Jump to content
KRAKEN

Permis retinut abuziv

Recommended Posts

KRAKEN

In urma unei tamponari intr-o intersectie mare (d.na Ghica) ansamblul condus de mine a ramas imobilizat pe carosabil, un SUV a intrat cu roata dr F in roata stg a remorcii pe care o tractam, indoind puternic aripa din tabla foarte groasa inspre roata, blocand-o.

Ca prin minune, instantaneu, au aparut doi motopolitisti, unul din ei a inceput sa strige la noi ca sa mutam imediat masinile.

Am aratat ca masina celuilalt era intrata in roata platformei si nu o puteam clinti nicum. S'a dus la acela si i-a strigat si lui tot asa. Acela a mutat masina.

Eu m'am dus ca sa vad gravitatea avariei si am vazut ca tabla groasa intra in roata BLOCAND-O.

Politistul tot imi striga ca sa mut masina si eu ii aratam ca in pozitia aia este ROATA BLOCATA. si ca nu pot imediat fara sa departez.

El imi tot spunea ca ,,nu ma intereseaza, mutati masina imediat'', eu ii aratam roata blocata. Am mers ca sa iau un ciocan pentru ca sa incerc sa deblochez roata.

Tremuram de emotie, nervi, stress, din impact masina transportata- o broasca de cateva mii de euro sarise in fata peste blocajul de capat a platformei si statea suspendata.

Ala tot tipa la mine, mi se facuse rau, ameteala (oboseala si stres, dupa vreo 200 de km de mers..), apoi a pus mana pe bratul meu si m'a strans tare imbrancindu-ma la masina mea ca sa o mut.

Am protestat, am zis ,,cum iti  permiti sa ma bruschezi?'"

A zis   ... ,,da? pentru asta o sa iti retin permisul, Da-mi actele imediat.''

Am intrat in masina, i le-am dat, a plecat. Cu manerul ciocanului intre roata si aripa am facut un pic de loc (platf era deci incarcata..) si am mutat atelajul.

Tipul a scris PV si mi-a dat dovada de circulatie pt 15 zile.

1-    NU scrie nicaieri pentru CAT timp a fost retinut permisul! -nu trebuia scris??:scratch:

Stiu ca am citit undeva, pe aici pe forum, ca depunerea contestatiei amana plata din jumatate de amenda (dupa decizia tribunalului platesc jumate din amenda) dar nu mai stiu unde si cine a scris-

2-     va rog daca ma puteti ajuta cu asta- care e articolul din lege.

Fac contestatie  pv si plangere penala pt abuz in serviciu.

In mod clar, e abuz in serviciu- nu am PUTUT ca sa mut masina fiind cu roata blocata, nu ca..,,nu am vrut''.

Am un martor ocular- o masina din spate.

Ps- cu filmarea de pe camera mea de pe parbriz, cateva poze facute de cineva care era cu mine- la pozitia masinii oprite- la biroul  tamponari mi-a dat castig de cauza si dovada de reparatii. In declaratie, pentru mai multa siguranta, am solicitat si vizionarea inregistrarii de la camera de supraveghere din zona.

KRAKEN

ca motivatie, tipul a pus art 31/oug 195,

Art. 31

Participanţii la trafic trebuie să respecte regulile de circulaţie, semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţistului rutier, precum şi semnificaţia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutieră, în următoarea ordine de prioritate:

cu 100/p3, f tot 195 f) -nerespectarea semnalelor, indicaţiilor şi dispoziţiilor poliţistului rutier aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu;

si 111/1 lit c...(c) la săvârşirea uneia dintre contravenţiile prevăzute la art. 100 alin. (3), art. 101 alin. (3), art. 102 alin. (3) şi în situaţia prevăzută la art. 115 alin. (1);)

Ori...,,indicatia''  era ca sa mut o masina cu roata blocata! IMEDIAT!!!

Eu zic ,,mai clar de atat nu se poate". Se vede si ciocanul de care zic.

si pozitia- masina mea cu dunga intrerupta pe laterala dreapta...

Referitor la amenda..:scratch:

Nu stiu precis- contestatia suspenda plata amenzii? si pot plati jumate la aflarea deciziei tribunalului?sau la final TREBUIE sa platesc INTEGRAL... si deci, aia cu 2 zile lucratoare e valabila doar IMEDIAT dupa primirea pv...

Fotografie7854.jpg

Fotografie7851.jpg

Fotografie7849.jpg

Fotografie7856.jpg

Edited by KRAKEN

Cristi81

Poti sa faci contestatie si nu platesti amenda, DACA in instanta pierzi platesti amenda integral dupa ce primesti hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila.

Sunspendarea permisului pe, perioada procesului NU se pune in aplicare.

