Jump to content

Probleme comutator lumini


aandag
 Share

Postare recomandată

Zilele trecute am folosit un spray cu spuma ca sa curat instalatia de aer conditionat si pe partea soferului a curs din grila de aer niste lichid in comutatorul de lumini (am atasat o poza)

De atunci, cand bag cheia in contact am automat faza scurta aprinsa indiferent de pozitia comutatorului. Am scos capacul de langa comutator ca sa se usuce(daca are ce) dar vad ca nu se schimba nimic. Are cineva idee daca se poate rezolva in afara service-ului?

multumesc

image.png.420a3fe49b323a8c17e3d81e79a4bf2e.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imprumuta un alt comutator de la cineva ( de proba), si daca el este vinovat, il schimbi si rezolvi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul cand scoti comutatorul si pui contactul se aprinde faza scurta automat. fa proba cu altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua,cum demontam un bloc de lumini intepenit,la skoda octavia 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are motive sa se intepeneasca, decat daca nu se procedeaza corect la deblocarea coltilor de plastic care il tin in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate capacul de pe lateral la bord, unde ai sigurantele, roteste de buton ca si cum l-ai scoate si baga mana prin spate si impinge-l afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
ionalexandrudan

Salutare, intampin si eu problema similara ca a lui "neo2", nu pot extrage comutatorul de lumini din locas; apasarea intre 0 si iconita de lumina automata pot sa o fac, dar comutatorul nu iese; doresc sa imi montez un inel metalic cromat in jurul comutatorului, dar nu pot.

 

Comparand pozitia comutatorului cu cea a vecinului posesor de "facelift", parca acest comutator a mai fost scos de proprietarul din Germania. Uitandu-ma la iconitele de pe cercul exterior al comutatorului acestea sunt deviate o idee mai la dreapta.

 

Vreo idee daca se poate scoate fortat?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Scoate capac lateral bord...si in timp ce actionezi pt tragerea butonului, apasa-l din spate, avand acces prin lateral bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionalexandrudan

Ceau Florine, mersi; am vazut raspunsul tau anterior catre neo2, dar nu am reusit prin impingere pe langa panoul de sigurante.

Am reusit insa acum 2 minute impingand/fortand de comutator prin orificiul de deasupra buzunarului care este pozitionat sub volan (l-am deschis si am vazut ca in partea lui de sus e un orificiu lat).

Comutatorul a fost introdus stramb acum 10-15 ani, cel care a facut asta a lasat si urme fine pe interiorul locasului.

 

*inelul cromat nu e cel bun, am crezut ca daca iau de B6 e ok, dar e o idee mai mic in diametru :D.

 

O seara si duminica placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da..si asa il poti scoate. Probabil nu a fost bagat corect, a fost bagat fortat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!