Jump to content

Intarzieri productie si livrare Ateca


Cristian
 Share

Postare recomandată

Felicitari, cred ca in noaptea asta dormi in masina. E frumoasa Ateca alba, era si mai ok daca luai farurile cu led.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca puneam LED ma puteam uita si la varianta excellence si la banii aia as fi fost tentat de masini care sa fie livrate intr-un timp mai scurt. Dar principalul motiv a fost bugetul - chiar l-am intins destul de mult daca ma gindesc ca am plecat de la Qasqhai second de 12-14000 . Aseara am avut noroc cu meciurile din champions league ca altfel nu mai intram in casa. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos. 

Sa faci milionul de km.

Sa ai parte doar de mecanici buni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usor usor se pare ca ma voi retrage si eu din lista de asteptare. Am ca estimare de productie saptamana 16. Deci chiar si cu mici decalaje in mai ar trebui sa ma bucur de masina.

Totusi nu e nimic 100%sigur. Astept confirmarea finala de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce iei si tu masina, stingem lumina pe subforumul Ateca :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, sa speram sa estimarea e cea corecta.

Andrei, eu as vrea sa o aprindem, proprietarii de Ateca nu prea scriu pe aici, semn ca merg cu masinile si nu au probleme.

As vrea insa, daca va doriti si voi, sa ne mai intalnim, sa vorbim despre masini, sa impartasim experiente. Pana la urma ne leaga o pasiune comuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz nu stingem lumina @andrei0241.

Mutam discutiile de la livrare la utilizare etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca pana in luna august nu "stingem lumina". Asta daca ceea ce a spus dealerul e adevarat. Sper totusi ca si asteptarea asta sa genereze ceva bun. Ma refer la programul rabla 2019. Daca lucrurile privind bugetul au evolutie similara sper ca sa prid si eu un tichet.

Azi a trecut o luna de cand am facut comanda.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costin, vezi ca rabla de anul asta se aplica doar pentru masini care emit madim 120 g co2/100 km, Ateca 1.5 TSI nu se incadreaza in limita asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar 6 luni asteptare? Ar fi o veste buna pentru viitorii clienti, ce vor masini configurate personal. 

Da, cum zice si Cristian, Rabla nu va putea fi aplicata ptr Ateca 1.5tsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/5/2018 at 10:09 PM, cris2109 said:

Apare A cu semnul

Salut,

Am comandat si eu in Februarie 2019 un Seat Ateca 1.5 TSI  DSG FWD Excellence cu ceva Extra- optiuni.

Mi-a fost dat termen de livrare 6 luni de catre Dealer.

Aveti idee daca, dupa anul 2018, vreo masina cu motorizare similara / model cu FWD, a fost livrata in termenul dat de Dealer (6 luni) ?

As vrea sa imi programez concediul in functie de data livrarii, dar vad pe forum ca sunt intarzieri destul de mari si livrarile sunt facute chiar si dupa 10 luni de la data plasarii comenzii.

Merci,

Marius

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul tau nu as programa concediul dupa spusele dealerului, dar esti deja a doua persoana cu comanda in feb si promisiune de livrare in 6 luni... poate merg lucrurile mai repede, mai nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am o luna de cand am dat comanda pt ateca fr 2.0 tsi 4drive. Termenul este de 18-22 saptamani. Vedem ce va fi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit cineva a avut curajul sa comande 2.0 TSI in echiparea FR. Nu sunt singurul care te invidiaza pentru motorizarea asta, eu macar ma pot consola ca nu era disponibila cand am comandat eu masina. In plus, am constatat ca 99% din timp nu am nevoie de mai multa putere. Ramane totusi 1%....

Poti da mai multe detalii despre dotarile optionale alese?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completati lista de asteptare :). Cred ca toti sintem nerabdatori sa vedem cind va fi urmatoarea livrare chiar daca unii sintem ceva mai relaxati in privinta asta. Pe forumurile externe situatia pare ca s-a imbunatatit la livrari. Noi s-ar putea sa avem cota alocata pe tara dar la ce termene are Ateca greu de crezut ca e depasita cota inca din Martie. Pe forumul din Spania majoritatea isi comanda FWD iar pe Germania mai gasiti si 4Drive. Din ce am urmarit iarna asta am observat ca sint perioade de 1-2 luni in care se bucura de exemplu cei care au comandat motor de 1.5 FWD. Apoi vine rindul celor care au 4Drive. Apoi cei cu motor de 2 litri. Sint unii care au comandat si le-a venit intr-o luna, probabil din cauza ca au ales ceva pt care altii n-au mai avut rabdare si au renuntat. Si eu am mai prins curaj cind am vazut ca in Germania era unul cu comanda in noiembrie 2017(1.4/1.5 TSI, 4drive, DSG) Abia in ianuarie 2019 a primit-o. Ca o curiozitate: farurile de pe masina mea sint facute in Romania la Valeo pe 12 februarie. Pe 26 februarie a fost gata masina mea.  

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti perfecta dreptate cu rabla 2019. Este gresala mea ca am dat crezare dealerului. Legat de livrari, cand am facut eu comanda, era pregatita pentru livrare o ateca style, tractiune fata, comandata in septembrie 2018, sau cel putin asa au spus cei de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facusem un test cu 1.5 dsg. Era ok dar fata de octavia pe care o am 1.4 140 cai nu era prea mare diferenta. Pe ateca am pus in plus pachet iarna, parbriz incalzit, full link, pachet comfort drive, kessy si hayon electric, suspensie adaptiva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici n'avea cum sa fie vreo diferenta sesizabila.

Asteptare usoara, cu siguranta iti vom urmari impresiile despre masina, odata livrata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca se misca in bine lucrurile in curtea seat.

De la estimarea initiala de fabricatie in saptamana 16 am ajuns la saptamana 15 confirmata de fabrica.

In functie de cum se misca lucrurile voi face plimbare pana la cluj inainte de paste sau imediat dupa.

Timpi usori tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fie luuung drumul la dus ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se pare ca ateca 1.5 manuala se incadreaza in programul rabla 2019. Mai putin de 130 grame co2/km. Am vorbit azi dimineata cu dealerul, maine incepe programul, tichetul costa 3000 lei. As mai scuti 3500 lei. Problema este valabilitatea. Estimarea pentru productie este saptamana 26. Sper sa nu mai fie intarzieri. Teoretic este bine. Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok, bine de stiut ca Ateca manuala si 4*2 se incadreaza in limita de 130 g co2 impusa mai nou de programul Rabla.

Asteptare usoara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiut, dar cam greu de folosit. Si eu sperasem anul trecut ca daca tot se intarzie livrarea prind Rabla, dar cand am vazut masina in curte la dealer in ianuarie (desi ma asteptam la feb-martie), numai la Rabla nu mi'a mai fost gandul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Da. In fiecare an s-a redus cu cate 10g, dar 120 dupa normele vechi, nu WLTP .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!