sa am..e.. ,,relativa''.. tetreiu e din ''80... zii de... precizie... n'am cum stii, intelegi.

• Upvote 1
  • Downvote 1

edypro

bravo domnu, felicitari pt tenacitate si curaj in lupta cu sistemul.mergeti pana la capat, plangere penala OBLIGATORIU  , cereti daune pt timp/bani/nervi/stres deja instanta va dat dreptate !

• Haha 1

Aerofan
On 25.07.2018 at 9:12, luck33ro a scris:

Eu cand ma opresc astia fara motiv ( control de rutina zic ei, sa vada actele) mereu ii iau la intrebari cu ce drept m-a retinut din treaba

Cred ca intelegem prost democratia. Controlul de rutina isi are rolul lui pentru ca nu de putine ori se gasesc nereguli (ITP, permis expirat, fara permis,etc) care pana la urma tine de siguranta noastra.

Cetateanul nu e la cheremul lor ci invers!  

Politia are dreptul sa verifice iar cetateanul are obligatia sa respecte legea, despre ce vorbim aici? Faceti asa ceva (defapt multi fac) in tarile cu apa calda sa vedeti ce se intampla mai ales daca sunteti cu nereguli.
Incredibil ce mentalitate.

daca ai restrictie de 50 poti merge pana la 60 si esti legal... ptr. carcotasii de serviciu

arata-mi textul de lege unde scrie asta si te cred.

Al Bundy

in lege scrie doar ca , esti sanctionat daca depasesti viteza legala cu o valoare intre 10 si 20 kmh, deci pana in 10kmh peste nu esti sanctionat.

• Upvote 2
  • Downvote 1

UWE

Salut, nu scrie nicăieri asta, e precizat clar, 50,90,130. Ca mai lasă de la ei un 10 km, e altceva.

Chiar am amenda pt 54 km/h. 

Stima 

Edited by UWE
  • Upvote 1

quixy

@UWE Nu este vorba ca lasa ei acei 10 km/h , ci simplu fapt ca Instantele de judecata au sustinut faptul ca aparatele radar mai au si ele o marja de eroare , iar conducatorii auto care luau amenda pentru 5, 6 ,8 km in plus castigau in instanta in majoritatea cazurilor . Si de aici politistii au spus ca e mai bine sa seteze aparatul radar cu o marja de 10km/h pentru a evita contestatiile in care conducatorii aveau castig . Insa vad ca de curand o decizie noua a ICCJ a stabilit faptul ca trebuie eliminata aceasta marja de eroare si se asteapta publicarea in monitorul oficial a deciziei , prin urmare in curand nu o sa mai existe aceasta marja . Puteai sa contesti acea amenda si iti garantez 100% ca Instanta iti anula pv . 

KRAKEN

Eu stiu ca amenda se da doar daca viteza e depasita cu peste 10 km/h fata de limita stabilita. Voi cauta in CARTE.

aerofan- la 1 si doi ai dreptate.

la trei am scris mai sus, caut eu pt toti.

Am gasit-    oug  195/art 108, pct 4

https://legeaz.net/oug-195-2002/art-108-raspunderea-contraventionala

4. depăşirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;

Lat edit- 

Soferii care depasesc viteza maxima admisa risca, in principal, sa fie sanctionati cu amenzi cuprinse intre 195 si 1950 de lei, dupa cum urmeaza:

-depasirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise: 2 sau 3 puncte-amenda, la care se adauga doua puncte de penalizare;
-depasirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise: 4 sau 5 puncte-amenda, la care se adauga trei puncte de penalizare;
-depasirea cu 31-40 km/h a vitezei maxime admise: 6-8 puncte-amenda, la care se adauga patru puncte de penalizare;
-depasirea cu 41-50 km/h a vitezei maxime admise: 9-20 puncte-amenda, la care se adauga sase puncte de penalizare;
-depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise: 9-20 puncte-amenda, plus suspendarea permisului pentru o perioada de 90 de zile.

Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv.net/atentie-soferi-cat-sunt-amenzile-pentru-depasirea-vitezei-legale-cat-este-amenda-daca-circuli-prea-incet_210688.html#ixzz5Mw9xr2Ie

Edited by KRAKEN
  • Like 1
  • Downvote 1

Al Bundy

ititi paginile oficiale si legile oficiale, nu ce scriu diferiti .......

megamotoreta

Ca sa nu mai deschid un topic inutil,sa va spun ce am patit vara aceasta, vis-a-vis de chematul politiei la accident. Sa nu faceti ca mine si ca alti destepti ce se dau moderatori.