DACA vrei platesti jumatate din amenda acum si in eventualitatea castigarii procesului iti recoperi banii in baza hotararii judecatoresti.

Aerofan

Kraken... poti sa o iei in nume de rau, nu e cu intentie, dar de tine parca se lipesc belelele, pe bune. Nu trece anu fara sa ai ceva probleme in trafic. Poate ar trebui sa conduci mai preventiv si sa te faci vazut in trafic. In rest, bafta cu noul caz.

KRAKEN

Da, nu stiu care e treaba, dar aici...se vede clar, ala a virat si a intrat im platforma! 

Nu stiu cum sa zic, am calculat, la fircare evrnimemt eram in masina cu fi,miu..

Muale

nici nu ai terminat cu arabul ala si acum asta?!

tu faceai stanga si ala a vrut sa mearga drept? acolo multi fac asa, sunt 2 benzi de stanga si nu se incadreaza lumea corect.

cand ii injuri de ma-sa (spunand ca doresti sa faci sex cu dansa) se supara .

KRAKEN
On 9/26/2017 at 15:47, megamotoreta a scris:

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

...nu m,a dus mintea...eram obosit...uite asa, discutand, mai afla omul una-alta...:rolleyes:

On 9/26/2017 at 12:09, Muale a scris:

nici nu ai terminat cu arabul ala si acum asta?!

tu faceai  DREPT si ala a vrut sa mearga drept? acolo multi fac asa, sunt 2 benzi de stanga si nu se incadreaza lumea corect.

cand ii injuri de ma-sa (spunand ca doresti sa faci sex cu dansa) se supara .

Deci eu eram incadrat corect pe mers inainte si ala din obligatoriu stg vroia ..tot inainte..si nu e prima data cand o patesc asa...

Cu arabul a fost anul trecut, prin august, s,a terminat atunci, am scris!!

Dar mde, in afara de alea a mai fost alta, a dat unu cu spatele si mi,a fript usa...apoi au venit ,,niste baeti", bine facuti, bine bronzati, m,au inconjurat...nu am putut pleca pana nu am facut amiabila...

Faza e ca pana acum, nu au fost la adas cu amiabila, a trecut un an si ceva...

Dar sa lasam asta...

Muale

tamponari am avut toti (mai multe sau mai putine) dar tu le patesti demne de filme.

acum ca spui si de asta cu amiabila...

B_o_g_d_a_n

Asa cum zise si @Cristi81, contestatia amana obligativitatea platii amenzii pana la solutionarea cazului, insa nu prelungeste posibilitatea achitarii a jumatate din cuantumul amenzii, intrucat aceasta ptiune e valabila 48 de ore dupa intocmirea actului.

In rest, consideratii de gen "prea se lipesc toate de tine" mi se par absolut inutile, insa mno, daca nu rezistam impulsului de a ne da obligatoriu cu parerea, cred ca ncsf...

• Upvote 1

KRAKEN

Am platit jumate.

Revin cu intrebarea initiala: nu era normal ca sa scrie perioada in care mi se retine permisul?

Ar putea fi motiv de anulare pv??

vallio

Salut,

In mod normal ar fi trebuie sa scrie pe ce perioada este suspendat permisul. Sa verifici daca PV ul este intocmit in regula si are toate datele completate corect. De asemenea sa verifici ce articole inscrise in PV se aplica situatiei tale.

Contestatie se depune la judecatoria de care apartine strada pe care s-a intamplat accidentul.

Va trebui sa ai platita taxa de deschidere dosar de la posta in jur de 20 de lei. La dosar se depun  contestatia, copie PV, copie CI, copie talon.

In contestatie sa scrii ca ai platit amenda si ca la incheirea procesului doresti sa ti se restituie banii.

Dupa ce depui contestatia si ai numar de dosar te duci la grefier(trebuie sa fie tot unde depui dosarul) impreuna cu o cerere tip (o gasesti la xeroxurile din judecatorie costa cam 15 lei) completata cu datele tale vei lua un certificat de grefa.

Cu acest certificat de grefa vei merge la Udristei si iti vei ridica permisul pana la solutionarea cazului.

Daca mai ai intrebari trimite-mi in PM numarul de telefon sa iti mai explic.

PS: nu sunt avocat, dar ma confrunt cu o situatie similara.

Edited by vallio
  • Like 1

KRAKEN

Ok. Mersi!

Nu scrie nicaieri perioada, daca ar fi trebuit pe pv, nu scrie nicaieri si nici nu e bifat ca a retinut permisul.( Abia i se distinge scrisul.) Asta ar fi motiv de anulare??ca e fara perioada? pe dovada e scris doar pana cand am voie sa circul...

Articolele puse le,am dat aici, ala zice ceva, in realitate era imposibil. S,a ofticat ca l,am intrebat cum de isi permite sa ma imbranceasca...

