Jump to content

Intarzieri productie si livrare Ateca


Cristian
 Share

Postare recomandată

@cris2109: o sa intreb de data productiei, pentru mine mail'ul de azi a fost o surpriza. De dimineata sunasem si mi se spusese ca o asteapta zilele astea, dar aveam indoieli, iar pe dup'amiaza am primit mail'ul cu pozele masinii in curtea dealer'ului

@justmadalin: multumesc! O sa revin zilele urmatoare cu un jurnal de bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, sa o stapanesti sanatos ! Sper sa se incheie asteptarea in curand si pentru mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, mai taiem inca o Ateca de pe lista de intarzieri in livrare. Din pacate, a mea e fara un termen cert de livrare. Din fericire, atunci cand se va produce, va avea si virtual cockpit, pe langa optionalele alese initial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar vroiam sa te intreb de ceasurile digitale, stiam ca urma sa intrebi de el.

La mine cu siguranta ar fi fost tarziu sa incerc adaugarea acestei optiuni, posibil sa nici nu fie disponibila inca pe linia de fabricatie.

 

@cris2109: nu ai nici o noutate? Mai ales ca tu esti cu comanda data inainte ... si printre cele din "cota ptr Romania"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, inca nu se produce Ateca cu virtual cockpit, se va intampla "candva", nimeni nu stie cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura informatie pe care o am e ca va fi produsa saptamana viitoare, si probabil o voi avea la inceputul lunii martie, la un an de la comanda. Ma bucur ca au inceput sa mai vina. Vad ca a ta e cu antena din aia scurta si probabil au adaugat si usb-uri pt incarcare telefon in spate din ce am inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu, nu stiu ezac cum ar trebui sa arate antena scurta, eu am marit poza si tot nu pot distinge clar daca e antena pe care'o stiu de la drivetest sau e alt model (nici nu stiam ca ar fi mai multe). Retinusem din manualul ala de pe la rusi ca eu, avand incalzirea auxiliara, mai am o antena undeva sub bara spate, care preia functia antenei de pe plafon, iar cea de pe plafon e pentru incalzirea auxiliara

La fel, nu stiam nimic de USB'uri suplimentare la MY18. Mai exista si alte diferente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ar trebui sa aiba grila fata superioara negru lucios, iluminare cu led in torpedou, cele 2 usb-uri in consola centrala spate. Mai erau ceva modificari, insa sunt in functie de importator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat o cautare pe google si la spanioli vazusem ca MY18 are stilizat un X pe volan la Xcellence, pe care l'am putut zari si in poza primita de la dealer. Oricum nu are cum sa nu fie MY18, avand in vedere ca acesta a intrat in fabricatie de mult, insa eram curios exact de diferentele intre MY17 si MY18, o sa intreb la dealer, poate au idee

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena gen coada de rechin si usburile in spate le-au pus pe Ateca mai recent, incepand cu sapt de productie 47 parca. Eu am dedus asta fiindca antena veche e destul de lunga, o vezi din orice cadru, iar la tine nu se vede nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat eu in topicul dedicat diferentele, la momentul la care s-a fscut schimbarea de model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte posibil sa fie cum zicea @cris2109, masina mea este MY2018 si nu am USB-urinin spate si nici antena scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost pentru definitivarea actelor de credit. Fata de martie anul trecut, am mers de data asta pe credit in Euro, la cel in Ron DAE a crescut cu aproape 50%, nu mai e convenabil (anul trecut era aproape aceeasi chestie)

Am vazut intr'adevar antena scurta, 2 mufe USB pentru pasagerii spate, lumina LED in portbagaj (destul de slabe, insa, la prima vedere, nicidecum suficiente). Grila n'am analizat'o indeaproape sa vad daca e negru lucios sau nu. Oricum, nu exista la dealerul din Cta informatii clare cu privire la noutatile My18 fata de My17

Probabil pe saptamana viitoare voi ridica masina, am comandat si aparatori noroi fata/spate, sunt in dubii daca sa iau si roti de iarna la livrarea masinii (dupa ce azi am stat 4 ore blocat pe CT-TL mi'a fost clar ca iarna inca n'a trecut ), am primit o oferta de jante Seat pe 17" + Conti 850p

On 1/17/2018 at 6:13 PM, cris2109 said:

Wow, cum oare a ajuns atat de repede. Sa fi fost deja produsa din decembrie?

Raspunsul dealer'ului a fost ca e productie 2018, dar nu a stiut sa'mi spuna data sau macar saptamana.

Dupa VIN nu am gasit nimic pe net, probabil bazele de date nu sunt chiar la zi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa faci si tu o poza la antena scurta si la mufele USB din spate te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem offtopic aici, insa din cate stiu antena scurta vine automat in cazul in care ai navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20180118_173720.jpg

Cu porturile USB o sa revin la Jurnalul de bord. Sunt pozitionate sub gurile de ventilatie pentru locurile din spate, deasupra locului de depozitare (simtisem si o mica plasa p'acolo, pe intuneric)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit si eu VIN-ul astazi. Masina ar fi deja pe drum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ta e deja achitata sau urmeaza sa finalizezi procedurile ptr credit?

Un plus ptr dealer'ul de la care au achizitionat'o ca te'a anuntat, la al meu erau portile inchise azi! Trag totusi sperante sa o ridic maine, indiferent daca sosesc sau nu rotile de iarna la timp.

Asteptare cat mai scurta, te asteptam la Jurnalul de bord cat de curand!

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa achit diferenta dar dupa ce ajunge, nu as plati inainte. Si eu trebuie sa rezolv cu anvelopele de iarna. O sa revin cu update-uri. Mi s-a spus ca mai dureaza maxim 3 saptamani, cu toate ca la tine Andrei a durat mult mai putin. Presupun ca tine si de noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu deja am o saptamana de cand a venit masina si inca n'au finalizat formalizatile cu dosarul de credit etc

Eu as vorbi din timp cu dealer'ul sa demareze procedurile ptr reaprobare dosar ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In sfarsit am luat si eu masina astazi. Am facut doar vreo 50km. Pot sa spun ca a meritat asteptarea ridicol de lunga. Masina se conduce super fain. Am pus roti de iarna pe 17 iar suspensia e foarte confortabila dupa aprecierea mea. Voi vedea vu cele de vara de 18 daca se pastreaza confortul. Am totusi o intrebare, poate stie cineva. Nu am gasit high beam assist in lista de asistenti. Ar trebui sa fie acolo sau in alta parte? Clar nu e activata, ca nu schimba faza singura, doar aprinde farurile automat.

IMG_20180205_154651.jpg

Modificat de cris2109
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e ca la Leon 5f, cand impingi de maneta din stanga pentru a aprinde faza lunga ar trebui sa se activeze functia si sa iti apara in bord martorul, e un A cu un far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, arata f bine Albastru Lava asta! Te asteptam si la Jurnalul de bord ptr masa si dans :D

Despre High beam assist, din manual, pag 148, ptr activare:

High_beam_assist.jpg

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info. Chiar am iesit pana la masina sa vad cum e si am reusit dupa indicatii. Apare A cu semnul de faza lunga. O sa fac si o proba de drum. Aceeasi problema o am si cu traffic jam assist. Nu stiu daca ar trebui sa fie in lista de asistenti, fiindca nu e. Trebuie sa ma mai documentez :)

O sa fac un topic la masina mea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!