Jump to content

'16 Audi A4 B9 2.0 tdi quattro


cristi511

Postare recomandată

Azi s au implinit 60k km de cand e la mine (din totalul de 80k) si ne suportam in continuare unul pe celalalt, eu cu figurile mele de "mai bine" sau "altceva", ea cu consumul decent, confortul acustic ridicat si prezența inca redusa pe strazi. :)

Momentan e win-win dar samburele indoielii a fost plantat. Acum ramane de vazut cat de revede va "incolti".

IMG_20200926_112829.jpg

Link către comentariu

Incerc sa mi te imaginez incercand sa alegi intre una „mai tanara si zburdalnica“ si actuala. Cred ca tuturor ne-ar fi.... greu.

De regula cel mai indicat dar .... si cel mai dificil, chiar imposibil e sa fii rational.

 

Piticii sunt vinovati, nu tu :).

Modificat de dydu_kuf
Link către comentariu

Trebuie sa recunosc ca motivul principal care intarzie un eventual upgrade este bugetul. Restul e can can! 

@ShadoWzZ toate conditiile sunt indeplinite sau aproape indeplinite, vine ea si vremea aia. :)

 

 

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Lucru bun la 9 zile. Am ajuns sa schimb anvelopele, sa fac pregatirea pentru iadul alb care "vine" in fiecare an. :)

Cu ocazia asta mi-am reamintit cat de silentioase sunt nexenurile de iarna. Ok, sunt mediocre pe zapada dar in toate celelalte conditii sunt absolut suficiente, exceland la capitolul confort (acustic si la rulare). 

Asa cum mai spuneam cu alte ocazii, la urmatorul schimb de placute voi schimba si discurile. Sunt comandate si ma asteapta la service.

 

IMG_20201021_095744_copy_1488x1984.jpg

IMG_20201021_100116_copy_1488x1984.jpg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

@cristi511 Pregatim ID.3? ?

Modificat de Rave
Quote-ul inutil este pedepsit de regulament, foloseste tag-uri, cum am facut eu
Link către comentariu

@qwk ii fac un "softaj" de 380v :))

@Aaron nu ma grabesc, doar ma pregatesc pentru viitor. Si prefer sa incep de jos, cu o Dacia la 7k euro decat sa dau 30-40k pe un tamagotchi. 

 

Sa fim noi sanatosi, ca oportunitati de aruncat banii se vor gasi. 

Link către comentariu

Stii ceva ce noi nu stim referitor la pretul Daciei electrice sau e doar o supozitie bazata pe pretul speculat de vanzare? :)

Link către comentariu
47 minutes ago, cristi511 said:

Step 1 of electrification: completed!

 

IMG_20201112_115401_copy_1190x1587.jpg

Tu iti montezi o priza de exterior pe perete si vrei sa ne pacalesti ? :))

 

Link către comentariu

@Rave sa ii spunem "educated guess". ;)

@CristiALF m-ai prins. 

 

Oricum in ultima perioada masina am folosit-o intr-un mod total distructiv. 5km pe zi, maxim, e fix "ce ii trebuie" unui diesel.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Daca tot nu mai merg cu masina am bagat-o la service pentru schimb de placute si discuri (piese oem).

Odo: 82.286 km.

IMG_20201123_153448_copy_1190x1587.jpg

IMG_20201123_153443_copy_1190x1587.jpg

IMG_20201123_153411_copy_1190x892.jpg

IMG_20201123_153433_copy_1190x1587.jpg

IMG_20201123_153422_copy_1190x1587.jpg

IMG_20201123_153637_copy_1190x1587.jpg

Link către comentariu

N-as stii sa-ti spun pentru ca nu m-am uitat. 

 

Pentru mine conteaza ca e anul si setul, zici ca sunt programate. Undeva la 20k km necesita inlocuire.

Link către comentariu

"Ba, eu ce masina imi iau?"

 

Asa a început povestea mea cu Audila. Acum insa, ma gandesc din ce in ce mai serios la un SUV, la o masina polivalenta, care sa le faca pe toate si sa nu exceleze la nimic....nu ca asta de acum ar straluci in vreun fel. Ca sa nu mai zic ca am scazut la jumatate rulajul.

 

Ca dotari "musai sa fie" am avea asa:

- minim 190 cp
- benzina
-  faruri Led
- scaune reglabile electric
- AA
- 4x4 (de preferat torsen style)
- sistem sunet top (ce se poate pune pe model)
- lumini ambientale
- hayon electric (daca nu e berlina)
- cv automata (de preferat convertizor)

- suspensie confort sau adaptiva sau aer

 

Pretentiile sunt mari dar bugetul e limitat. Asadar directia va fi clar SH, cu garanție si mult mai multa grija la verificarile pre-achizitie.

 

Cel mai probabil schimbarea asta o voi face dupa Mai 2021.

 

Pe lista scurta ar fi Q3 SB, Ateca Cupra, GLC fl, X3, Q5. 

 

Ce e clar e ca pana atunci voi continua sa nu folosesc masina asa cum trebuie, sa fac in medie sub 1k km pe luna si sa visez la...altceva. 

 

Sanatosi sa fim, ca astea sunt first world problems. :)

 

Ps: daca nu iese pasenta asta, sigura varianta de berlina pe care o iau in calcul este A6 C8.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Mai e si Cupra Formentor de luat in considerare, eu zic ca e o idee mai stralucit decat Ateca, insa nu il gasesti SH.

 

De asemenea mai e si VW Tiguan R insa nu vei gasi SH, dar il poti lua pe cel anterior cu R line si motorul de 220cp (care poate fi modificat de la putin pana la f mult), 4x4 (haldex) si DQ500 (DSG 7+1) .. o combinatie perfecta as spune, vezi la colegul @lambda_dryver.

Daca voiai diesel, puteai sa te duci si pe SQ5 care are si cutie cu convertizor cat si torsen iar puterea e destula.. daca mai faci un soft e suficient.

Nu stiu exact de ce vrei cutie cu convertizor, insa sa stii ca un DQ500 (dsq) e peste un ZF8hp cu convertizor (tiptronic) ca si feeling per total, mai ales pe partea de sportivitate.

 

GLC (ca si restul mercedes) mi se par prea scumpe pentru ce ofera.. VS VAG/BMW, si nici pe motorizari sau sportivitate nu exceleaza daca nu iei un AMG (care deja sare bugetul in aer).

 

Un Cayenne 2016 nu te-ar incanta? :D 

Link către comentariu

Daca treci pe SUV e clar ca nu mai ai pretentii de sportivitate ci vrei confort si spatiu

( utilizand masina pe termen lung , nu as da niciodata confortul unui SUV pe sportivitatea unei berline )

Asa ca eu personal , daca as fi nevoit sa trec la o clasa mai mica , as merge in aceasta ordine din lista ta : GLC FL => X3 => Q5

Din alte liste evident ca exista si masini gen Tiguan , Kodiaq

Dar pana in mai mai e destul

Link către comentariu

@bubu182 1. Nu ma pasioneaza genul de modificări de care aduci aminte. Experienta lui @lambda_dryvereste de apreciat dar eu nu voi merge pe drumul asta.

2. Cayenne? Din toate punctele de vedere este in afara zonei de interes. 

@tavitara zice bine ce zice acolo. 

 

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!