Jump to content

Intarzieri productie si livrare Ateca


Cristian
 Share

Postare recomandată

Cred ca ar fi util sa vedem cate Ateca sunt comandate in 2017 si nu au fost livrate inca. Dupa cum stiti, la nivel european exista o limitare a capacitatii de productie pentru Ateca si Kodiaq, lucru care se traduce in cote alocate pentru fiecare tara si bineinteles, in intarzieri foarte mari in livrare.

Incep eu:

1. Ateca 1.4 tsi dsg 4drive, comanda 3 iulie 2017, termen de livrare 52-54 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2. Ateca 1.4tsi dsg 4drive Excellence + some extras. Comandat 13 martie, estimat livrare sapt 28, inca neplanificata pt productie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Ateca 1.4 tsi dsg 4drive, comanda 3 iulie 2017, termen de livrare 52-54 saptamani.

2. Ateca 1.4tsi dsg 4drive Excellence + some extras. Comandat 13 martie, estimat livrare sapt 28, inca neplanificata pt productie.

3. Ateca 1.4tsi manuala 2wd Excellence + optionale ( configurarea din link - http://tinyurl.com/yc98ylm6 ). Comanda plasata pe 22 martie, estimare de livrare 41 sapt, deci ianuarie 2018

@cris2109: "beneficiezi" de marirea de pret ce a intervenit dupa lansarea comenzii? La mine pretul initial era 25 700 euro, acum e ceva peste 27 500 euro (insa dupa plasarea comenzii am adaugat ACC adaptiv si Top view camera - deci 660 euro), rezultand practic o marire a pretului initial cu ~1 200 euro

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pretul a ramas cel initial fiind in cele alocate pe 2017

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ateca 1.4TSI Excellence DSG 4drive comandata 27 feb. Asteapta livrare de la fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci mare parte din cei ce'au dat comanda au mers pe Xcellence benzina, diesel'urile doar dealer'ii le'au comandat :)

 

1. Ateca 1.4 tsi dsg 4drive, comanda 3 iulie 2017, termen de livrare 52-54 saptamani.

2. Ateca 1.4tsi dsg 4drive Excellence + some extras. Comandat 13 martie, estimat livrare sapt 28, inca neplanificata pt productie.

3. Ateca 1.4tsi manuala 2wd Excellence + optionale. Comanda plasata pe 22 martie, estimare de livrare 41 sapt, deci ianuarie 2018

4. Ateca 1.4TSI Excellence DSG 4drive comandata 27 feb. Asteapta livrare de la fabrica.

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just now, Shtefff said:

Ateca 1.4TSI Excellence DSG 4drive comandata 27 feb. Asteapta livrare de la fabrica.

Sa inteleg ca ai confirmarea ca a fost produsa si ca e cumva pe drum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Are serie de sasiu si statusul era ca asteapta transport de la fabrica. 

Pe 7 Aug avea saptamana de productie planificata, pe 11 Sept avea numar de productie iar pe 19 Sept era deja fabricata si astepta transportul de la fabrica.

Modificat de Shtefff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucky you, ms de detalii ! Eu astept inca fara sa stiu nimic. Poate nu ninge inainte sa o am !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, andrei0241 said:

 

 

 

@cris2109: "beneficiezi" de marirea de pret ce a intervenit dupa lansarea comenzii? La mine pretul initial era 25 700 euro, acum e ceva peste 27 500 euro (insa dupa plasarea comenzii am adaugat ACC adaptiv si Top view camera - deci 660 euro), rezultand practic o marire a pretului initial cu ~1 200 euro

Bataie de joc crasa. Adica tu inchei un contract cu ei, iti zic o perioada de asteptare ca pentru un Ferrari si intre timp maresc dur pretul masinii respective. Sincer sunt din aur si arama aceste masini? In acel moment renuntam la masina, asa ceva nu se face, orice explicatii ati da si ar da si ei !!! OK maresc pretul la un model, nu este nimic nemaintalnit, dar sa te oblige pe tine sa platesti mai mult ca ei nu sunt in stare sa livreze ceva corelat la un pret conform caruia ti-ai configurat masina si ai facut niste calcule materiale. conform unei oferte de pret oficiale..este o gluma de prost gust fata de client. La clientii noi OK, dar sa-i fentezi si pe aia care deja au incheiat un contract de cumparare si ... stiu, probabil este stipulat si posibila schimbare de pret in contract....si totusi... Scuze de offtopic, dar cand citesc asemenea batai de joc, imi ies spume la gura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se mareste pretul daca s-a facut comanda. Practic ramane pretul de la data comenzii, cand s-a facut si contractul. Faptul ca se face in euro si cursul euro peste 6 luni poate varia mult, e alta discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca configuratia se modifica dupa lansarea comenzii se considera comanda noua si automat se face si cu pretul modificat. Sa revenim totusi la lista noastra.

Ar fi ok daca din cei care sunt pe aceasta lista ar reveni cu o actualizare in momentul in care ridica masina de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just now, The_Ego said:

Nu se mareste pretul daca s-a facut comanda. Practic ramane pretul de la data comenzii, cand s-a facut si contractul. Faptul ca se face in euro si cursul euro peste 6 luni poate varia mult, e alta discutie.

