Jump to content

White Passat CC R-line

sabinneacsa

Recommended Posts

sabinneacsa

Salut!

Ma numesc Sabin, de curand posesorul unui Passat CC 170 CP an 2011 cu DSG6 si o tractiune 4Motion, ca optiuni masina a venit echipata cu urmatoarele :

- Pachet R-line interior/exterior

- DSG6 model facelift

- 4Motion

- Jante 18 R-line

- Scaune partial electrice/ incalzite/ventilate

- Parbriz incalzit

- High Beam ( faza lunga automat, sper ca asa se numeste optiunea)

- Faruri Bi-Xenon Adaptive

- Navigatie RNS 310

- Camera marsarier

- Sistem Front Assist + ACC

- Tapiterie Neagra Piele

- Geamuri spate + luneta fumurii din fabrica

- Suspensie Adaptiva DCC

Sper ca am scris tot, daca cumva am uitat ceva o sa vedem pe parcurs.

IMG_2316.PNG

IMG_2317.PNG

IMG_2321.PNG

IMG_2322.PNG

IMG_2323.PNG

sabinneacsa

Multumesc frumos @Razvione

Am facut urmatoarele schimbari la masina:

- shadow line si grila neagra plus portiunea de jos de la bara tot neagra

- geamurile fata 65% llumar tenta verde ( ca cele dupa spate de fabrica).

IMG_2606.JPG.jpeg

IMG_2607.JPG.jpeg

IMG_2954.JPG.jpeg

IMG_2956.JPG.jpeg

IMG_2957.JPG.jpeg

IMG_3047.JPG

lambda_dryver

Foarte frumoasa masina! Sa o stapanesti sanatos si multi kilometri fara probleme!

Daca tot mergi pe ideea de Black&White, nu te-ar tenta colantarea oglinzilor si a plafonului tot in culoarea Piano Black? :D

Edited by lambda_dryver
sabinneacsa

Multumesc frumos, chiar zilele astea am citit ce ai facut la masina si arata super, dar am vazut ca ai vandut-o :(  ... nu imi plac oglinzile si nici plafonul ( inainte de CC am avut un Golf 4 tot Alb si am avut la el si oglinzile negre si plafonul, dupa care am revenit cum erau :D ). In schimb m-ar interesa retrofit-uri, momentan nu stiu cu ce sa incep si niste codari .

Edited by loghy
Quote post anterior

Frumoasa masina, multi km fara probleme.

Primul retrofit ar fi panoul de clima, dupa se gaseste si altceva:biggrin:

sabinneacsa

Multumesc frumos @bibi1411 si a ta arata super si am vazut ca i-ai facut cateva retrofituri. E greu de facut ? Adica in afara de cumparat climatronicul nou si carcasa din jurul lui ce ar mai trebui facut ? 

• 4 weeks later...

Ieri am facut polish la faruri si stopuri cu ajutorul unui prieten. Mie personal imi place cum au iesit, cel putin stopurile zici ca sunt noi.

0D6ADCF1-3BC4-4248-8B5E-F3A95CBCB15F.jpg

Edited by sabinneacsa
Greseala

@Andy24 multumesc frumos

@EEXCALADE vedem cum se comporta fara, cu folie nu imi place ca nu se mai vede asa clar cum au iesit acum ? 

Am colantat consola centrala din aluminiu in negru lucios. 

B171B8C0-7220-486E-BDE3-738606757E2B.jpg

O folie calitativa pusa bine nu lasa nicio urma, nici nu se vede ca este acolo. E ceva cunoscut ca farurile dupa polish se vor matui mult mai repede decat inainte daca nu sunt protejate.

Lumea isi pune folie direct pe faruri noi si n-au nicio problema de claritate.

@The_Ego Nu am zis ca nu sunt folii calitative, eu ce am vazut pana acum nu se ridica la asteptarile mele. Momentan le las asa si o sa vedem cum se comporta, pana poate un prieten sa mi le faca cu lac ?

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Similar Content

• bog49
      By bog49
      A venit in familie noul Passat B8,5 stra-stra nepotul lui b5,5 pe care l-a inlocuit.

• massconfusion
      By massconfusion
      Salutari tuturor si la multi ani!
      Aproximativ acum 2 ani am devenit si eu un membru a acestui forum minunat dupa ce am cumparat un Golf Mk6 GTI cu speranta de a invata mai multe despre aceasta masina, eu fiind incepator sa zic asa in domeniul acesta.
      Pot sa zic ca am invatat destul de multe si nu doar despre Golf ci si despre alte masini in general.
      In sfarsit mi-am facut curaj si am zis hai sa prezint si eu masinuta. Am sa o iau de la inceput pana in prezent cu posturile, ce i-am facut de cand am luat-o. ( Nu sunt chiar asa multe )
      O scurta descriere.
      Dupa un an de cautari m-am hotarat sa iau un Golf Mk6 GTI, an 2011 iar in Mai 2018 am gasit masina ( defapt un prieten o vazuse ) la un super domn din Dej, masina avand aprox 131.000 KM.
      Am fost la om acasa, am testat, am verificat si am cumparat :)).
      Golf Mk6 GTI 2.0, 155 KW, 211 caluti, DSG, trapa, climatronic, RCD 510, DCC, Privacy-Glass, Faruri Bi-xenon, auto-leveling si cornering, Stopuri LED, scaune incalzite, sistem Dynaudio, cam astea sunt in mare. Am mai primit de la domn si un set de jante OZ pe 16 inch.
      Pot sa zic ca masina am luat-o intr-o stare tehnica destul de buna dar vizual nu prea, ceea ce am remediat.
      Cam asa arata cand am fost de am vazut masina. Nu se vede prea bine din poze dar era ciuruita de lovituri de pietre si pete de rugina.

