Jump to content

Intarzieri productie si livrare Ateca


Cristian
 Share

Postare recomandată

Ateca ar avea si DCC, dar la noi nici urma de asa ceva in configurator, cine stie cand va fi disponibil si la noi cockpit'ul virtual, probabil prin 2021 ...

Karoq vine cu oarecare limitari: benzinarul de 1,5 nu vine decat cu DSG, dar fara 4x4, sistemul de tractiune integrala e dedicata lui 2.0 tdi (cel putin asta e oferta pe configuratorul de la nemti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am platit pe 7 martie avansul pentru 3 ateca 4x4 1.4 tsi, 1 cu cutie manuala, 2 cu cutie dsg

cea cu cutie manuala a ajuns pe 20 Septembrie, urmeza sa fie preluata pe 29 Septembrie, pentru celelalte 2 cu cutie dsg este anuntata saptamana de fabricatie 45, cu livrare inceputul lui decembrie, dar nu pot avea nici un fel de incredere.

dealerul sustine ca astea 2 ateca sunt singurele ce vor mai fi livrate anul acesta in romania.

in alta ordine de idei, am vazut ca ati discutat despre cresterea pretului dupa lansarea comenzii. in contractul meu nu exista aceasta posibilitate si as zice sa nu acceptati sub nici o forma, ba mai mult, se pot cere penalizari de intarziere daca nu respecta termenul de livrare. eu analizez aceasta posibilitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre penalitatile ce pot fi solicitate la depasirea termenului de livrare am mai intrebat si eu.

Probabil acest aspect este prins in Conditiile generale de vanzare/livrare, pe care eu acum vad ca nu le'am primit.

In Contractul semnat nu e stipulat nimic despre eventuale penalizari la depasirea termenului de livrare (cautand pe google, alti clienti Seat spuneau ca la ei era stipulat ca se poate depasi data respectiva cu x saptamani, fara a spune si ce se intampla daca se depaseste si termenul prelungit) si nici ce se intampla in caz de majorari de pret dupa semnarea contractului.

Problema la mine e mai delicata, intr'un fel, intrucat eu am adaugat la o saptamana inca niste optionale si nu am semnat contract pe noua configuratie.

O sa cer totusi si Conditiile generale de canzare/livrare sa vad acolo ezac despre ce este vorba

 

Un pic deprimanta afirmatia "dealerul sustine ca astea 2 ateca sunt singurele ce vor mai fi livrate anul acesta in romania." si nu ma gandesc la propria'mi persoana, ci la faptul ca din sfarsit de septembrie pana la inceputul anului urmator e trist sa nu mai se livreze decat 2 Ateca, cand cererea e imensa, in comparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu penalitati pentru intarziere se pot cere doar daca ati achitat integral masina. Pretul nu prea au cum sa il modifice din moment ce ati semnat un contract. Eu comandasem un Style in martie si a venit MY2018, dar urma sa platesc pretul pentru MY2017 stabilit in contract.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

afirmatiile orale ale dealerului nu pot fi luate 100% ca sigure. la semnarea contractului mi-a comunicat oral ca masinile sosesc in maximum 3 luni. pana la urma, una a ajuns dupa mai bine de 6 luni, de celalate 2 mi-a zis acum ceva vreme ca intra in fabricatie candva in 2018, dar nu stie cand, iar dupa amenintari cu penalizari mi-a dat saptamana 45 ca data de fabricatie. complet neprofesional!

da, penalizarile sunt mentionate in conditiile generale, pot fi maximum 5% din valoarea contractului si nu, nu e mentionat nicaieri ca trebuie achitat 100% in avans pentru a putea solicita penalizari de intarziere. oricum e delicat acest aspect, dar, la intarzierile pe care le au, ar trebui solicitate de cat mai multi clienti, altfel nu se vor stradui prea tare sa respecte termenele pe care si le-au asumat fara sa ii oblige nimeni.

nu exista nici in contract si nici in conditiile generale vreo mentiune despre posibilitatea majorarii pretului, deci este exclus. daca intre momentul comenzii si momentul livrarii apar diferente de dotarii, specificatii, etc., este fix problema lor. sunt obligati sa livreze ce e scris in contract sau ceva cu performante/specificatii superioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are cineva Conditiile generale de vanzare/livrare in format electronic, rog sa'mi dea un PM sa intru si eu in posesia documentului. Solicitarii mele pe mail nu i s'a raspuns si abia pe sapt viitoare ajung la dealer, eventual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit intre timp de la dealer Conditiile generale.

La masinile "pe comanda" livrarea poate fi decalata cu pana la 8 saptamani, fara a se putea cere penalitati. Dupa depasirea acestui termen, Cumparatorul poate renunta la comanda sau Vanzatorului i se pot imputa penalitati de 0.1% pe zi lucratoare, dar nu mai mult de 5% din valoarea fara TVA

 

Despre modificari de pret se aminteste doar cazul modificarii anumitor taxe impuse de stat si ca plata acestora revine Cumparatorului, nimic despre modificari ale pretului masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar 4 masini in lista. Mai aveti ceva noutati ?