Circulam eu cu bicicleta linistit, ziua in amiaza mare, luna august, cu o vesta reflectorizanta pe mine, sa fiu eu super legal si civilizat. Nu consumasem nimic, aveam jante pe bicla,etc. La iesirea dintr-un sens giratoriu, eu fiind pe banda1, observ un Tir care zboara pe langa mine, schimba de pe banda 2 pe 1, adica spre mine, trece pe langa mine la cativa centimetri initial, apoi ma acroseaza cu remorca spate,ma arunca intr-o masina parcata pe banda 1 mai mult sau mai putin legal, si dispare in departare.

Ma ridic de pe jos, vin oameni sa ma ajute, unul dintre ei imi comunica ca l-a oprit cu masina pe soferul Tir, dar acesta fiind sub influenta unor substante l-a amenintat pe martor si respectivul a venit la mine cu nr de inmatriculare, sfatuindu-ma sa sun la Politie. Sun la 112, anunt cazul ,vb cu politaiul care-mi spune sa VIN EU LA SECTIE SA DEPUN PLANGERE! martorul imi spune ca respectivul a luat-o spre un pod,unde poate fi oprit usor,dau nr tirului la politie, dar politistul refuza cu vehementa sa vina la accident sau sa-l opreasca pe respectiv ,deoarece eu nu am depus plangere scrisa la sectie. In cele din urma, ma duc eu usor-usor la politie, unde mi se comunica ca nu pot depune plangere deoarece nu este sectia de politie corespunzatoare. Nefiind din zona, necunoscand sectiile de politie si sa nu ma apuce noaptea,am plecat spre cazare.

In concluzie: sunati la POlITIE, AMBULANTA, SRI, ARMATA SI POMPIERI, PRESA, nu va bazati pe politie si lege, ca ramane si batuti,si accidentati si buni de plata reparatiei.

• Upvote 3
  • Downvote 2

zme-ul

camera

o pui in piept, pe casca .. unde vrei tu

Aerofan
39 minute în urmă, megamotoreta a scris:

Sa nu faceti ca mine si ca alti destepti ce se dau moderatori.

Poti te rog frumos sa nu mai fii acid cand postezi? Nu de alta dar suntem (inca) intr-o democratie si fiecare are dreptul de a-si spune parerea. Multumesc frumos.

KRAKEN
Posted (edited)

update

la cazul meu-  de la ULTIMUL lor non-raspuns, in care imi comunicau ca ,,sunt necesare cercetari suplimentare'', au trecut cateva luni.. vro.. sase asa...:eek:         Mi s'a pus pata si am redactat o lacramatie catre seful al mare de la udriste.

si ziceam    ,,ca...au depasit un pic, cam cu sase luni orice limita de asteptare normala, ''..si    le-am dat copii dupa dovada LOR de primire a dosarului, deci NU mai aveau nevoie ca sa ceara ,,lamuriri'' (decat daca au pierdut dosarul, devenit -definitiv prin lipsa apel-), si IN plus le-am dat print cu anuntul pus pe usile tribunalului unde scrie clar ca (din 2015!!!)  ,,partile pot face solicitari pe mail pentru primire incheieri de sedinta si decizii instanta''- adica in clar, NU era de asteptat nimic pt  ca    ,,puteau'' face solicitarea si pe mail.

Si am lasat hartia. Sa vedem ce zice.:scratch:  

Solicitarea initiala era ca sa faca stergerea din cazierul meu a sanctiunii, in baza deciziei definitive ca am CASTIGAT si sanctiunea a fost anulata. Si sa imi comunice   IN SCRIS ca s'au facut  modificarile necesare.

On 12/10/2018 at 5:40 PM, megamotoreta said:

Ca sa nu mai deschid un topic inutil,sa va spun ce am patit vara aceasta, vis-a-vis de chematul politiei la accident. Sa nu faceti ca mine si ca alti destepti ce se dau moderatori.

In concluzie: sunati la POlITIE, AMBULANTA, SRI, ARMATA SI POMPIERI, PRESA, nu va bazati pe politie si lege, ca ramane si batuti,si accidentati si buni de plata reparatiei.

Colegu,  nu  o lua chiar asa in serios, fa si tu o selectie, nu crede chiar ,,orce''..

