Jump to content

Amortizoare


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Am facut si eu un test acum aprox. 1 luna deoarece pe drumul spre casa(ce-i drept nu mai iesisem de vreo 3 luni la un drum mai intins) masina mi-a parut mai instabila, parca facea un balans ciudat - ma si gandeam ca va trebui sa schimb amortizoarele sau cine stie ce surprize mai am, desi merg foarte atent cu masina. Am facut o verificare completa, totul in regula - ultimul fiind cel de amortizoare - realizat la reprezentanta Seat "Dona" din Constanta. Rezultatul: Dupa 3 ani si jumatate, mi-a iesit o medie de 75%. Cel mai slab era cel de pe stanga-fata care a dat 73%. Eu zic ca e binisor dupa 3 ani de mers 90% prin Bucuresti :))

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Eto

    12

  • Aditu

    8

  • Moog

    6

  • Mr VW

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am facut un test de amortizoare acuma, vreau sa precizez ca amortizoarele de pe spate sunt noi, cumparate acuma 1 luna de la reprezentanta SKODA, sunt marca BOGE.

post-8363-0-43068100-1303968120_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine era pe aici ca-si face reparatiile numai la reprezentanta? Marfa buna acolo...

Nu mai bine luai niste japoneze de la KYB ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea mi le-au recomandat, au zis ca nu au avut probleme cu ele pana acuma deloc. Sper sa ma tina inca vreo 2-3 ani si sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tu ai "pus bot" la ce zic astia in reprezentante? :))

Nu m-ar mira sa fie de pe alta masina ...unul care a vrut suspensie sport de ex :)

Banui ca ai dat si vreo 5-600RON ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

400 lei bucata cam asa au fost, poate putin mai mult. Nu sunt de pe alta masina, te asigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu' nu stiu care sint exact preturile dar KYB cred ca gaseai sub 350RON pe fata, iar pe spate sub 250RON...

Ar fi bine sa te reorientezi...stii vb aia "si f....t si cu banii luati" :)

Iar aia cu piesele de pe alte masini , nu zi ca stiu din astea...discuri, etrieri, placute, amortizoare, arcuri... si multe altele...in fine la un pret convenabil nu la pret de nou...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca am gresit eu, au fost in jur de 480 ambele. Scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e asa! De ce ii tot dati inainte cu KYB de parca ar fi aur la pret de fier? Sunt niste amortizoare amarate! Daca arcurile nu mai sunt in firea lor, astea or sa se distruga mult mai repede si o sa creada ca i-au recomandat gresit de la reprezentanta.

Bine, sunt mai multe aspecte: cat zgomot face fiecare la o groapa, cat de mult se lasa convins sa coboare la franare, pe curbe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am zis de niste amortizoare bune la pret decent...am avut si eu si inca vreo citiva amici...nu sint prea cunoscute pe la noi dar sint ok...

Sint si alte variante dar fie calitativ mai slabe sau mai scumpe...

Plus returul la magazine in garantie putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am avut de ales, am ales Sachs Advantage(parca, nu mai stiu exact modelul). Si am fost multumit la inceput, dar tot penduleaza botul masinii prea mult. Hai ca la plecare de pe loc sunt ele de vina, dar la frana se simt arcurile. Si se mai aude si ceva galagie si daca merg incet, cu 15-20km/h prin niste gropite. Domnul Moog, am si eu o intrebare catre dumneavoastra pe PM daca se poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce amotizoare sa aleg intre Monroe, Sachs, KYB; ce alte marci ar mai merita ca am vazut ceva de la Hans Preis, Optimal? Stie cineva care ar fi diferenta intre Sachs Super Touring (312 354) si Sachs Advantage (200 954)? Din cate vad unul e pe gaz altul pe ulei. Care ar fi mai bun gaz sau ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei arcuri mai moi incearca ulei...daca vrei ceva mai rigide cauta mixte...

Chiar si modelele standard gaz sint destul de confortabile si totodata destul de rigide in curbe...

Cel mai bine cauti ceva care nu se produce prin Turcia, Ro, Bu...sau pt Ro&Bu... :)

Din ce am auzit de la unii vinzatori din primele 3 cele mai putine returnari la garantie au fost la ultima...

Nici ei nu mai stiau ce a recomande...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volnick1986

Azi m-am documentat despre amortizoare si m-am cam hotarat sa iau Sachs.

Pe fata am asa:

1. Sachs Advantage 200 954 - gaz - pentru suspensie normala si sport

2. Sachs Super Touring 312 354 - ulei - pentru suspensie normala si sport

Preturi decente aici toate bune si frumoase.

Pe spate avem asa:

1. Sachs Advantage 556 269 - gaz - pentru suspensie normala - pret decent

2. Sachs Super Touring 556 268 - gaz - pentru suspensie normala pret - decent

3. Sachs Super Touring 556 271 - gaz - pentru suspensie sport. - Acesta e cu 150 lei mai scump pe bucata decat cele de mai sus. De ce? Nu stiu... :(

Din cate mi-am dat eu seama uitandu-ma azi in ETKA si in foaia cu codurile de optiuni ale masinii lipita pe cartea service ar aevea suspensie sport de fabrica (arcuri si amortizoare). Vreau sa pun pe gaz, fata spate, deci pe fata ar fi clar Sachs Advantage 200 954.