Eu intre timp am mai aflat ca nu sunt sanse sa o primesc anul asta, cel mai probabil martie 2018. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a fost livrata saptamana trecuta. Tot ce pot sa zic ii ca a meritat asteptarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, cu comanda pe 22.03 cica data fabricatiei fluctueaza sapt 51/52 2017 sau 1/2 din 2018.

Daca nu o primesc in ianuarie, probabil nici ca ma mai chinui sa iau roti de iarna ptr sezonul asta, va circula doar cand nu va fi nevoie de pneuri de iarna, la inceput

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Eu stiam ca daca o masina se livreaza iarna, vine cu pneuri de iarna indiferent ca ce zici sau vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele de iarna vin doar daca s-a specificat expres in contract. Altfel, se livreaza cu anvelope de vara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta a mea nu va veni cu pneuri de iarna, nici nu mi'as dori, intrucat ar fi pe 18". Rotile de iarna vor fi pe 17", cand vor fi.

Ptr Reference (vine cu jante de 16") si Style (jante de 17") exista optiunea de pneuri all season ( @_Gabriela_ am vazut ca a bifat'o) ptr 140 euro, altfel masina vine cu pneuri de vara, indiferent cand are loc livrarea! Si tind sa cred ca asta e practica standard, indiferent de marca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Ateca 1.4 tsi dsg 4drive, comanda 3 iulie 2017, termen de livrare 52-54 saptamani.

2. Ateca 1.4tsi dsg 4drive Excellence + some extras. Comandat 13 martie, estimat livrare sapt 28, inca neplanificata pt productie.

3. Ateca 1.4tsi manuala 2wd Excellence + optionale. Comanda plasata pe 22 martie, estimare de livrare 41 sapt, deci ianuarie 2018

4. Ateca 1.4TSI Excellence DSG 4drive comandata 27 feb. Asteapta livrare de la fabrica. - livrata sfarsit septembrie 2017.

 

Am actualizat lista, se pare ca totusi se livreaza inca Ateca. Daca voi, cei cu comenzi date in februarie sau martie, inca nu aveti data certa de livrare in 2018, eu nu stiu ce sa mai cred, probabil chiar va dura 52 de saptamani, cum scrie in contract.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealer'ul care spunea ca pana la sf anului nu mai ar fi alte livrari decat cele doua despre care vorbea cu clientul ori spunea sa se auda vorbind, ori se referea la comenzile plasate prin el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

din momentul in care ati primit seriile de caroserie, cat a mai durat livrarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am plătit avansul de pe 7 Martie, eu zic ca am așteptat suficient și una încă tot nu a ajuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca o vei ridica saptamana asta, deci asteptarea se apropie de sfarsit si pentru a treia masina.

Au fost diferente de configuratie intre cele 3 care au cauzat diferentele de timp de livrare?

Ieri am vazut aproape de Arad pe A1 o platforma cu multe Skoda Kodiak si Karoq, intre ele era ingramadita si o Ateca Lava Blue. Asteapta cineva o asemenea masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde știi ca o voi ridica săptămâna asta? Dealerul știe ca a plecat din fabrica, dar nu știe când ajunge.

A treia e albastra, dar parca nu lava blue. Poate e tot a mea și n-ai văzut bine culoarea.?

Da, configurațiile sunt diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu stiu exact ce nuanta de albastru era. Masina era pe un trailer cu mai multe skoda, probabil pentru un dealer care vinde Skoda si Seat. Daca ai luat masina de la PBV, de la Mihai Apostolache, atunci cred ca despre tine era vorba. Foarte probabil ca masina vazuta de mine sa fie masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, Cristian said:

Am inteles ca o vei ridica saptamana asta, deci asteptarea se apropie de sfarsit si pentru a treia masina.

Au fost diferente de configuratie intre cele 3 care au cauzat diferentele de timp de livrare?

Ieri am vazut aproape de Arad pe A1 o platforma cu multe Skoda Kodiak si Karoq, intre ele era ingramadita si o Ateca Lava Blue. Asteapta cineva o asemenea masina?

Da, eu astept Ateca Lava Blue la Iasi cu comanda de pe 13 Martie. As fi surprins sa fie a mea, fiindca dealerul nu stie nimic sa fie pe drum. Dar ce frumos ar fi sa fie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca nu am facut o poza, insa ma grabeam.

Oricum, cineva va fi foarte fericit ca va primi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Presupun ca nu si-a mai primit nimeni masina intre timp. Macar mai aveti ceva noutati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am inca confirmarea productiei, dealerul mi-a spus ca masina urmeaza sa intre in productie incepand cu ianuarie 2018. Au trecut aproape 5 luni de cand am dat comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, eu nu am nici macar confirmarea asta si au trecut 9 :-)

Si eu ma mir ca inca mai am rabdare :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!