Nu stiu de nicio taxa de deschidere, pana acum am trimis prin posta, cu confirmare, cate 3 exemplare...7...9 lei. Atat.

Copie talon pt ce?:scratch:

raul07

Salut Kraken,

Si mie mi-a fost suspendat recent permisul si la fel ca in cazul tau agentul nu a completat pe PV la punctul "f" (cel cu retinerea permisul), am fost la avocata sa o intreb daca se poate anula PV pentru faptul ca a omis sa completeze acel camp insa nu exista nici un articol in lege care face referire la acest fapt(cel putin asta mi-a zis mie avocata), in plus judecatorul va merge pe fapta, ca sa anuleze un PV pe greseli de fond(parca asta e termenul) trebuie sa aiba mai multe greseli sau sa fie scris in bataie de joc (din cate stiu eu).

Sper ca ti-am fost de ajutor,

Multa bafta cu contestatia!

KRAKEN

Salut, mersi pt relatare.

Am vazut pe camera filmul cu tamponarea si surpriza, s,a inregistrat si cand era ala cu moto in fata mea, eu la volan, si ala imi zice sa mut masina si eu o mut, apoi cand imi cere actele, deci...pot dovedi ca ,,nici pomeneala ce zice el"..:scratch:

O sa caut maine in cartzulie cum sta treaba cu greselile la redactare si anularea din cauza lor...mai studiez si pe net...cand vin de la lucru...

Pe scurt, avoc amic m,a intrebat ,,ma, daca te duci la registratura cu pv de AMenda si ceri anularea si permisul, cine citeste intreaba precis ,,pai de ce permis zici aicea ca nu scrie nicaieri ca ti,a oprit permisul"!!

La instanta conteaza si cum pui problema...;)

..uitam sa zic- azi am facut un drum pana la accid usoare ca sa vad care,i treaba cu pv si asig aluia, ca ultima vb cu policemanu a fost ,,dati nr tel ca ca sun ca sa veniti sa va dau asigurarea".

Am fost, am intrebat, hartia ma astepta...de luni!!! Noroc ca am fost sa o iau, trb sa fac programare la asigurator..A, iar uitam, pe pv ,,ii da" aluia..580 lei, ca...nu s,a asigurat la schimbarea directiei  si nu a dat...prioritate.. Art 54/1, 100/2, 108/1...

KRAKEN

Am fost azi si la udriste, la aia cu permisele. Am dat pv si am intrebat daca scrie ceva de suspemdat permisul..

S,a uitat si a zis ca nu, apoi ca art 31 e cu altceva..apoi a vaz art 100 si a zis ,,aaaa".

Bun, ii zic, da" nu trebuia sa fie completat, sa stiu si eu  si altii ca e retinut si...perioada?

,,nu e obligatoriu"...zice el.

Pai nu zice la 195/2002 ca trebuie copletat corect?

Aaaa, nunu, se completeaza conf ord 2/ 2001...

A. dar ce acte sa aduc dela instanta ca sa reiau permisul cat se judeca?

,,e informatie juridica, nu pot sa va dau inf asta.."

Si m,a lamurit..:scratch:

Nu e bataie de joc?

• Upvote 2

D@ny

Scuza-mi intrebarea dar "cunostinta avocat" nu te sfatuieste? Este avocat doar cand vrea el sau pe scara blocului?

Avand in vedere atitudinea ta fata de lege/polismeni/adras ... etc. nu ma mira raspunsurile pe care le primesti. 

Dovada înregistrării plângerii depuse la judecătorie este certificatul de grefa. Cu acest certificat iti poti recupera permisul!

Pana la noi lamuriri, topicul se inchide. 

Multumesc pentru intelegere. 

KRAKEN

...iata ca am ajuns dupa mult timp pierdut (la depunere contestatie 10 min -la registratura- , si 2 sedinte la tribunal- cam cate 2..3 ore una..-) si muuulti bani cheltuiti (20 de lei taxa la tribunal..) la finalul ,,afacerii'' cu permisul retinut abuziv in.. septembrie 2017.. Pana acum am circulat ,,pe dovada"-

Faza a fost ca politistul a vazut ca incerc sa scot aripa remorcii din cauciucul rotii si sa deblochez roata si.. m'a imbrancit- de brat spre masina- ca sa merg sa mut naibii masina cu platforma trasa, asa cum e... ca el vrea ca sa golesc intersectia.

Am protestat- ,,cuuum iti permiti sa ma imbrancesti?? cine te crezi? cum iti permiti ca sa ma atingi??'':argue:

si el a zis- ,,uite pentru asta iti iau permisu' ''.:scratch:

Asa a facut, am facut si eu poze pentru instanta, am avut martori.. si aia a fost. Am 2-0 la instante, cu politia.:cheers:

-am cerut in instanta si filmarea din intersectie dar... era compromitatoare pentru ei si... au zis ca  ,,nu exista filmari din intersectie''..

