Jump to content

Jante/anvelope


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Ce dimensiuni au discurile de frana de la un Audi a4 B6 , cele dupa fata si cele dupa spate . De asemena care este marimea maxima a jentilor care pot fi puse pe un B6 . Cele dupa A8 de 19" merg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dusul

    11

  • ANdi B.

    6

  • Baracuda

    5

  • Rapier

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce dimensiuni au discurile de frana de la un Audi a4 B6 , cele dupa fata si cele dupa spate . De asemena care este marimea maxima a jentilor care pot fi puse pe un B6 . Cele dupa A8 de 19" merg?

Da, merg pe 19 ... nu stiu exact latimea celor de A8, dar merg jante pe 19 ... numai ca ... gata cu confortul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica gata cu confortul ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica ai sa simti fiecare bob de mazare,chiar daca stai pe saltele de puf in masina :D

+sanse MARI DE TOT sa-ti faci abonament la o vulcanizare pentru indreptat jante si la un magazin de unde sa-ti cumperi cauciucuri noi la fiecare groapa luata :)

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar schimbarea jentilor cu unele de 19" este posibil sa imi afecteze planetarele in vre-un fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil,deoarece sunt mai grele+cresterea consumului de carburant(nu mult,dar creste!)

Luigi VIcol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil,deoarece sunt mai grele+cresterea consumului de carburant(nu mult,dar creste!)

Luigi VIcol

de asemenea, masina va pierde din demaraj ... fiind rotile mult mai grele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ANdi B. la puterea motorului tau o sa-i faci mai mult rau masinii cu jante pe 19..... chiar si remapat nu o sa merite. Si daca totusi ai vrea sa pui, ce faci cu masina, o faci bibelou ??? - ca la gropile de la noi o sa le spargi macar 1 data / saptamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut.

As vrea sa imi achzitionez niste jante pe 18 si am ramas sa ma decid intre cele tip rs4 nou si a8. Acum pb se pune daca oricare dintre acestea are vreo repercusiune asupra condusului in general, sau daca una e mai sensibila decat cealalta. De exemplu cele de A8 par mult mai solide spre deosebire de cele de rs4. Stiti cumva greutatea jantelor, sau daca aceasta e destul de mare ca sa influenteze tinuta de drum? In concluzie, intrebarea principala este daca decizia de a cumpara aceste jante sta numai in design sau trebuie sa iau in considerare si altceva?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm nu-ti recomand cele de a8 pe a4. sunt super jantele dar am vazut un a4 incaltat cu ele si nu arata prea bine...

Modificat de crassh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi o chestie... In eventualitatea in care la iau p 18 latimea cauciucului o sa aiba 235, sau 240. Stiti cumva daca incape asemenea grosime fara sa atinga la bracaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Latimea cauciucului o sa aiba 235 sau 245...nu am vazut sa existe de 240. Fata de dimensiunea standard de fabrica (205/55/R16), cele pe 18" care se apropie cel mai mult si care dau abaterea cea mai mica sunt 245/35/R18. O sa ai o diferenta in cirumferinta de doar -10.05mm (-0.51%). Cu anvelope 235/40/R18 diferenta o sa fie de 41.78mm (2.1%) deci ceva mai mare va fi si abaterea.

In cartea originala a masinii nu am vazut echipare de 18", maxim este de 17", cu exceptia modelelor S-Line sau RS4. Asta inseamna ca nici suspensia nici limita de bracare stg/dr nu sunt gandite la A4 stock pentru aceste jante. Se poate insa limita gradul de bracare al rotilor astfel incat sa nu atinga (la un service care face geometrie de roti...gen Sama, AutoSoft, etc). Daca insa nu ai si suspensii sport, gandeste-te bine inainte sa faci pasul.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A8....jantele de pe A8 sunt dementiale,la fel ca cele Alpina de la BMW....si pe dacie daca le pui dau bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am calculat si eu abaterea, inrebarea mea era daca pot sa pun cumva latimea de 235 fara sa atinga. Am vazut lume care are aceasta latime, deasta intreb. D c conteaza daca as avea sau nu suspensii sport?

As merge pe 235 cu 40 pt ca abaterea este de 2,1%, fiind in limita acceptata de 2.5%.

Modificat de Dusul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca la 235/40 ai talonul mult prea mic. Eu am jante A8 style 235/45/17 si pot spune ca arata ff bine insa confortul numai e acelasi ca cel cu 195/65/15. Acum daca as aleje jante cred ca as lua RS4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa te gandesti bine inainte de a o incalta cu roti pe 18' ... e foarte greu in Buc cu ele.. mai ales cu talon mic...

+ Plus ca daca nu ai suspensie sport.. ai toate sansele ca roata sa atinga, in aripa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RS4 pe 18' cele de A8 nu dau bine pe masina mai mica de A6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut pe n a4 uri si aratau mai mult decat bine cu jantele si evident a4 < a6

e chestie de gusturi zic eu

io unu as merge pe a8 style si cum am bani le schimb si eu pe ale mele insa ma multumesc cu ele pe 17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai tare masina cu jante de a8 e un golf4 la mine in oras. e criminala masina aia. deci se poate si pe masini mai mici de a6, dar mie personal v-am zis: nu prea mi-au placut pe a4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut pe a mea jante de RS6.

erau 255/35/19. am incercat sa pun si un model de A8 tot pe 19 numai ca aveau talon de 40 si frecau de bratzul superior, parerea mea este ca arata mai bine cu alea de A8...

in fine, consumul a sarit cu 2l medie in rest am mers mult prea putzin cu ele ca sa incep sa bag banii in articulatzii :blink:

post-10258-1174442723_thumb.jpg

post-10258-1174442827_thumb.jpg

post-10258-1174442879_thumb.jpg

Modificat de vale46
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca nu inteleg.. Cum a crescut consumul? Aveai abaterea mare sau d c? Altfel nu inteleg cum au putut influenta rotile consumul .

Modificat de Dusul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca nu inteleg.. Cum a crescut consumul? Aveai abaterea mare sau d c? Altfel nu inteleg cum au putut influenta rotile consumul .

Cu cat e cauciucul e mai lat cu atat consuma mai mult pt ca frecarea cu suprafatza de rulare este mai mare. Gandeste-te de la 195 la 255 e ceva... E simplu: daca eu ti-ash pune la bicicleta sau la role rotzi duble nu ai obosi? Plus si janta e mai grea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca va creste consumul! Frecarea cu strada nu creste si nici nu scade. Ai exact aceeasi forta de apasare dar pe o suprafata mai mare deci rezulta ca masina lasa o amprenta mai putin adanca dar mai lata :) (nu luati asta drept ceva sigur pt ca e doar o mica parte din ce am retinut eu de la fizica F=u*R unde F este forta de frecare, R forta de apasare, u coeficientul de frecare dintre suprafete). Acum revenind la problema consumului : consumul nu creste insa indicatoarele de consum, de viteza si de km parcursi vor fi pacalite de mica diferenta in circumferinta a roti. Puteti citi mai multe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!