Jump to content

Probleme semnalizari stanga/dreapta Passat B6


Paul Sarstiuc
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

Buna ,inca nu am rezolvat cu pompita de ștergătoare nu stropește,pe tester arată când acționez că se acționează dar nimic, dar nu iasă tensiune pe mufa ,știu că Passat b6 are și niște calculatoare o fi vreunul dus,releul nu se aude când acționez sa stropească merg doar ștergătoarele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cablajul dintre centrala electrica si pompa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 11/9/2017 at 7:57 AM, F l o r i n said:

1.nu

2. nu are asa ceva, separat - centrala electrica se ocupa

3. cauta in aria cu prestari servicii

4. nu cred sa fie cazul.

5. verifica ce ti-a zis bundy - de regula gasesti pini oxidati acolo.... daca nu ai avut alte probleme (de genul unui scurt) si ai un defect in centrala electrica

nu ar trebui sa dea eroare pe centrala la test ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce este vb, ca e un post de acum 4 ani....nu-mi aduc aminte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai functioneaza semnalizarea pe dreapta față. martorul de bec ars este aprins in bord iar pe test nu zice nimic de centrala doar defect circuit electric.am montat acum o saptamana o navigatie cu camera pe marsarier si dupa montaj sa aprins martorul de bec ars de cateva ori dar dispărea repede.azi sa apruns si asa a ramas si am observat ca nu mai merge semnalizarea pe dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, așa pățești cînd curiozitatea de maninca, si anume de curînd am pus VCDS - UL pe stopurile din spate si le-am dat ceva codificari noi cum am zis doar curiozitate să vad cum arată am mers vreo doua zile la care am revenit la normal (așa cum erau ınainte) doar ca am ramas cu eroare pe semnalizari față ele funcționează corect dar nu scap si nu pot șterge eroarea deciteori o sterg reapare si foarte repede, va rog daca știe cineva vreo rezolvare. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai salvat sau ai salvata o scanare mai veche, copiaza si pune codarea la 09 de acolo. Daca nu, cauta in fisier la VCDS, cauți acolo codarea veche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 10 ore, F l o r i n a scris:

Daca ai salvat sau ai salvata o scanare mai veche, copiaza si pune codarea la 09 de acolo. Daca nu, cauta in fisier la VCDS, cauți acolo codarea veche

Salut Florin, îți mulțumesc pentru răspuns dar nu înțeleg exact la ce scanare trebuie să caut adica una per total sau doar pe partea cu centralita unde am codat stopurile (mii de scuze dar acum încep să înțeleg și eu cîteceva la vcds) ok voi incerca si revin cu ce am rezolvat seară plăcută. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una completa daca ai sau numai 09 centrala. Din cea completa, copiezi numai long coding de la 09 centrala electrica...si il bagi la 09, long coding, pt codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 6 ore, F l o r i n a scris:

Una completa daca ai sau numai 09 centrala. Din cea completa, copiezi numai long coding de la 09 centrala electrica...si il bagi la 09, long coding, pt codare

Am înțeles sper să-mi iasă 👍

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza scanul vechi aici, daca nu te descurci si te ajut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, F l o r i n a scris:

Posteaza scanul vechi aici, daca nu te descurci si te ajut

Gata Florin am reușit am facut cum mi-ai zis, am facut ceva ture scurte și nu mai apare înainte dupa ce ștergeam eroarea și puneam semnalizarea  aparea instant, mii de mulțumiri si toate cele bune mi-ai fost de mare ajutor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu drag, ca bucur ca ai rezolvat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
ionalexandrudan

Salut, nu am passat B6, dar tin sa va mentionez ca mai exista un tip de problema intampinata de mine pe 3-dec-2022: ridic maneta de semnalizare, deci schimbare directie dreapta, iar in cluster se activeaza sageata stanga; fiind la sat si fara alte masini pe straduta care sa vina din alte directii, m-am oprit imediat, am coborat din masina lasand maneta activata si stupoare: semnalizarile, toate 3  (fata, oglinda si spate) functionau conform actionarii manetei, adica dreapta.

Am pus maneta pe repaus, am oprit masina, am incuiat-o si am redeschis-o, apoi am plecat.

 

S-a intamplat o singura data, de atunci nu s-a mai repetat "nebunia"; pe diagnoza nicio eroare. Dar de atunci,  des ma uit in cluster cand semnalizez dreapta.

Modificat de ionalexandrudan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maneta/grup de manete, cu probleme. Se inlocuieste,  cand o sa devina suparatoare problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut, am facut upgrade la volan cu 12 comenzi si spira complecta 5ko..., totul functioneaza mai putin maneta de semnalizare nu revine la loc cand virez volanu , cum ar fi normal , e din codare sau este maneta defecta ?  a fost codata cu high beam assist , dar am rusit sa debifez in loong coding optiunea asta , masina mea ne avand optiunea asta fiind un bkp din 2007

336276319_931738764617936_7188949725885065755_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e din codare, e o problema fizica. Desfa si verifica daca spira are parghia de declansare întreaga si maneta, tot asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!