- ca o chestie interesanta- cand au trimis ,,cazierul'' au trimis SI CU  cealalta treaba, care e anulata in instanta. M'am dus cu jalba la udriste si am primit ALT cazier, in care se specifica ca aia e anulata.. L'am depus la instanta, in sedinta, si judecatoarea m'a si intrebat   ,,de ce depui asta??''

Pai... ca sa se vada ca ,,sunt curat'' si ca nu am nimic altceva in cazier. Si a fost ok. Totul   ,,pe probe si acte''..

Pun aici motivarea instantei, sa mai invete si altii ce si cum.

Acum urmeaza partea a doua - sau... continuarea- reclamatia pt abuz in serviciu- cine stie cum se face??:scratch:

Fotografie7854.jpg

received_2045121632394702.jpeg

received_2045121619061370.jpeg

• Haha 1
  • Upvote 3

megamotoreta

Pai reclamatia e una, la superiorii aluia, la Politie, sa vada cum isi face datoria, la tribunal e alta, poti sa depui plangere ,sa ceri despagubiri.

KRAKEN

..eu vreau la ,,aluia''.. unde o depun, la udriste???

KRAKEN

Am fost ca sa depun solicitarea de restituire a permisului, la Udriste.

Acolo, la informatii-registratura, am lasat cererea si le-an scos exemplarul MEU ca sa il vada.

-,,...a, bine ca ne-ati adus, stati ca il atasez'..

-..a, nunu, asta e AL MEU, nu il dau.

-pai mergeti sa faceti o copie..

(....mi s'a umflat glanda. Calm ii zic)

-...uite ce e, am adus asta ca sa vedeti ca e pe bune, ca s'a anulat procesul verbal, deci acum eu am banii BLOCATI  in amenda si am dat bani pt proces, pe legalizarea asta... si am consumat si TREI zile de munca pt ca sa vin la tribunal. Pt ca a fost unul ,,cocos''.

Deci VOI ar trebui sa imi dati banii inapoi... 

Eu NU mai dau niciun ban, cum mi-a trimis mie de acolo decizia, v'a  trimis-o si voua. CE, va e greu sa cautati la juridic??? NU e treaba mea cum rezolvati, instanta v'a trims!! Ma chemati cand e rezolvata treaba ca sa iau raspunsul ca am cazierul auto CURAT  '''''

..si am plecat. N'a avut ce sa zica...

Acum caut sa vad cum sa fac --- plangere penala pt abuz in functie- la parchet, sau doar la ei, la sefi, .... la minister.. ca nu stiu bine.

megamotoreta

La ei,la sefi, nu rezolvi nimic, sunt de-ai lor. Am avut si eu o problema asemanatoare si am constatat ca se acopera unul pe altul.

• Upvote 1

cristobob

Așa,  nea reatembelu'. Arata-le ca ești cocos .

Acum, pe bune, un alt topic unde se arata "puritatea" acestui ... user ?

• Like 1
  • Haha 1
  • Confused 1
  • Upvote 1
  • Downvote 5

KRAKEN
On 5/25/2018 at 11:29 AM, megamotoreta said:

Pai reclamatia e una, la superiorii aluia, la Politie, sa vada cum isi face datoria, la tribunal e alta, poti sa depui plangere ,sa ceri despagubiri.

..dar n'o merge in ambele locuri??

Adica sa le arat si sefilor ca ala.. desteptul.. habar n'are ce..  ,,dispune''??

..la tribunal mi-a zis cineva, dar nu mai stiu unde si cine, ca trebuie depus la Procuratura PT ,,ABUZ IN SERVICIU''..

De aia am intrebat aici...

luck33ro

Felicitari Kraken pentru victorii in lupta cu sistemul abuziv si corupt. In cazul tau politistul a facut un abuz si ai putea sa faci plangere penala, parerea mea! Daca am fi mai multi ca tine militienii astia s-ar comporta civilizat si regulamentar  asa cum ii invata la scoala. Eu nu-i dadeam niciun act boului si sunam, si la 112, plangere pentru agresiune in trafic...  El trebuia sa te ajute sa muti masina nu sa tipe si sa te agreseze!!! 😠

.Romanasu e obisnuit sa fie umil si obedient pentru ca nu-si cunoaste drepturile si are coloana vertebrala cam moale! 

Astept lasii "moralisti" sa sara in apararea "organului"... genul cristobob

Trebuia sa ceri plata cheltuielilor de judecata in  instanta

Edited by luck33ro
  • Upvote 1
  • Downvote 1

cristobob

Ai dreptate.

"Niciodata nu te certa cu oamenii prosti, te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta."  Sursa: oMariusRO

• Downvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri