Jump to content

Intarzieri productie si livrare Ateca


Cristian
 Share

Postare recomandată

Nu mă miră. Tot timpul Skoda a fost peste Seat la capitolul vânzări în România, atât noi cât și sh. Mai exact cred că 8 români din 10 ar spune Skoda și nu Seat. Cumva în subconștientul lor ceva le spune că Skoda e mașină buna. Cu toate ca la capitolul design tot timpul a fost după părerea mea sub Seat.

Revenind la ale noastre, nu mă deranjează faptul ca sunt puține, ba chiar mă simt bine ca nu dau la fiecare colt de strada de încă 5 ca a mea ? 

Modificat de justmadalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa termin offtopicul, Seat are vreo 8 reprezentante in tara, Skoda sare de 30. In multe orase din tara oricum ti'e peste mana sa cumperi Seat nou in loc de Skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oi avea tu magnet la ele, eu din ianuarie pana azi nu am vazut mai mult de 15 (incluzand 3 concedii pe Valea Prahovei), in Cta le numeri pe degete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar în Cta le numeri pe degete. Iar în concedii nu pot spune ca mam împiedicat de ele la fiecare intersecție spre diferența de Karoq și Kodiak. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/26/2018 at 10:20 PM, Sop said:

Pentru cei ce sunt in asteptare ca si mine am o veste bunicica. Spre sfarsitul lui octombrie ar trebui sa primim termene clare de livrare.

In saptamana 42 se va omologa 1.5 tsi pe ateca conform spuselor dealerului dar si a celor aflate de la colegii de suferinta din strainatate.

Ce bine e sa mai auzi si vesti bune :).  Bine ar fi sa se confirme ca eu deja adun informatii despre a 2-a optiune sa fiu pregatit cind expira termenul din contract. . Daca e cineva interesat de 1.5TSI, 4 Drive, DSG, tineti aproape. ;);)

 

Modificat de TheMailman
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda mea a plecat la sfarsit de iunie. Tu ai dat in februarie parca. Nu cred ca mai ai mult de asteptat.

Ma batea si pe mine gandu @TheMailman sa ma uit de ceva cu livrare mai rapida. Dar momentan am renuntat.

Te-ai orientat la ceva ?

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt benzinar, 4x4, automat sint putine alternative sub 30k. Pt mine Ateca era cea mai buna varianta. Urmatorul pe lista e Subaru Forester second pe la 22-24k. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit.

Omologarea wltp a trecut. Asteptam noul configurator preturile si datele de livrare.

Screenshot_20181002-202422_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/2/2018 at 8:26 PM, Sop said:

In sfarsit.

Omologarea wltp a trecut. Asteptam noul configurator preturile si datele de livrare.

 

@Sop Unde ai gasit informatiile astea? pe net sau le ai de la dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi fiind in plimbare la romexpo la targul de securitate am intrat si la sab.

Vorbind cu cei de la seat mi-au dat un termen de 10-12 luni dar au zis ca posibil de la anu sa se mai rezolve din probleme intrucat e posibil sa intre si ateca pe linie la wolsburg unde se produce tarraco.

Nu stiu cat e de realista aceasta afirmatie dar sper sa fie asa pentru ca altfel vanzarile vor scadea cu aceste termene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sop, nu vor scadea vanzarile pentru ca oricum cota alocata Romaniei este foarte mica. Ateca se vinde pentru ca e o masina foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un coleg, pe topicul despre Kodiak, spunea ca i'a fost decalata livrarea cu 4 saptamani, devenind 7 luni.

La Ateca probabil ca va ramane in jur de 10 luni, ca si pana acum. Daca ptr Romania a ramas cota mica de masini alocate, eu banuiesc ca dealerii si'au luat "portia", astfel ca pentru configurari personalizate clar livrarea va fi tarzie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Cristian said:

 Ateca se vinde pentru ca e o masina foarte buna.

  Fiind un model nou nu ai de unde sa stii ca este buna sau nu. Se vinde bine asa cum se vinde si Duster-ul pentru ca acum este moda sa ai SUV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut o comparatie de rasu-plansu' :))

Duster se vinde singur cam cat toata productia Seat. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles comparatia. Nu m-am referit la volumul de vanzari/pret/marime. Am spus ca este moda sa ai SUV si se asteapta mult ca sa-l cumperi din cauza ca asa este moda si nu are nici o legatura ca masina este buna sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am inteles foarte bine.

Daca vrei suv ca e la moda nu stai 1 an dupa el. :)

Ce a spus Cristian este perfect adevarat, faptul ca Ateca e o masina buna, ca prezinta un pachet convingator, este singurul lucru care misca vanzarile...altfel nici dracu n ar sta atata timp dupa o masina de serie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi sau n'o fi bun, vom vedea in timp. Insa oferta pret/ motorizari/ dotari (standard si optionale) fac totusi ca acea cota alocata Romaniei sa fie insuficienta

 

LE: solutiile tehnice de pe Ateca sunt de mult in grupul VAG, deci practic doar ambalajul e nou

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca nu mai vorbim de un model nou, fiind vandut de mai bine de 2 ani, cred ca putem sa avem o imagine destul de buna asupra fiabilitatii modelului. 

Ma indoiesc ca toti cumparatorii de Ateca au ales modelul asta pentru ca suv-uril sunt la moda. Oricum ar fi, si hainele sunt la moda, insa rolul lor e sa imbrace oamenii. 

Cat despre Duster vs Ateca, nu e chiar deplasata comparatia, Dacia vinde aproximativ la fel ca Seat si cred ca proportia e apropiata din total, doar ca Duster pune pret pe utilitate si cam atat, pe cand Ateca consider ca are alte avantaje fata de concurenta.

Revenind, stirea asta cu Ateca care se va produce la Wolfsburg e noua, nu am mai auzit-o, ar fi interesant sa fie asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Conform spuselor celor din Cta, termenul de livrare ptr Ateca este in continuare in jur de 40 saptamani.

Desi in configurator versiunile 4drive inca nu au fost introduse, la dealer ar exista deja preturile si ptr acestea dupa ultima indexare.

Doar despre Tarraco au subliniat ca va fi fabricat in alta fabrica, Ateca totusi nu cred ca va fi asamblata si acolo, nu am gasit nici o informatie de genul asta si nu e ca si cum ar fi vreun secret demn de pastrat pentru cei din industrie

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca m-am obisnuit cu ideea de a astepta peste masura mi se pare o tampenie sa nu poti da termene clare.

Sa nu mai zic ca in uk la ateca termenul este 10-12 saptamani de la confirmarea comenzii de la fabrica catre dealer . Aceasta confirmare are timp de asteptare 3-4 saptamani. Dupa fabricatie mai dureaza maxim 4 saptamani pana intra in posesia ei. Deci 20 de saptamani maxim. In romania e dublu.....

Si pe langa ca e dublu nu e nimic cert. Numai speculatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uk nu are limitari, ba probabil are prioritate, Uk fiind a treia piata de desfacere dupa Germania si Spania pentru Seat in 2017.

Comparand cele 2.5mil unitati cat a reprezentat piata auto noi in 2017 in UK cu cele 105 000 unitati vandute in Romania, e de inteles de ce noi avem cota redusa

Teoretic, livrarea la noi ar trebui sa dureze mai putin, macar atat sa ne consolam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 e posibil ca piata din uk sa fie prioritara pentru seat. Inclusiv in germania si spania sunt termene de livrare mai mari decat in uk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!