Jump to content

'16 Audi A4 B9 2.0 tdi quattro


cristi511

Postare recomandată

Desi sunt +20 de grade, masina e echipata cu rotile de iarna iar de joi va fi dusa la service pentru chestiile din lista de acum cateva posturi.

La capitolul bricolaje am imbracat cu banda din pasla carligele incuietorilor usilor spate si ale punctelor de prindere ale banchetelor. Astfel au disparut 99.99% din zgomotele cauzate de flexarea caroseriei. Me happy!

Over and out!

 

IMG_20181029_184545-1587x1190.jpg

IMG_20181029_184550-1587x1190.jpg

IMG_20181029_133017-1587x1190.jpg

Link către comentariu

Interesant, cel putin pentru scaunele spate. La usi sunt curios cat va tine.

Superba masina ?

Link către comentariu

deci si la masinile de zeci de mii de euro tot la modificari de 2 lei se ajunge?!

si nu ma refer ca ar fi "de 2 lei"

Link către comentariu

Pai cum? Fierul e tot ala. Pretul e dat Brand Value si altele. :)

De regula treburile astea de 2 lei sunt cel putin la fel de eficiente ca unele mai scumpe. 

@florinpbv multumesc frumos!

Link către comentariu

Interesanta banda aia, nu m-am gandit sa incerc solutia asta, am si eu un greiere care isi face de cap la plasticul din fata volanului, in jurul ceasurilor de bord.

Link către comentariu

Inteleg ca in urmatoarea luna nu se va mai gasi tipul asta de banda pe piata :)

Va fi toata pe masinile celor de pe forum :)

Link către comentariu

Am si eu o rola luata in 2013 din Vitan. Nu am folosit-o niciodata, dar acum stiu cum sa calmez bancheta spate (are joc in partea de jos, dinspre sezut), care vibreaza la piatra cubica si zornaie.

Modificat de deenman
Link către comentariu

Am facut si eu acelasi lucru cu banda la usi pe Opel si asta acum vreo 2-3 ani, nici acum nu se mai aude nimic :))

Link către comentariu

Interesant loc de pus banda! :) trebuie sa fac si eu asta la Golful meu...  Am pus si intre fetele de usi si partea metalica a usilor si e alta treaba, dar la asta nu m-am gandit!

Merci pentru idee! 

 

ps: unde mai gasim banda dinaia ca nu mai gasim pe nicaieri ?! :))

 

Link către comentariu

Subscriu la rezolvarea asta. Eu am pus la golful anterior banda (de plastic) si astfel au disparut multe zgomote de torsiune a caroseriei :)

Link către comentariu

ciudat este ca am vazut masini care au acel inel imbracat in cauciuc, din fabrica (din pacate nu mai retin model dar cu siguranta mai ieftine ca masina din acest topic).

solutia da rezultate, eu trebuie sa aplic la bord undeva pe sub ceasuri.

banda este Tesa, panzata. gasiti pe google sau in targ.

 

Link către comentariu

@minu94 trosnituri la flexarile caroseriei si trecerea peste denivelari si in principiu existenta unor zgomote non stop in zona din spate a habitaclului.

@Bakkra multumesc asemenea!

Link către comentariu

Nu pot decat sa ma bucur de "noua" mea masina.

Combinatia dintre anvelopele de iarna si banda "minune"  face ca in interior sa fie liniste completa.❤️

Link către comentariu

Pt cei interesati, sper sa nu fie luata drept reclama, gasiti banda Tesa de panza, pt cablaje, in Dedeman. Si este destul de ieftina. In unele magazine era intr-un fel de vitrina incuiata, in altele, era la liber, pe langa altele. 

Link către comentariu
4 hours ago, cristi511 said:

@minu94 trosnituri la flexarile caroseriei si trecerea peste denivelari si in principiu existenta unor zgomote non stop in zona din spate a habitaclului.

Asa se prezinta si a mea, iar daca asta e rezolvarea zgomotelor care nu ma lasa in pace de cateva luni, dau un six pack cu prima ocazie cand ne intalnim! ??

Modificat de gabinitu23
Link către comentariu

Nu inteleg cum de totusi n-a avut grija fabrica sa nu apara astfel de zgomote la un A4. Pe un Golf inteleg, dar un A4 deja e la alt nivel si dpmdv n-ar trebui sa apara asa ceva. Din fericire, desi joc la clasa ieftina (Skoda) a grupului VAG n-am avut pana acum parte de sunete de tipul asta (in schimb, ma dispera suspensia zgomotoasa de pe MQB care pe Octi 2 nu era asa..), dar la mai multe masini conduse am auzit si sunt tare enervante, mai ales cand conduci zilnic respectiva masina.

Partea buna e ca zgomotele astea se rezolva aparent usor si nu reprezinta chiar o problema pentru utilizatori, dar chiar si asa, mi se pare aiurea ca orice masina de peste 20-25k euro sa aiba astfel de "probleme".

Modificat de RzzV
Link către comentariu

Da da, blasfemie!

Asta e cu Audi din zilele noastre, probleme peste probleme! 

Strike one!

Link către comentariu
15 hours ago, gabinitu23 said:

Asa se prezinta si a mea, iar daca asta e rezolvarea zgomotelor care nu ma lasa in pace de cateva luni, dau un six pack cu prima ocazie cand ne intalnim! ??

Do it, am facut-o aseara si azi am vazut diferenta. Vom fi doi care datoreaza un six pack, nu voi mai fi singurul :)) 

Thanks @cristi511 pentru idee 

Modificat de minu94
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!