Jump to content

Intarzieri productie si livrare Ateca


Cristian
 Share

Postare recomandată

Fain! Felicitari!
Iar daca s-a inchis lista de aici, cine stie, poate reusim sa punem de o intalnire de Ateci candva :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dcc parca era disponibil doar pe FR... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea de la Iasi care e inca la vanzare chipurile are si DCC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Citind acest thread mi-am dat seama ca am avut un noroc chior gasind fix masina pe care o voiam ( in aproape aceeasi configuratie pe care o voiam ) in showroom - Dotare eXcellence + pachet de iarna, navigatie si park assist. Singurul regret este ca nu are panoramic, dar nu am fost dispus sa astept noua luni (estimativ) pentru dotarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La ei oricum difereau si inainte nivele de dotare, dar e clara treaba ... iei un anumit nivel de dotare + 2/3 optionale, s'a terminat "oferta" cu configurarile la liber. Sa vedem si la noi cum va stabili importatorul nivelele de dotare.

Mai interesant e ce se intampla cu comenzile deja preluate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aiurea cu standardizarea asta.

Asta e, viața merge mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am veva noutati de la dealer. Cu toate ca fac parte din categoria celor cu "preturi inghetate" pentru modelul 2018 mi s-a cerut o diferenta de 170€ intrucat motorizarea nu va mai fi 1.4 ci 1.5

Inca nu am stat sa ma cert cu dealerul pentru ca am avut un discount bunicel.

La urma urmei pot cere sa fie contractul respectat.

Legat de termen de livrare clar nu imi poate spune nimic pana spre sfarsitul lui septembrie.

Cam tot in aceeasi perioada vom avea noutatile privind modelul 2019.

Imi vine sa renunt la comanda si sa dau comanda pentru noul model. Dar mai exista incertitudinea pretului si a optiunilor.

 

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand dadusem comanda nu era vorba de MY18, dar pana la urma asa mi'a fost livrata.

Dealer'ul din Cta nu mi se pare foarte fairplay in ceea ce priveste preturile, la Bucuresti pretul din contract a fost respectat, chiar daca intre timp au avut loc indexari de pret. La tine deocamdata e vb de o diferenta mica, la mine a fost mai mult, dar cum nu as fi avut ce altceva sa aleg, am acceptat modificarea de pret (am presupus ca asa e procedura, ulterior am aflat de cum s'a procedat in Buc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a confirmat ca pot modifica configuratia. Am cerut adaugare 4 motion la configuratia actuala. Mai trebuie doar reaprobarea discountului de la leasing.

Oricum deabia in a doua jumatate a lui septembrie voi primi un termen clar de livrare.

De pe forumul din uk am aflat ca cel putin la ei au scazut termenele de livrare pentru ateca la 10-12 saptamani.

Inainte mai exista un decalaj de 8 saptamani pentru 1.5 tsi. Acum a disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum stati cu livrarile anul asta? Eu am comandat la inceput de februarie 1.4TSI, 4DRIVE, am avut mari sperante sa vina mai repede decit era estimat in contract dar incep sa fiu din ce in ce mai pesimist, mai ales cind vad discutiile din Anglia. N-am nici o informatie legata de productie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit si am modificat configuratia de curand. Pana la urma a ramas excellence dsg 4drive iar ca optionale stofa neagra, full link si park asist.

Am mai platit o transa din avansul asumat si acum astept.

Comanda este facuta la sfarsitul lui iunie.

Cum spuneam si mai sus informatii exacte legate de livrare voi primi deabia la sfarsitul lui septembrie. Pana atunci dealerul a spus ca nu are nimic concret.

@TheMailman poate ai sanse sa o primesti anul asta. Eu poate de paste.

Oricum banuiesc ca ai fost informat ca vei primi 1.5 tsi. Sau mai sunt sanse la 1.4?

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca mai sunt deloc sanse pentru 1.4 TSI.

Dar din ce am citit 1.5 TSI ar trebui sa fie mai ok la consum, asta fiind si unul din motivele pentru care au marit putin cilindreea.

Este vorba doar de o reticenta naturala fata de un motor nou?

 

PS: Va doresc asteptare usoara, si eu am stat mai bine de 8 luni dupa a mea... si nu cred ca as mai vrea sa repet experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de un motor mai complicat, in primul rand, 1.5 TSI vine cu filtru de particule, asta inseamna costuri mai mari in exploatare si operatiuni in plus pe care un sofer de masina cu motor pe benzina nu le facea, e vorba de modul de curatare a filtrului de particule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah, am uitat cu totul de faptul ca 1.5 vine cu filtru de particule.

Astept cu interes primele impresii din trafic cu noul motor si atunci sa vedem diferentele reale fata de 1.4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferente in trafic nu cred ca vor fi, ele sunt infime in conditii de laborator, d'apoi in "jungla" de la noi ...

Filtrul de particule insa cred ca va creea probleme celor care vor dori sa foloseasca masina preponderent urban (desi clar Ateca nu e vreo citadina)

Daca pe strazi vad c'au inceput sa mai apara cateva Ateca (inclusiv masini de inchiriat), pe forum vad ca sunt putini care s'au mai incumetat la noi comenzi... E'adevarat ca in perioada asta nici nebunia cu WLTP nu ajuta, dealerii neputand raspunde nici la intrebari de genul "Cat costa?" .

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre Ateca nu am gasit nimic legat de testele WLTP, insa VW a anuntat ca deocamdata doar 7 din cele 14 modele au terminat testele, la Golf, de ex, abia la sf lui sept se vor termina, motiv ptr care termenele de livrare se vor decala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, in mare, pe tot grupul VAG doar 1.0 TSI (exceptie facand 1.5tsi pe Octavia), 1.6TDI si un 3.0 TDI pe Touareg. Foarte slab in comparatie cu multe alte marci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca usor usor apar noutati. In linkul de mai sus pe care l-am tot urmarit tocmai au aparut 2 modele ateca 1.0 tsi si 1.6tdi si 6 modele leon intre care inclusiv 2.0 tsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.5tsi'ul, cel mai cerut pe gama compacta la VAG, insa, tot nu este aprobat decat pe Octavia ...

Interesant insa acel 2.0 tsi, pe Leon nu era oferit si e clar ca va inlocui 1.8'ul in grup

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nou se pare ca 1.5 tsi a fost aprobat si pe leon si leon st.

Se pare ca skoda si seat sunt mai harnici decat vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Sop, dupa 1 iulie a cam devenit clar ca 1.4 devine 1.5 TSI. De-aia m-am si grabit la inceputul anului, ma gindeam ca reusesc sa livreze pina in iulie-august.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru cei ce sunt in asteptare ca si mine am o veste bunicica. Spre sfarsitul lui octombrie ar trebui sa primim termene clare de livrare.

In saptamana 42 se va omologa 1.5 tsi pe ateca conform spuselor dealerului dar si a celor aflate de la colegii de suferinta din strainatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Week 42 inseamna 15-21 oct, mi'e greu sa cred ca to in oct vor da si termenele de livrare.

Cat despre modificarea preturilor, in oct probabil va avea loc inca una, vezi tu dup'aia cum ramane, cine acopera diferenta de bani.

In afara de Sop si TheMailMan nu mai e nimeni cu comanda ferma? De Karoq se umple incet, incet, Ateca inca's putine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!