In nconcluzie- daca esti victima accident rutier- e o singura cale- 112, auto fugit de la locul accidentului, si cu nr masinii. Ca ti-a julit o mana si stricat vehiculu'  cu care circulai legal, se dezvolta mai incolo. Eu am fost luat cu salvarea, tinut 4 ore la perfuzii, facut tomograma.. aluia i-a luat permisul 90 zile si... atat. Asigurarea mi-a platit reparatia masinii.

Deci- nota bene- victima RAMANE PE JOS si se suna 112.. salvare, smurd, politie, masuratori.

Deci daca e PE CAROSABIL si e implicat MACAR UN vehicul !(mai e speta cand auto intra  pe trotuar sau prin vitrine, si calea e aceeasi).

Edited by KRAKEN
  • Upvote 1
  • Downvote 2

KRAKEN

Gata! am primit...,,raspunsul''... INCRE--DIBIL!   :eek:

Adica imi zice ca...tribunalul nu le-a raspuns la solicitare si ca... surprize surprize.. eu... ,,,trebuie sa le aduc copie dupa decizia irevocabila''...:screwy:

..nu gasesc nicaieri in vreo Lege sau ceva de genu' vreo specificatie din care rezulta CUMVA vreo OBLIGATIE IN PARTEA MEA,  ca sa fac vre-un efort si sa le fac EU treaba pentru care sunt platiti ei cu bani grei.:evil:

Sunt din ce in ce mai uimit... Astia au un tupeu extraodinar, oooori sunt atat de siguri pe ei si isi bat joc de noi..... Or crede ca suntem prosti!!:tuktuk:  Astept din IUNIE raspunsul lor ca mi-au adus la zero cazierul rutier si ei...  nimic.

Unde si cum se face o ,,reclamatie pentru abuz in serviciu''???

• Downvote 1

Iulian M
42 minutes ago, KRAKEN said:

cum se face o ,,reclamatie pentru abuz in serviciu''???

Protest.

1548129552_ScreenShot2019-01-26at8_32_43AM.thumb.png.39296d06892e3fbaf7a153712b23d063.png

Jetta20tdiHLDSG6
2 hours ago, KRAKEN said:

Unde si cum se face o ,,reclamatie pentru abuz in serviciu''???

nu exista reclamatie pentru infractiune. 

conform codului de procedura penala, art.288 "(1) Organul de urmărire penală este sesizat prin plângere sau denunț, prin actele încheiate de alte organe de constatare prevăzute de lege ori se sesizează din oficiu."

astfel, pentru infractiunea prevazuta de art.297 "Abuzul în serviciu 

Art. 297. -    (1) Fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, nu îndeplinește un act sau îl îndeplinește în mod defectuos și prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcție publică. 

(2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează și fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, îngrădește exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situație de inferioritate pe temei de rasă, naționalitate, origine etnică, limbă, religie, sex, orientare sexuală, apartenență politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecție HIV/SIDA."

mergi la orice parchet sau la orice sectie de politie pentru a depune o plangere. 

KRAKEN
On 1/26/2019 at 8:20 PM, Jetta20tdiHLDSG6 said:

nu exista reclamatie pentru infractiune. 

mergi la orice parchet sau la orice sectie de politie pentru a depune o plangere. 

MULTUMESC pentru asta.

Am facut hartie, m'am dus la aia acolo la Udriste, si am vrut sa vorbesc cu SEFUL, care avea audienta in ziua aia.

A venit, i-am aratat hartia cu articolele de lege de care ai zis si le-am pus in vedere ca merg la procuror.. dar daca... rezolva ei atunci PE LOC.. ma opresc.

Ofiteri. Si-au cerut scuze pentru situatie, erau foarte mirati, de cazuri d'astea se ocupa ofiteri  tineri... m'au rugat ca sa le dau decizia dela tribunal, s'o copieze.. intr-o saptamana am primit raspunsul, ca..au facut modificarile necesare in baza de date.

Deci, pentru asta iti multumesc.. Jetta20.

• Downvote 2

Jetta20tdiHLDSG6

esti ciudatel rau de tot :)...

• Haha 3

KRAKEN
19 minutes ago, Jetta20tdiHLDSG6 said:

esti ciudatel rau de tot :)...

Stiu.. mi se zice frecvent..:biggrin: Nu ma supar, daca e adevarat...

• Downvote 1

R_a_z_v_a_n
On ‎20‎.‎05‎.‎2019 at 20:45, Jetta20tdiHLDSG6 a scris:

...ciudatel ...

Too soft... :D

Thread closed 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri