Jump to content

Intarzieri productie si livrare Ateca


Cristian
 Share

Postare recomandată

Aici zice de 130. Daca si dealerii stiu de 130, tind sa cred ca asta e numarul corect ptr 2019 si va scadea si anul urmator (fiind an electroral, in mod normal va fi Rabla)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, andrei0241 said:

Aici zice de 130. Daca si dealerii stiu de 130, tind sa cred ca asta e numarul corect ptr 2019 si va scadea si anul urmator (fiind an electroral, in mod normal va fi Rabla)

Ca de obicei totul e interpretabil la noi. Foarte buna si observatia lui Ebi. Nu se spune clar dupa ce norma. In cazul meu pe certificatul de conformitate apare 189g in cazul WLTP si 149 in cazul NEDC. E ceva diferenta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am ridicat masina la sf saptamanii; e super, doar cu consumul trebuie sa ma obisnuiesc. Am inteles ca urmeaza iar o perioada de pauza cu modificarea wltp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oko_x, deci tu ai avut de asteptat mai putin de 3 luni pentru Ateca FR 2.0 TSI? Nu e rau deloc, avand in vedere cele 10-11 luni, cat a fost perioada de asteptare pentru multi dintre noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam 3 luni 27.02-30.05... super bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr 1.5tsi s'ar parea ca e cam 6 luni, insa conform celor de pe seat.ro (citatul de mai jos), nu e exclus sa apara alte intarzieri la comenzi plasate in vara

 

Datoritã trecerii la noul standard de emisii Euro 6d TEMP-EVAP-ISC începând cu data de 1 septembrie 2019, valorile privind consumul și emisiile de CO2 ale autovehiculului efectiv livrat pot fi diferite. Mai multe detalii privind caracteristicile autovehiculului, inclusiv valorile de consum și emisii CO2, pot fi obținute la dealerii autorizați.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea cu EVAP se spune ca va pune probleme, adica motorizarile pe benzina, cei ce cumpara diesel nu o sa aiba probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai zis asta si in Masina mea dar la mine pentru Ateca Xcellece 2.0 TSI a durat 2 luni livrarea. Comandata pe 28.03 si a venit pe 31.05.

Pentru 1.5 TSI mi-au zis de la dealer minim 6 luni termen de livrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se pare că iar sunt întârzieri. Mașina comandată pe 25 februarie,  trebuia să intre în producție în săptămâna 26. Dar nimeni nu știe nimic. În situația aceasta sunt 17 mașini din cate am înțeles de la dealer. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce termen estimase dealerul?

Ce configuratie ai ales?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 luni.

Este vorba de un style, 1.5 benzină,  manuală, plus opționale. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare că în luna iulie a anului fabrica este în concediu. O sa se înceapă producția începând  cu săptămâna 30 dar cu modificări minore my2020.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In sfârsit am primit confirmarea pentru intrare in producție în săptămâna 36 și în săptămâna 39 mașină este la dealer. Aveți cumva idee dacă după confirmarea intrării în producție de către fabrica mai pot exista modificări legate de termenul de livrare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal poti sa stai linistit 99.9% pentru ca se vor respecta. Intotdeauna va exista acel 0.1% care poate face sa se intample ceva. Dar odata ce e confirmat de fabrica sunt fff mici sansele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc mult pentru incurajare. Eram puțin panicat deoarece eu am luat și un tichet rabla care este valabil până la sfârșitul lunii septembrie. Dar se pare că planetele s-au aliniat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mai aveti ceva noutati? Eu am comandat prin aprilie si dealer-ul are comenzi inca din februarie pentru care nu are termen... Au scos si motorul 4x4 1.5 benzina din oferta deci probabil a crescut termenul pt. 2.0 4x4 benzina semnificativ ... pacat. Initial dealerul parea chiar optimist pt livrare sub 4 luni ... sper sa prind macar 6 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar va fi o perioada ciudata cum a fost cu wltp din cauza noilor norme de poluare. Nu pot decat sa iti urez asteptare usoara. Va merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit după aproape 8 luni masina mea așteaptă transport de la fabrică. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Felicitari ! Sa o stapanesti sanatos.

Nu știam ca vor schimba sistemul infotainment. 

Selectorul de profile de drum l-au facut doar digital sau e optiune? Vad ca la tine lipseste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este echiparea style. Era în lista cu opționale. Mulțumesc mult pentru urări. Abia miercuri o să intru în posesia ei.

IMG-20190920-WA0003.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Style nu are standard selectarea modurilor de conducere. Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc mult Cristian. Mai multe cand o sa o primesc. Sper că nu am poluat mult acest topic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E manuala. Exista selector de profil de drum?   

on-topic: Sa o folosesti sanatos!  Nu mai e asa mult pina miercuri si perioada cea mai grea e pina cind afli ca a intrat pe linia de productie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista selector pentru profil de drum. Era doar in lista de optionale dupa cum am precizat anterior.

Multumesc mult pentru urari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!