Jump to content

'16 Audi A4 B9 2.0 tdi quattro


cristi511

Postare recomandată

Tin sa va aduc aminte ca aceasta nu este o aria in care se discuta sfaturi de achizitie asa ca daca vrea Cristi sa deschida un topic in care sa ceara sfaturi si dei o sa va rog sa continuati acolo :)

Link către comentariu
On 7/22/2017 at 11:17 PM, cristi511 said:

...5 minute mai tarziu urmaream Audiul, masina visurilor mele... 

@cristi511 probabil trebuie sa recitești sumarul primei postări. :)

Link către comentariu

foarte ciudat cu discurile si placutele. eu fac 70k cu un set de placute si la discuri nici nu ma gandesc sa le schimb la 90k+.

 

cu electrificatul...ai aflat ca am semielectrificat-o pe sotie si gata si tu :)))

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Pacat de patanie, sper sa iasa bine dupa polish. Astept feedback, si eu o sa am nevoie de polish, are cateva zgarieturi.

Cu ce anvelope o incalti?

Link către comentariu

Aia e, om vedea ce iese. 

Anvelope? Mai e pana la iarna 2021/2022. :)

Intre timp mi am dat seama ca pe la 100k km trebuie sa fac a2a revizie la cutie.

O sa fie un an interesant.

Link către comentariu

Ce Palma Mea, d-aia am luat quattro...sa merg cu 5 kmh pe drumuri de munte neingrijite...

 

I-am aratat lui audila zapada, asta ca sa stea linistit si iarna asta.

 

IMG_20210108_154026_copy_2976x2232.jpg

IMG_20210108_154015_copy_2976x2232.jpg

Link către comentariu

Aia nu e zapada demna de Quattro... Quattro merita... zapada, nu fulgi de nea.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Odo: 85060

Am efectuat o noua revizie, constand in ulei oem, filtru ulei, aer si polen.

Tot luna asta am refăcut plinul cu pisu-blue, ca doar era pacat sa stea aprins becul in bord. 

 

Zilele astea am prins si putina zapada, ceea ce mi-a dat sansa sa ma distrez putin. Foarte putin. 

 

Nexenurile de iarna sunt pregatite de schimbare, dar raman in continuare senzationale la capitolul confort acustic si fizic. Singurul capitol la care au inceput sa gafaie si la care n au fost stralucite inca de la inceput ramane asfaltul acoperit de mazga. In rest, 0 reprosuri.

 

Link către comentariu

Ai bagat 0w30 OEM ? Cum ti se pare motorul cu uleiul asta ?

Ar trebui sa o scoti la zapata serioasa, quattro chiar isi merita banii. Eu am ramas extrem de surprins de el, nu ma asteptam sa faca fata fara efort la urcari destul de abrupte cu zapada batuta + gheata. 

Link către comentariu

Am mers cu 5w-30 pana acum si nu am schimbat macazul.

 

Merge foarte bine motorul, chiar de curand am mers cu un q3 2.0 tfsi 190 cp si am fost surprins foarte neplacut de sunetul motorului. 

 

A prins ea si cateva zapezi serioase de-a lungul anilor insa comportamentul pe asfalt ud/uscat este cel care uimeste cu adevarat. Masina e extrem de sigura, e ca o mare plasa de siguranta. Da, n-ai emotii, feeling si alte nebunii insa pentru ceea ce se vrea e fix, dar fix ce trebuie. Pacat de nenorocirea aia de suspensie Sline....

Link către comentariu

Am inteles intrebarea si da, sunt sigur ca a fost 5w30.

 

Pana se duc stocurile din piata mai dureaza. Operatiunile de intretinere le fac la un service autorizat RAR (prieten/colaborator) ca doar nu am de ce sa dau dublu la reprezentanta.

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

E continuarea povestii de mai acum o luna. Dupa ce s-au urcat cainii cu picioarele pe ea era necesar un tratament de...cosmetizare. Asadar, polish.

A fost facut punctual sau local pentru ca vopseaua arata aproape impecabil, eu nestergand masina dupa spalare. Doar strictul necesar.

 

 

 

IMG_20210212_113430_copy_1587x1190.jpg

IMG_20210212_113139_copy_1587x1190.jpg

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Work in progress.

 

Le: in lumina naturala masina arata ca noua. Ce sa mai, ii curat interiorul, bag niste odorizante si o bag pe Autovit, la un pret la care sigur nu voi fi sunat decât sa fiu injurat.

 

Asa ma mint ca "eu am vrut" dar "nu s-a dat". :)

 

PS: cine ma poate ajuta cu niste coduri pt arcuri si amortizoare de la suspensia non-sline?

Modificat de cristi511
Link către comentariu
  • 1 month later...

Mai scriem pe aici una alta, sa mai plictisim auditoriul. 

 

Inca vreo 300 km petrecuti pe autostrada, atelaj de aprox 2100 kg ( 4 pers + 4 bagaje mari ) + ca am descoperit ca masina e neincapatoare daca valizele nu au fix dimensiunea care trebuie. Consum de vreo 7.5% la viteze mari.

 

Treaba asta ma pune pe ganduri doar ca nu e nici momentul nici bugetul necesar pentru o schimbare.

 

In continuare anvelopele sunt extraordinar de silentioase dar trebuie sa trec la varianta "de vara" cat de curand. 

 

Noroc ca arata ca noua, astfel incat continui sa ma intorc dupa ea in parcare. Grea boala... :)

 

 

 

 

Link către comentariu

Gata si cu sosonii de vara. :)

 

AM aruncat anvelopele de iarna pt ca dupa 4 sezoane si vreo 30k km au ajuns la limita de uzura. 

 

Acum sper doar sa nu mai ninga...

 

 Ps: anvelopele au aceeași dimensiune, 245/40/18, dar se vede clar in poza diferenta fizica dintre cele 2 tipuri.

IMG_20210329_111958_copy_1190x1587.jpg

IMG_20210329_112301_copy_1190x1587.jpg

IMG_20210329_115910_copy_1587x1190.jpg

IMG_20210329_121829_copy_1587x1190.jpg

Link către comentariu

atelaj de aprox 2100 kg ( 4 pers + 4 bagaje mari )

4 pers + 4 bagaje au aprox 600kg? Intreb pentru ca masina are ~1500kg din cate stiu.. 

 

Ref diferenta de anvelope eu am vazut diferenta si intre pirelli de vara si conti de vara, pirelli fiind clar mai mari decat conti, aceleasi dimensiuni.

 

Ai dreptate, chiar arata foarte bine masina :) 

Link către comentariu

Masina are 1675 kg in talon. Si vreo +1700 cu motorina si acareturi...(fara șofer). Am cantarit o la ITP...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Acel moment cand nu ai garda suficienta dar tot gasesti o cale: 

 

IMG_20210411_123148_copy_1984x1488.jpg

IMG_20210411_123151_copy_1984x1488.jpg

IMG_20210411_123154_copy_1984x1488.jpg

Modificat de cristi511
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!