Jump to content

Costuri intretinere Passat B8


lucky_
 Share

Postare recomandată

On 28.06.2022 at 13:28, acidone77 a scris:

...masina are un Stage1 la 300+cp.

Salut. Putin offtopic, de cat timp ai Stage 1? Cati km ai facut cu Stage 1 si o parere, daca merita? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@David M.

Salut, masina nu mai este la mine, dar am resoftat-o la aprox 60k km si am dat-o unui coleg la 180k km.

Merita cu varf si indesat, dar intretinere corecta, revizii la maxim 10k km, ulei bun, si obligatoriu softul facut de o firma serioasa, ca mai nou au tot aparut tuneri de coltul blocului.

Ideea e totusi sa nu storci chiar maximul posibil ( sa nu te duci spre 315/320cp si sa nu sari de 600nm ).

Pentru mai multe detalii, putem continua in privat daca doresti :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Passat B8, 2.0BITDI - cod motor CUAA, revizie generala la 200k km, unele poate nu erau chiar necesare ( simering arbore cotit, volant, curea pompa ulei ) dar s-au facut pentru a evita in urmatorii minim 50-100k km anumite probleme generale...

 

 

1000051020.jpg

1000051021.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte rețin, nu a trecut mult timp de la schimbul volantului. Câți km ai reușit să faci? De departe mi se pare cea mai slabă piesă pe grupul bitdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

           Exact la asta ma uitam si eu, volant pe post de consumabila, se schimba odata cu anvelopele :))

           Esti la a 2-a sau a 3-a distributie ? 

 

P.S. Inca nu are 200k, deci se poate face anunt de vanzare :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a ajuns la un coleg, dar e tinuta sub stricta observatie si mai am norocul sa o mai pot lua la o tura din cand in cand.

 

@Raulbogdan da, parca pe la 160k a mai fost schimbata. Si prima data la 100k. Acum sincer am fost cu masina recent si nu am simtit sa aibe vreo problema in acest sens, chiar si volant nou daca il scuturi se aud zgomote metalice, sau daca o misti si pe masina montata, tot face zgomot. Cum am zis, cred ca a fost exces de zel, si oarecum nu stiu daca era chiar cazul, dar avand in vedere amploarea servisarii, acum colegul poate sta linistit vreo cateva zeci de mii de km bune, el avand un picior mai usor ca al meu :) 

Da, este o consumabila volant la aceste modele BITDI, dupa cum se vede si cu codurile de revizie la piese. Eu am pus SACHS din nou, aia originala costand aproape dublu, daca nu mai bine, si din experianta altora, nici alea nu tin mult mai bine.

@Adria_n este a doua distributie, prima fiind la 100k. Conform cartii de service la BITDI distributia de schimba tot la 120k km.

 

Masina asta duce minim 300k km fara probleme majore daca e intretinuta corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Passat B8 2.0TDI 190cp 4 motion, an 2019, 137000 km.

 

Schimb ulei Castrol 5w30 LL, filtre Mann si Mahle (ulei, motorina, aer si habitaclu), surub baie ulei, schimb lichid frana, test frana + manopera = 1184 lei.

Service Autoserv, Bd. Timisoara, Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!