Ai inteles gresit, chiar s-au marit preturile in euro pentru comenzile deja plasate dar care nu fusesera alocate pe cota de 2017. Din ce imi amintesc e vorba de 3 pana la 5 procente functie de configuratie. Si mie mi se pare o porcarie si ma bucur ca nu am fost afectat. Presupun ca de principiu as fi renuntat la comanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a incheiat contract pe suma de x euro, indiferent de data livrarii? 

Mi se pare important acest aspect. Eu cumpar masina la pretul de azi, chiar daca vine peste un an. E bine sa stie acest aspect toti care vad si aceasta lista. Sa se pregateasca si cu bani in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 din 4 1.4tsi - aici este si pe Europa cererea cea mai mare.

Pacat ca nu e model de "duzina", eram curios la alte motorizari cat a durat. (ex. comanda 16.11.2016, ridicata din showroom 02.02.2017 2.0TDI, DSG, 4drive, 140KW) - pur informational

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just now, The_Ego said:

Nu s-a incheiat contract pe suma de x euro, indiferent de data livrarii? 

Mi se pare important acest aspect. Eu cumpar masina la pretul de azi, chiar daca vine peste un an. E bine sa stie acest aspect toti care vad si aceasta lista. Sa se pregateasca si cu bani in plus.

Perfect de acord cu tine. Asa e normal. Dar in realitate nu e asa. Cristian, chiar si cei care nu au modificat configuratia au 'beneficiat' de ajustarea de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, tocmai de asta spun ca nu e normal, insa se intampla. Am patit-o la masina sotiei, s-a modificat motorizarea si a trebuit sa platesc inca 200 euro, desi era semnat un contract, comanda era lansata, etc. 

Crede-ma, am asteptat din februarie pana in iunie crezand ca voi sti ce modificari se fac odata cu modelul 2018, apoi inca o luna pana s-a decis unul din dealeri sa lanseze o comanda pentru mine. Pentru mine asta a insemat o crestere a pretului cu aproape 2000 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu pretul s'ar fi modificat oricum, adaugarea optionalelor am facut'o la o saptamana dupa plasarea comenzii si nu a afectat in nici un fel comanda ca termen de livrare (care e oricum cel mult orientativ, deocamdata)

Dealer'ul mi'a spus ca pot renunta la comanda daca nu sunt de acord cu marirea de pret, dar tot nu e pe piata nici o alternativa viabila pentru nevoile mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam in aceeasi situatie sunt si eu, nu am gasit o alternativa ok la Ateca. E drept, de cand am dat comanda nu am mai cautat activ.

Daca tu cu comanda din 22 martie nu ai inca un termen de livrare ferm si cel estimativ e 2018, eu cu comanda in iulie o sa primesc eventual model 2019.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pentru masina Style la care am renuntat era trecuta in sistem saptamana 34, dar masina a venit cu o luna inainte. Am inteles in schimb ca exista cazuri la care termenul de livrare a fost devansat in 2018. Mi se pare totusi foarte aiurea harababura asta cu termenele de livrare pentru Ateca, din pacate cred ca este vina exclusiva a Seat, importatorul si dealerii neavand un cuvant de spus in chestiunea asta.

O alternativa ar fi Skoda Karoq care este aceeasi masina cu alta infatisare. Exista posibilitatea ca primele masini sa se livreze ceva mai rapid fata de datele primite de voi pentru Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au miscat destul de repede baietii. Azi am fost sunat ca masina este in tara si in cursul saptamanii se va face livrarea catre mine. In total 30 de saptamani. Sper sa merite asteptarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Karoq inca nu se stie cu ce preturi vine in .ro si e posibil ca, vazand situatia de la Ateca, dealer'ii sa comande mare parte din cota (din moment ce la Kodiak exista cota, sigur la fel va fi si la Karoq). In plus, in cazul meu, Karoq 1.4 tsi in nivel de dotari superior ar fi fost doar cu 4x4 (la Yeti era oferit la fel).

Practic cu Karoq e un fel de pielea ursului din padure deocamdata, mai ales ca asamblarea va avea loc in aceeasi fabrica. Atata timp cat la Ateca deja sunt cereri peste ce pot face ei fata, nu cred ca vor aloca lui Karoq locuri mai multe pe banda, deci situatia se va repeta, dupa parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie in cele 8 luni de asteptare pentru Ateca mi-au trecut prin cap tot felul de ganduri legate de Karoq, de fapt imi cam jurasem in barba ca daca ma mai anunta dealerul de inca o intarziere anulez comanda si astept sa se poata plasa comenzi pentru Karoq.

Skoda a fost mereu ca pret sub Seat asa ca nu ma astept la surprize aici, interesant la Karoq ar fi fost 1.5 TSI si "Virtual cockpit" imprumutat de la Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Ateca are Virtual Cockpit ;)

S-a "lansat" la Frankfurt la mijlocul lui Septembrie, impreuna cu Leon.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!