Jump to content

E-Golf 2017


kadettro

Postare recomandată

Dupa ce am vandut Touareg-ul am hotarat sa luam o masina pentru oras. Cochetam de ceva timp cu ideea de masina electrica.

Am avut de ales intre Bmw i3 si E-Golf datorita optiunilor avute fata de competitori(si aici nu ma refer la baterie ci la optiunile interioare si exterioare).

Datorita faptului ca la aceeasi echipare Golf-ul a "iesit" mai bine la pret si la garantie si ca i3-ul venea tocmai in noiembrie Golf-ul a iesit castigator.

Din pacate cota de E-Golf-uri se terminase pe anul asta, nu am inteles de ce si am avut de ales intre 2 masini aflate pe stoc una mai "cheala" si una destul de bine echipata dar prost configurata in sensul ca are vopsea de 900 si ceva de euro dar nu are mufa de incarcare rapida. Pentru mine n-a fost tocmai un incovenient avand in vedere ca masina va sta noaptea acasa in garaj la incarcat.

Fata de dotarea de serie are :

  • Active Info Display- afisaj digital
  • Alarma antifurt "Plus"
  • Camera video Rear View
  • Dynamic Light Assist si Lane Assist
  • Faruri LED TOP pentru Dynamic Light
  • Interfata telefonie Business
  • Keyless Access
  • Lampi spate cu LED rosu inchis
  • Oglinzi exterioare rabatabile electric
  • Park Pilot

Aseara am mers 70 de km dintre care jumatate au fost pe autostrada la 120 km/h si restul pe DN1 si in oras si range-ul a scazut cu doar 80 km ceea ce mi se pare foarte tare.

20170915_095945.thumb.jpg.a1a9869d4ee24a528f56d856273f2d93.jpg

20170914_140558.jpg

20170914_144318.jpg

20170914_144328.jpg

20170914_144344.jpg

20170914_161935.jpg

20170914_163933.jpg

20170914_173411.jpg

20170914_173434.jpg

20170914_173440.jpg

20170914_173450.jpg

Modificat de kadettro
Link către comentariu

M-am uitat mult timp lung la Touareg-ul albastru pe care l-ai avut la vanzare,din pacate nu am avut suficienti bani.

Mă bucur cand vad ca romanii ies tot mai des din tiparul diesel. Sa ai noroc cu ea,arata foarte bine!

Link către comentariu

A dat statul 10.000 Euro? Daca stii si ai timp si placere,  poate ne explici ce-s obiectele alea de sub capota. 

Modificat de Ebi
Link către comentariu

Foarte misto masina, sa o stapanesti sanatos.

Nu inteleg de ce are vas de expansiune...la ce foloseste racirea cu apa?

Link către comentariu

Si masinile electrice/hybrid au răcire cu "apa". De exemplu, la hybrid, ai un un rezervor cu circuit pt motorul termic si inca un rezervor si circuit pt motorul electric. :-)

Link către comentariu

Foarte mișto masina. Poti detalia putin cum ai ajuns de la 43k la 30k cu prețul (sau chiar sub putin)?

La 30k mi se pare interesant un E-golf.

Mulți km fără probleme. O vei folosi în mare parte în oras bănuiesc, nu?

Modificat de RzzV
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos!

Cum adica cum a ajuns la pretul de 30k? Nu e evident?, 10k ii suporta Statul, restul a fost discount. 

 

Link către comentariu

Foarte mișto alegere!! Felicitări! Sa ne mai spui cum stai cu range-ul, mai ales la drumuri lungi daca vor urma 

Link către comentariu

Va multumesc pentru urari. Masina va fi folosita exclusiv in oras. Nu m-as aventura cu ea pe distante mai lungi de 150 km in conditiile in care nu am posibilitatea de incarcare rapida.

CristiAlf a raspuns foarte bine la intrebarea de mai sus legata de pret.

Modificat de kadettro
Link către comentariu

Nu are consumul un pic cam mare? Consuma mai mult kWh/100 km decat Tesla S, Chevrolet Bolt, Bmw i3, Nissan Leaf sau Hyundai Ioniq.

Link către comentariu

Adica? Vorbim de ce scrie la caracteristicile fiecarui model sau te referi la consumul afisat in pozele mele? 

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos , din orice punct de vedere e o alegere perfecta pentru oras....ai avut ( inca ai ) numai masini faine!!

 

Link către comentariu

Multumesc frumos motanelu.

Edi , in primul rand Tesla S nu intra in discutie, modelul standard e 70.000 euro si uitat Renault Zoe care s-ar potrivi in comparatie. Real, nici un model nu atinge km declarati de producator, iti trebuie conditii ideale sau jumatate din distanta parcursa sa fie la vale. Am un amic care are i3 si il foloseste zilnic, nu depaseste 200 de km cu o incarcare. Dupa cum spuneam si mai sus singurele masini pe care eu le-am luat in calcul au fost Golf-ul si i3-ul.

Link către comentariu

Pentru versus avem topic dedicat.

Aici discutam doar despre e-golf-ul lui kadettro.

Multumesc.

Link către comentariu

A, bun! Eu tocmai ma uit la un Up electric... :)

Zi-mi si mie mai multe despre ea... cum e dupa cateva zile de mers, cat consuma efectiv ( cu ghilimelele de rigoare :) ), de unde ai luat-o, d-astea...

Link către comentariu

Prea multe nu-ti pot zice ca nu am decat 100 km cu ea doar prin oras. Masina nu e condusa doar de mine, o folosim in familie si difera si stilurile de condus. Inca nu i-am "facut" un consum, o sa o incarc maine si o sa dau un reset la trip. O sa fac cateva poze la consum maine.

Link către comentariu
On 9/16/2017 at 2:37 PM, Bebeee said:

Si masinile electrice/hybrid au răcire cu "apa". De exemplu, la hybrid, ai un un rezervor cu circuit pt motorul termic si inca un rezervor si circuit pt motorul electric. :-)

Mai ales invertorul se incalzeste tare. Mai ales la accelerari SI franari prelungite

 

Link către comentariu
  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!