Problema vine pe spate din cauza pretului exagerat ce l-am gasit la 556 271 de 350-360 de lei / bucata. Pot oare sa pun pe spate una din celelalte doua variante pentru suspesie normala? Daca pe fata e acelasi cod care merge pentru normala si sport aici de ce ar fi o problema sa iau primele doua in loc de ultimul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Eto, 480 lei un set de 2 cu montaj inclus ? pe spate sau fata? va trebui sa ma ocup si eu de Passat cu asta

La rulaj pe teren denivelat (normal, foarte incet ca e masina joasa) se aude un fasait pe fata si banuiesc ca e din telescoape. Este semn de boala la mine sau la ele? ;) Pe spate stiu ca trebuie schimbate ca unul din ele a inceput sa planga , sa scape ulei .

Am din fabrica suspensia sport si imi pare foarte joasa. Intre scutul motorului si sol are 11 cm doar , E normala valoarea asta sau sunt de vina arcuri catre au obosit? Sa stiu daca schim si arcurile odata cu telescoapele. Mi-ar placea sa inalt masina cu macar 1-2 cm ca prea merg cu frica pe drumurile patriei.

Ce brand e mai bun la preturi rezonabile si daca stiti daca sunt necesare telescoape sport sau sunt ok oricare.

Stimati forumisti, astept pareri si recomandari!

Modificat de tudormara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@volnick1986

Cele mai scumpe amortizoare sunt pentru Passaturile cu PDG.

Ca idee, pe Sachs ma ajungeau in jur de 560 ron/ bucata pe spate. In final mi-am luat Kayaba de la un distribuitor al lor - 230/buc si sunt stantate "made in Japan". Sa fiu cinstit mi-au trebuit 2 saptamini sa ma obisnuiesc cu ele - mi se parea ca amortizeaza prea rapid la hopurile luate cu viteza mica.

Modificat de teoX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate am luat pana la urma Sachs Super Touring 556 271 aproape noi, pret de super ocazie ca altfel nu luam la 650-700 lei setul noi :o, iar pe fata am luat Sachs Advantage 200 954 noi la 215 lei/buc. Doar cele spate le-am montat, cele fata urmeaza sa le montez peste o luna.

PS: Ce e PDG?

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi inspira deloc incredere amortizoarele Sachs...am pe fata stanga amortizorul OEM din fabrica,iar pe dreapta amortizor Sachs S Touring vechi de 3 ani(schimbat in urma unui accident).....ambele amortizoare au uzura egala undeva la 55%....adica amortizorul Sachs s-a uzat in 3 ani cat cel OEM in 10 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testele nu sunt concludente. Cel putin unde am facut eu (Rol car Buzau). Am zis sa fac totusi un test pentru amortizaoare cu toate ca multi au zis ca sunt cam terminate. Zis si facut. Dupa test a reiesit ca amortizoarele fata 76%-76% iar spate 76%-74%. Am spus imposibil. Baiatu de acolo a mai zis ca o masina cu 0 km are cam 85%. Am zis sa le schimb ca ala vorbeste balarii. Cand le-am dat jos pe alea de pe fata , erau terminate, scurse, tija o impingeai foarte usor si nu mai revenea. Deci nu va mai luati dupa teste. Mentionez ca testul a fost facut sub ochii mei si rezultatul nu l-au scris din pix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cum iti dai seama ca sunt de inlocuit daca testele nu sunt concludente? Doar dupa ce le desfaci pe fiecare in parte?

Intrebare pentru cunoscatori: se poate (in sens daca e ok) sa se monteze amortizoare normale cu gaz pe arcuri sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cele OEM de fabrica de pe spate erau Monroe Made in Belgium cu cod VW pe ele. Ca iei OEM sau Monroe After Market cred ca la fel sunt. La fel si la debitmetru de aer Bosch sau multe alte piese. Nu cred ca difera ceva intre piesele aftermarket ale unor producatori de renume care echipreaza pe original si piesa OEM care o iei din reprezentanta care e facuta tot de ei. Diferenta e un cod OEM in plus, niste stickere si alte ambalaje.

@Hudrea Cel de la piese auto a zis ca Sachs nu au fost cu probleme de cand le vinde el. Cu alte marci a avut de furca. Oricum am ales aceasta marca cu mult inainte sa imi zica el ceva.

Pentru a prelungi durata de viata a amortizoarelor noi cei de la ECS recomanda sa fie schimbate stopperele, protectia (kit protectie amortizor care le contine pe ambele) si flansele cu rulmentul din cap.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.. nu prea am experianta in domeniul auto.. si vin si eu cu o intrabare..

Am un passat b5.5 din 2003 american si vizibil este lasata suspensia in partea din fata.. in mers imi pare rigida(+ parerea unor pasageri posesori de skoda superb).. simt fiecare piatra si crapatura in asfalt..

Tin sa mentionez ca este prima mea masina si nu am mai mers cu alte passat-uri ca sa pot face o comparatie..

Poate sa fie de la arcuri.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Care este durata de viata a amortizoarelor , ma refer in km ? Care firma de amortizoare ofera cea mai mare garantie?

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poate nimeni sa ofere in mod cinstit asa ceva. depinde de tine cum si pe unde mergi cu masina. mai ales la noi este hazardata orice cifra de genul 500.000 km sau mai mult ca nu se stie niciodata.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!