Jump to content

Schimbare switch pedala de frana


horgarban
 Share

Postare recomandată

an de fabricatie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Puteti sa imi spuneti si mie codul pentru swich frana la vw touran 2.0 tdi 16 valve 140 cp cutie automata? Multumesc!

6Q0945511 57 lei OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am si eu o problema cu stopurile pe frana si mai exact, le gasesc din cand in cand aprinse. Switch-ul pare sa functioneze corect, adica la fiecare pedala isi face treaba,  ciudatenia este ca intr-o zi cand le-am gasit aprinse am pus doar contactul si s-au stins.  Va-ti mai intalnit cu aceasta problema? aveti idee ce poate fi?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, schimba switch-ul la pedala de frana.... cumpara unul OEM, este pana in 60 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Un cod pentru switch-ul de frana la Seat Cordoba 1.9TDI 66kw 90 cp cod:AGR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 tipuri :

pana la seria sasiu 6K- 2 - 199600 - cod 6K0945515A

dupa seria respectiva - cod 1C0945511A RDW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, andrei_221 primul este bun. Eu am 2, ma intereseaza celalalt, e de culoare albastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna ,imi puteti spune si mie unde se afla swichul la passat b6 ,2006 ,bmp ......deoarece nu l-am vazut pe partea fixa deasupra pedalei de frana. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe pompa de frana, in compartimentul motor, este cu efect Hall, nu se prea strica

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pompa de frana, in compartimentul motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, multumesc,am intrebat deoarece am martorul  cu "motorasul "aprins  pe bord la scanare imi dadea bujie ,l-eam inlocuit si nu dupa multa vreme a reaparut ,iar sa stins ,iar a aparut (dispare o zi  doua si iar apare  ) tot citind pe ici pe colo am inteles ca poate fi si de la swich frana, mai am o problema  nu imi megre un ventilator (cel mic )de pe radiator oare de ce? poati fi de la ventilator si eroarea ?

Modificat de criss_s_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai sigur este sa scanezi, ca sa vedem exact ce problema ai si cum se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici suntem offtopic, cauta topicul potrivit si posteaza acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut! Am descoperit o problema la Skoda mea: se aprind becurile frana (spate) doar cand apas mai tare pedala de frana. Problema e ca atunci cand franez usor (normal, uzual) nu se aprind deloc. Cred ca trebuie sa reglez sau sa inlocuiesc acel intrerupator care banuiesc ca e pe undeva pe la pedala. Puteti sa ma ajutati cu un link (video) sau ceva sfaturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce regla, schimba switchul cu unul OEM.Nu lua aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Un link sau indicatii cum se schimba se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Un link sau indicatii cum se schimba se poate?

 

se da jos plasticul de sub bord si se deconecteaza mufa de la senzor, dupa care se roteste de el si se trage afara.

 

cel nou se monteaza in ordinea inversa demontarii celui vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am inteles, cred ca nu e dificil. Da Skoda mea e cea din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Am aceiasi problema, s-a blocat switch-ul OE pe inchis, au ramas lampile aprinse. Am schimbat cu hella cod 6DD 008 622-731 si patesc acelasi lucru, se aprind luminile daca franez mai tare. De multe ori in trafic se opreste masina inainte sa se aprinda luminile. 

Nu prea cred ca e in regula, pentru siguranta mea si a celorlalti participanti la trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu l-ai montat corect. Nu are de ce sa se aprinda tarziu, decat daca nu este montat corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am scos pe cel vechi prin rotire, nu mai stiu in ce sens. 

La cel nou am tras de parghia aia sa fie mai lunga, are un fel de clicket pe ea, am apasat putin pedala in timp ce am pus switcul la locul lui tot prin rotire invers ca la demontare, dupa care am ridicat pedala de frana astfel incat sa impinga parghia si sa o regleze la lungimea care trebuie, in pozitia de repaus a pedalei. Am pus mufa la loc.

Asa am citit si eu cred ca tot pe acest forum, dar in aria altei masini. Daca am gresit ceva si se poate remedia greseala, va rog un sfat. Daca nu, o sa comand alt switch OE de data asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai voie sa apesi pedala in timp ce il montezi...nu trebuia sa tragi de nimic il montai asa cum a venit daca nu era conform il dadeai retur si luai pe original ca asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cumpără altul oe și montează-l. Asa cum am bănuit, problema a fost de la montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!