Jump to content

Intarzieri productie si livrare Ateca


Cristian
 Share

Postare recomandată

Se poate face o sectiune de "lista de asteptare"? Ma dispera asteptarea asta si aminarile ?.  Acest topic asa a inceput initial dar apoi s-au cam pierdut informatiile. In acel topic nou sa fie doar postari noi care sa contina neaparat data comenzii, motor, transmisie, tractiune  si prima estimare de livrare, urmind ca ulterior sa nu se mai posteze decit informatii "sigure" legate de data productiei, livrarii sau eventuale aminari. Eventual daca se string prea multi sa se faca periodic o postare cu toti cei din lista. Pe Spania si Germania vad ca incepe lumea sa primeasca modele cu tractiune fata dupa nebunia cu WLTPul dar la 4x4 e dezastru: sint comenzi din noiembrie-decembrie 2017 care nu sint livrate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai topicul asta special pentru asta, poti incepe o lista noua. Cei de pe lista initiala au primit toti masinile, insa informatiile anterioare nu se vor sterge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. Sper sa nu gresesc daca il adaug si pe @Sop:

1. TheMailman 1.5TSI, DSG, 4DRIVE, style - comandat Feb 2018 - estimare livrare Mai 2018 -> Dec 2018 -> Febr 2019

2. Sop 1.5TSI, DSG, 4DRIVE, excellence - comandat Aug 2018

3. ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. E corect ce ai scris. Daca aveam fwd sigur aveam termen de livrare stabilit la acest moment.

Din ce am citit pe forumurile din afara versiunile 4drive vor fi disponibile incepand cu jumatatea lui decembrie. Deci deabia prin ianuarie vom afla un termen estimativ apropiat de adevar.

Legat de cei ce vor sa comande 2.0tsi am inteles ca deabia din martie va fi disponibil.

Nu schimb lista de asteptare. Daca mai sunt altii ii poftesc sa ia loc.

1. TheMailman 1.5TSI, DSG, 4DRIVE, style - comandat Feb 2018 - estimare livrare Mai 2018 -> Dec 2018 -> Febr 2019

2. Sop 1.5TSI, DSG, 4DRIVE, excellence - comandat Aug 2018

3. ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The Mailman, tu nu ai primit nici acum o data estimata de intrare in productie?

Eu am asteptat 10 luni pentru masina, va inteleg perfect frustrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 luni mi le-am asumat prin contract, stiam de la inceput ca sint intirzieri mari.  Am primit, chiar mai multe estimari.  Ultima e februarie 2019 si daca am inteles bine doar cu o luna inainte de a intra propriu zis in productie poti sa fii sigur ca se si respecta. Cel mai mult ma deranjeaza ca nu apuc sa ma folosesc de ea in aceasta iarna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rasfoind configuratoarele seat .de .fr .uk .es .ro

Cautand detalii legate de problema modelelor 4motion am descoperit pe langa faptul ca cel din ro este ultimul updatat deja in fr de si es apare 2.0tsi dsg 4motion . Dintre toate de mai sus pe franta este disponibila chiar configuratia noastra. 1.5tsi act dsg7 4motion.

Avand in vedere ca incepe sa apara in configurator sper ca vom avea si vesti legate de livrare.

1. TheMailman 1.5TSI, DSG, 4DRIVE, style - comandat Feb 2018 - estimare livrare Mai 2018 -> Dec 2018 -> Febr 2019

2. Sop 1.5TSI, DSG, 4DRIVE, excellence - comandat Aug 2018

3. ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost informat astazi ca productia 1.5 tsi 4motion dsg va incepe la inceputul lui ianuarie. Spre sfarsitul lui ianuarie maxim ar trebui sa am o data certa de fabricatie conform celor spuse decatre dealer.

Omologarea wltp s-a facut de curand sau se va face in curand, nu am inteles exact. Cert este ca pana in jumatatea lui ianuarie va incepe productia pe acest tip de masina.

Asteptare usoara tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dupa 1 an de asteptare nu ma mai mir ca nu se baga lumea la Ateca. Am primit informatia ca s-ar produce saptamina viitoare si sper ca de acum intr-o luna sa si ajunga.

1. TheMailman 1.5TSI, DSG, 4DRIVE, style - comandat Feb 2018 - estimare livrare Mai 2018 -> Dec 2018 -> Febr 2019 -> Martie 2019

2. Sop 1.5TSI, DSG, 4DRIVE, excellence - comandat Aug 2018

3. ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o produc sapt viitoare, ar trebui tot atunci sa primesti si VIN, si dupa experienta mea de anul trecut pe vremea asta, mai dureaza o saptamana si ceva de la productie si o ai ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU chiar sunt curios ce se va intampla. In stilul asta nu se vor putea tine de termenii contractuali la comanda mea. Deja cele 25 de saptamani au trecut. Mai sunt 8.

Cand am vrut sa renunt la comanda si sa iau tiguan mi-au cerut bani pentru renuntarea la contract si mi-au grantat ca se va livra in termenul stabilit in contract.

 

1. TheMailman 1.5TSI, DSG, 4DRIVE, style - comandat Feb 2018 - estimare livrare Mai 2018 -> Dec 2018 -> Febr 2019 -> Martie 2019

2. Sop 1.5TSI, DSG, 4DRIVE, excellence - comandat Aug 2018

3. ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce nu v-ati asteptat ca vor fi intarzieri, atata timp cat ati vazut care a fost experienta noastra, a celor care au comandat masina asta inaintea voastra.

Daca nu erati dispusi sa asteptati aproape un an pentru Ateca nu trebuia sa lansati comanda, e foarte simplu. Nu va bazati decizia pe promisiunile agentilor de vanzari de la dealerii Seat, ei nu au cum sa va promita ca masina va fi livrata intr-un anumit termen pentru ca nu depinde de ei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Azi am dat si eu comanda de un seat ateca, achiparea style, cu cateva dotari de bun simt. Asa ca ma asez frumos pe peronul de ateptare. Dealerul mi-a spus ca in august e posibil sa am masina, deoarece la o comanda lansata in luna octombrie 2018 are seria de sasiu. Sper sa fie august deoarece nu este 4x4 si nici automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit!   Asteptare usoara. 6 luni trec repede, dupa 1 an devine grea asteptarea ;)   Sa te interesezi daca mai e alocata o cota de masini pt Romania si daca te incadrezi in ea anul asta.  Bine ar fi sa mai vina lume pe forum sa nu stai singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Welcome. 

Din spusele dealerului doar motorizarea 1.5 tsi,tapiteria alcantara si sistemul park assist duc la intarzieri fata de termenele normale.

Tu ce ai ales @costin va ?

Eu unul am platit avans la sfarsit de iunie.

Documentatia pt leasing a fost refacuta la final de august si masina a tot suferit dupa aceea mici modificari.

Eu traiesc cu speranta ca in aprilie-mai voi avea masina. Deja daca se va depasi luna mai va fi foarte aiurea...

Problema e ca si daca renunt la comanda nu stiu ce as putea comanda in aceeasi bani.

M-am tot uitat la alte masini si nimic nu e pe aproape ca pret/optiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial am vrut sa-mi iau un passat b8, cu motorul de 1.5. Dar pana m-am hotarat, aceasta motorizare a fost scoasa din configurator, si am inteles ca o sa apara iar in toamna odata cu faceliftul. Eu am ales motorizarea de 1.5, echiparea style, fara park assist, dupa cum am mentionat anterior. Sincer mi-a facut cu ochiul echiparea excellence, dar nu m-au incantat jantele de 18 si alcantara. Ca si optionale sunt faruri led, roata de rezerva, vopsea metalizata, full link si kessy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa alegi Excellence, daca puteai suporta diferenta de pret, dotarile sunt mult mai generoase la Excellence fata de Style. Jantele pe 18 sunt ok, si eu am avut retineri la inceput, insa m-am convins ca masina e foarte confortabila si cu jante pe 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu carcotas dar am fost in situatia ta si daca tin bine minte un style cu dotarile mentionate de tine se cam apropie de pretul xcellence

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca multa lume confunda alcantara cu pielea intoarsa, insa e un material textil destul de durabil care poate fi spalat in aceleasi conditii ca si orice alt textil, nu aluneci pe el, nu te incingi vara si nu iti ingheata dosul iarna. Singura diferenta fata de textilul standard e aspectul, care da, e posibil unora sa nu le placa.

Dar revenind la topic, parca saptamana asta era programata macar una din masinile voastre pentru productie. Mai stiti ceva de ele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti perfecta dreptate. Dotarile standard de la modelul excellence sunt mult mai multe si mai tentante decat la echiparea style. Diferenta de pret a fost de 1500 de euro. Eu am incercat sa configurez o masina in asa fel incat sa nu mai fac nicio datorie.. Configuratul masinii este la fel cu mersul la supermerket. Ai sau nu ai nevoie, cumperi, iar cand ajungi la casa sa platesti te doare capul. In configurator trebuia pusa la dotari optionale o bifa cu "select all". Stiti si voi cum este, pun vopsea metalizata, pun parbriz incalzit, inca trei patru briz brizuri, adica 200 plus 450, plus 345, iar la final nu-ti vine sa crezi ca poate costa atat si iar te gandesti ca la banii aceia poti sa achizitionezi alta marca mai premium. Legat de jantele de 18 am mers cu cateva masini cu aceasta echipare si e prea mult pentru mine. Legat de alcantara, este un material foarte bun si durabil, insa am vazut ca dupa ceva timp se cam scamoseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sint si vesti bune, eu am scapat de grija productiei :).  Nu am o estimare pt transport dar sint optimist, am inceput sa fac curat in garaj;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu bucurie va anunt ca incepind de azi ma retrag de pe aceasta lista. Revin cu pareri dupa weekend, acum oricum n-ar fi deloc obiective, sint prea entuziasmat. :) 

1. Sop 1.5TSI, DSG, 4DRIVE, excellence - comandat Aug 2018

2. costin va 1.5TSI, manual, FWD, STYLE - comandat Feb 2019

 

20190312_152653_mici.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos si sa va bucurați de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos. Sa te serveasca multi km fara incidente.

La cum am obsevat livrarile pe germania se pare ca am sanse ca masina mea sa ajunga odata cu a lui Costin.

Pe de alta parte discutand cu dealerul chiar astazi am aflat ca o ateca similara cu a mea comandata in aceeasi perioada a primit saptamana de productie sfarsit de aprilie.

De a mea nu stia nimic inca dar spera ca in maxim 2 saptamani sa imi poata da o data de fabricatie.

Deja urmaresc zilnic site-ul seat la categoria cu livrare imediata dar am o lista minima de optionale la care nu vreau sa renunt. Astfel ca nu am gasit nimic sa ma satisfaca.

Cred ca daca nu eram asa aproape de o eventuala livrare comandam tarraco sau cautam una in stoc cu optionalele dorite.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!