Jump to content

Intarzieri productie si livrare Ateca


Cristian
 Share

Postare recomandată

Sunt si eu de la 1 februarie o fericita posesoare de Ateca. Am dat comanda in aprile 2017 si am primit-o pe 1 febriarie 2018. A durat cam 3 saptamani de cand a intrat in productie pana am primit-o. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ammy: masina ai achitat'o integral sau e luata in rate/leasing? Fata de pretul initial, s'a schimbat pretul datorita indexarilor din mai 2017/ ianuarie 2018 sau pretul initial s'a pastrat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achitat integral masina ( am facut un credit de nevoi personale la o banca comerciala.. nu pa Porche Bank).  Nu am achitat nimic in plus fata de ce am convenit in aprilie 2017. Intr-adevar mi-au modificat contractul si mi-au pus un rabat de dealer mai mare pentru a acoperi diferenta de pret. S-au certat PV2 cu importatorul eu nu am dat nimic in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca sunt singurul care a comandat masina in 2017 si inca nu a ridicat-o. 

Avand in vedere ca zilele trecute s-a livrat o masina comandata in aprilie 2017, daca se pastreaza acelasi termen, a mea ar trebui sa ajunga undeva in mai, asta daca nu cumvs si optionalul virtual  cockpit genereaza intarzieri suplimentare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta mai sunt multe comenzi de pe 2017 care inca nu au ajuns. Din aprilie pana in iulie erau vreo 25 aproximativ. Eu cred ca o sa ajunga mai devreme de mai a ta fiindca am inteles ca s-au mai rezolvat din problemele care cauzau intarzieri. Asta daca nu e cum zici tu sa intarzie cu virtual cockpit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a spus dealerul un amanunt: dealerii din Romania au cerut importatorului sa ceara livrarile cu intaietate pentru comenzile facute de cumparatori, abia apoi sa onoreze comenzile pentru masini comandate de dealeri, ca masini de showroom.

Acum, ramane de vazut, ma bucur ca macar ceilalti au reusit sa primeasca masinile, eu nu ma grabesc chiar atat de rau, au aparut oricum alte destinatii pentru banii pe care trebuia sa ii dau ca avans pentru leasing si masina pe care o conduc acum inca e ok, nu mi-a facut absolut nici o problema in aproape 6 ani si 100.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si bine v-am gasit!
De azi o sa tai si eu o Ateca Xcellence 4Drive 1.4TSI DSG de pe lista celor de anul trecut. Am comandat-o in Aprilie 2017. Azi am fost sa o luam, insa Luni era deja la dealer.
Am fost luati un pic prin surprindere cand am aflat acum doua saptamani ca masina parasise fabrica, ne asteptam sa mai intarzie si sa nu o avem decat in Martie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, hai sa marim numarul de Jurnale de bord cu Ateca! :)

Adevarul e ca si eu ma cam pregateam sa primesc masina abia spre sfarsitul lui februarie, deci poate ca s'a mai rezolvat cu fluxul de productie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sserban Felicitari, asteptam poze, detalii si impresii !

@Cristian Aceeasi informatie mi-a fost si mie transmisa inca de prin decembrie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In conditiile actuale, in care livrarile dureaza atat de mult, nu inteleg de ce dealerii nu'si lanseaza propriile comenzi, pentru a avea si ceva pe stoc, sunt sigur ca acele modele le'ar vinde fara a acorda mari reduceri, Ateca pierde multi clienti datorita perioadei mari de asteptare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca le-ar lansa, nu ar fi aceasi problema cu livrarile? Probabil astea sunt masinile comandate de dealeri, de care imi spunea dealerul ca vor fi produse dupa cele comandate de clienti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ideea era sa le fi comandat de anul trecut, din primavara, cand deja se stia ca livrarea dureaza mult, iar interes era deja pentru ele, iar pana acum le aveau ... posibil deja vandute

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta au facut, de asta s-a terminat cota alocata pentru 2017 atat de brusc.

Au vandut tot ce au avut, masini de companie, masini de test-drive, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu uitam ca dealerii fac si “export”, comanda de exemplu pentru dealeri din Germania, unitățile trec granița apoi pleacă spre de, deci câteva unități au si acest “drum” , care la modele in care oricum e “afectată cota”, mai schimba puțin perioadele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241, @cris2109, mulțumesc! Poate voi încerca să contribui la partea de jurnale, acolo e mai potrivit să vin cu poze și alte impresii.
@Cristian, îți urez să îți ajungă cât mai repede (și convenabil, desigur). Chiar dacă avem mașina de puțin timp, pot să spun că sunt încântat de ea și nu regret în niciun fel alegerea făcută. Terminat "off-topic".

Nu știu de ce am impresia că "Atecile" vor rămâne în continuare "păsări rare" în România...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In sfarsit am primit si eu un termen, masina se va produce in saptamana 14, adica inceputul lunii aprilie, probabil se va livra in maxim o luna, deci la inceputul lunii mai voi avea masina.

Ramasesem ultimul de pe lista cu Ateca comandate, bineinteles, si din cauza mea, dupa ce am introdus virtual cockpit in ianuarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te mai surprind o data si vei avea masina in aprilie, chiar, la mine mi se pare ca a durat foarte putin livrarea pana la dealer (inclusiv pe ei i'a luat prin surprindere, s'au trezit cu trailer'ul la poarta, nu stiau ca urma sa le fie adusa masina).

Chiar si inceput de mai, ar insemna un termen mai scurt decat cel initial, dar tot mare ptr majoritatea doritorilor de Ateca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... Acum trebuie sa scot masina la vanzare, sa caut finantare pentru Ateca. Abia astept, ieri am vazut una portocalie, arata intr-un mare fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine stiu exact cat a durat de la data productiei pana cand a ajuns la dealer, si anume 12 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute s'a mai livrat si in Cta o Ateca Xcellence alba (1.4tsi dsg, cred 4drive), comandata probabil in aprilie 2017

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa rapid, inseamna ca trebuie sa ma grabesc cu toate lucrurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e foarte rapid, totusi, ci mai degraba normalul de pana acum. Stiu c'a fost comandata dupa a mea, iar eu comandasem la sf de martie.

Intre timp mi'am amintit, era sigur 1.4 tsi dsg 4drive :)

Si ei au sesizat aceeasi problema cu avertizari de'aiurea ale senzorilor de parcare centrali/fata, probabil din cauza suportului de numar. I'am "rezolvat" si pe ei cu un suport de numar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Inchidem lista de intarzieri, astazi am ridicat masina de la dealer. Timpul de asteptare a fost putin sub 10 luni, in conditiile in care am adaugat in ianuarie si virtual cockpit la configuratie. Se pare ca e prima Ateca din Romania livrata cu virtual cockpit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari ! Vrem poze. Ai optat cumva si pt DCC ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai asteptat si dupa DCC, deocamdata nu imi pare rau. Probabil urmeaza un topic de prezentare in aria masina mea, am catevs poze facute cu telefonul, weekendul asta imi fac timp sa fac cateva poze cu dslr-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!