Imediat dupa cumparare am fost la service si i-am facut schimbul de ulei + filtre + schimb ulei la cutia dsg + filtru. Pret 1.500 lei
      Dupa care am luat anvelope noi de vara ( 1632 lei ) si i-am schimbat bucsele pe fata ( 400 lei ). Cam atat pe 2018.
      Iar aici prima baita dupa inmatriculare.

• Doomy
      By Doomy
      Era timpul sa fac o schimbare......   dupa 9+  ani petrecuti in compania vechiului  Explorator era timpul pentru ceva mai nou .... si acel ceva mai nou a venit sub forma acestui Tiguan 2.0 TDI , 4motion CFFB   .  Povestea lui incepe cam asa ... 
      Am decis in ianuarie anul acesta ca voi schimba masina , din diferite considerente : spatiu , varsta fosteia , dorinta de 4x4 , pitici pe creier,.....etc .  Am zis ca de data aceasta nu vreau sa ma grabesc , cu banii in buzunar si timpul printre picaturi  am inceput sa caut variante pentru masini posibile . Tiguanul deja era top in lista dar nu am ezitat sa cer oferte si sa fac test drive cu alte modele de masini noi  gen Kia Sportage sau Suzuki Vitara.... . Nu vreau sa intru mult in detalii cu celalalte marci doar ca in bugetul meu la masina noua  aveam toate optiunile din "lume" mai putin 4x4  daca mai faceam un mic efort ajungeam si la tiguanul AD1 nou dar fara 4x4 si cu cel mai mic motor , asa ca am ramas pe Tiguan 5N2. 
      Am zis din start ca nu vreau sa dau sansa masinilor din tara si ca vreau personal sa o aduc  cunoscand bine piata auto de la noi si ce minuni poti sa gasesti .   Am plecat cu cateva optionale care erau obligatorii pe lista de cautare  dar si anumite optiuni care nu trebuiau sa fie pe lista de optionale : 
      Ce vroiam eu :  
      Model Track & Style ( 2012->2015)  Xenon   Volan cu comenzi  Incalzire in scaune  Navigatie(oricare)  Interior Beige (preferabil Piele integrala dar mergea si Alcantara )  Ceasuri Color Proiectoare ceata Clima Carlig remorcare OE Kilometrii cat mai putini , targetul era pana in 80.000 km   Ce NU vroiam eu :
      Buton Start  Suspensie DCC Trapa Panoramica Culoare neagra  exterioara Lunile au trecut , am ajuns in Mai cu zeci de telefoane date si peste 12 autoturisme urmarite  pentru postul de Explorator    .   Majoritatea care le gaseam nu aveau  toate optiunile dorite , sau aveau probleme de natura "accident" , cunoscatorii/pasionatii stiu ce inseamna si cat stress implica o astfel de cautare ....
      La inceputul lunii Mai am primit un telefon de la un prieten care lucreaza intr-un dealer VW din zona Buzau care stia ca eu sunt in cautare de masina ...ce masina si optiuni preferate  care mi-a zis direct la telefon  "Cineva a venit la noi si a incercat  sa schimbe un Tiguan manual  cu vreo 69.000 km cu un Tiguan automat cu 135.000 km  , schimb pe schimb  si noi nu l-am putut ajuta...."     Am luat toate datele masinii , am facut verificarile necesare si au iesit OK , din lista mea de optiuni nu era cu Track&Style  si avea Trapa dar in rest avea mult mai multe alte optiuni pe langa cele dorite de mine printre care interiorul Beige de piele.   Am zis ca merita vazut .....asa ca intr-o Sambata am plecat spre Buzau sa vad masina , iar dupa 3 ore de verificari amanuntite , sub masina,  VCDS , vizual si test drive  iar dupa toate testele facute ....am zis in sfarsit ca asta este masina pentru mine !  Dupa ce am cunoscut si proprietarul  nu mai aveam nici un dubiu , persoana in varsta pe la 65 ani care in urma unei probleme medicale nu mai putea folosi corect piciorul stang  asa ca  vroia sa schimbe masina cu orice pret cu una automata.  
      Istoricul masinii este destul de simplu  : 
      In August 2017 a fost cumparata din Reprezentanta VW din Berlin in posesia careia a fost inca de la productie  , adusa in tara pe roti  de proprietar  , dusa in reprezentata VW la noi in tara si efectuata revizia la 69700 k (filtre +ulei +lichid de frana )  apoi din August 2017 pana in Mai 2018 au fost facuti doar 325km   , masina fiind predata catre mine cu 70.025 km in starea de mai jos  

Si acum sa inceapa partea de prezentare  a noului  Explorator 
      Model Sport&Style  productie 09.2012 pe carte este 2013  , 2.0  TDI 4motion cu motor CFFB cu 70.025 km .  
      Printre dotarile care merita mentionate sunt : 
      Webasto  Trapa Panoramica Park Pilot si senzori de parcare Driver Alert  Directie cu Servotronic Lane Assist Dynamic Light Assist Alarma de fabrica Scaun Electric Sofer Navigatie RNS 510 cu hdd 30gb Bi-Xenon Carlig Remorcare Interiorul Beige este cel care  a adus punctul decisiv , eu pe germania nu am gasit nici un exemplar care sa intruneasca macar 8 din 10 puncte enumerate mai sus ,... marea mea slabiciune !! ma topesc dupa acest interior. 

Lista cu modificari care vreau sa le fac  este destul de lunga , unele fiind facute deja la momentul pozelor , o sa revin cu un alt post sa detaliez modificarile / accesoriile.  
      Enjoy!

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri