Jump to content

Alegere anvelope iarna 2017 / 2018


Ex member
 Share

Postare recomandată

@cristi511 Ai comparat cu masini identice (masa, lungime, latime, greutate pe osie, suspensie) anvelopele respective?

Macar asa, sa fie ca pe la Ploiesti de concludent testul...

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, cristi511 said:

Tin sa mentionez ca ambele masini sunt berline, 4x4, automate si cu greutati foarte apropiate. 

In plus, sunt impresii personale, traite intr-o maniera personala, in decurs de 30-40 de minute caci asta inseamna un back to back, pe exact acelasi traseu, in exact aceleasi conditii meteo, cu exact acelasi sofer si mai ales in exact aceeasi maniera de condus.

Daca tot ai te ai chinuit sa faci un comentariu dpmdv fara valoare, pai puteai cel putin sa citesti cu atentie, nu printre randuri.

 Niciun test de specialitate nu este 100% impartial pentru ca:

1. Fie sunt platite

2. Fie producatorii trimit anvelope cu caracteristici usor dar sesizabil mai bune decat variantele de serie

3. Fie sunt efectuate folosind masini de un anumit tip ( de regula hatch fwd), situatie in care rezultate obtinute ajuta doar o parte din clienti.

Daca tu crezi ca un 205/55/16 se va comporta la fel pe un golf fwd de 1.3 tone ca pe o berlina awd de 1.7 tone te inseli amarnic. :)

Astea fiind spuse, astept intrebari.

LE: mai jos mentionez si indicii fiecarui model in parte:

1. Bridgedtone LM 32 MO -> G / E / 72 db

2. Nexen Winguard Sport 2  - E / B / 71 db

( Consum carburant/Aderenta teren umed/Nivel zgomot)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru o saptamana am avut un Polo cu avelope  Hankook Winter Icept RS. Chiar daca iarna va pleca in curand (sper), faptul ca am prins conditii de iarna cu ele m-a facut sa le pot testa destul de bine. Mi s-au parut extraordinare pe zapada (nu ma asteptam sa aiba atat de mult "grip"), foarte bune pe carosabil umed si ok pe gheata (aici a mai avut mici ezitari, insa cred ca ar fi fost la fel si cu alte avelope). Bineinteles nu stiu nimic despre uzura, anvelopele erau relativ noi daca masina era inmatriculata in toamna lui 2017..

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproape am trecut de prima iarna cu Michelin Alpin 5 și sunt foarte mulțumit de ele. Pentru nevoile mele și-au făcut treaba foarte bine. La 378 lei au fost best buy comparativ cu Continental ts860

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!