Jump to content

Pliere oglinzi electrice


snooby
 Share

Postare recomandată

Salutare.as vrea sa va intreb pe cei care au oglinzi electrice pliabile...ambele oglinzi se pliaza la fel? Am observat in seara asta ca oglinda soferului nu se pliaza la fel de mult ca cea din dreapta..intre geam si oglinda ramane mai mult loc decat cea din dreapta...cea din dreapta aproape se lipeste de geam iar cea de la.sofer este diferenta cam2 degete apropiate ,mai departata de geam,e normal?sincer nu am dat pana acum atentie..mi-a sarit in ochi cand m-am uitat din spatele masini de la distanta..este vorba de o octavia3 2016..va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici unghiul care il face fiecare oglinda cu geamul nu este la fel, deci ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca la baza oglinzi..pe suport..e un punct..un semn...din exterior cand ne uitaam spre masina cand sunt pliate ambele oglinzi sunt in dreptul punctului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

vezi ca bratul de la oglinzi, face alt unghi fata de caroserie - cu ele deschise, te uiti de sus in jos si vei vedea despre ce vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt obsedat de simetrie, sa nu ma uit, nu? :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca esti osedat de simetri muta scaunul soferului pe mijlocul masiniisi asa poti pune oglinzi simetrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
15 hours ago, AndreiI said:

daca sunt obsedat de simetrie, sa nu ma uit, nu? :)

 

nu are cum sa fie, ca nu ai vedea bine in ele....nu, nu te uita :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se refera la corpul oglinzii fata de geamul masinii. Nu cred ca la sticla de oglinda vorbea :). Poate are dreptate. O avea ceva la cursa motorasului care o pliaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corpul oglinzii din dreapta se pliază mai aproape de geam. Asa îi normal.

20170531_190517.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil. O sa ma uit si eu la a mea. Dar are dreptate atunci, corpul nu are treaba cu sticla de oglinda. Da, sticlele nu sunt reglate la fel, e normal. Corpul de oglinda ar trebui sa se plieze identic, dupa ingineria mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai sta si tu pe cenytrul amsinii, da, altfel nu. De ce nu vreti sa intelegeti ca unghiul care il face carcasa oglinzii cu caroseria este diferit ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Eu te cred, Cristi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tutror...intradevar carcasa oglinzi din partea soferului se apropie mai putin decat cea din stanga, am observat la cateva masini O3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la O3 FL, carcasa pe partea soferului are unghiul mai mare fata de caroseria masinii, se observa foarte usor stand in fata radiatorului, pe mijloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Octavia 3 din 2014, in 3/4 dati cand se pliaza oglinzile, au un scartait. A mai intampinat cineva asta? Daca da, cum ati rezolvat? 

Am gasit un singur tutorial de desfacut oglinda pe net, dar e pentru schimbare puddle lights si nu pare sa ofere destul spatiu pentru a gresa unde trebuie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste cu incredere functia Search, e o problema cunoscuta, exista si un tutorial cum sa desfaci si sa gresezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua. La miscarea butonului din portiera in pozitia pliere oglinzi, acestea nu se misca. Trebuie sa tin cumva fortat butonul cu mana la marginea pozitiei de pliere si abia atunci functioneaza. Când iau mana de pe buton oglinzile se deschid inapoi. Are cineva vreo rezolvare? Nu găsesc pe nicăieri vreo solutie. La reprezentanta nea Dorel (asa se numeste) mi-a zis ca ar trebui schimbat butonul, dar nu merita...

Ideea e ca as avea nevoie pentru a putea intra in garaj (e ingust spatiul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai postat problema si ai postat si rezolvarea: ai comutatorul defect. Ce alta rezolvare astepti? Nu de altceva, dar spectrul de solutii poate deveni extrem de larg, de la largirea garajului la plierea oglinzilor cu tragerea unor sfori :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti de treaba.... Sunt bune solutiile... Daca stăteam la cort. Întrebam de solutii pt schimbat (daca e strict necesar) comutatorul in alta parte decât la reprezentanta (dupa răspunsul de acolo am inteles ca e f scump si nu merita)... sau daca e vreo posibilitate de reparat... Dar... Nu toti inteleg ca nu toti de aici suntem mecanici sau electricieni de masini.. Si nici nu avem service-uri acasa... Credeam ca, printre altele, si asta e scopul forumului... Oricum Multumesc de răspuns. M-ai ajutat mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ma uit la ce masina ai trecuta in profil as spune ca nu ai oglinzi pliabile electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, Al Bundy. Am actualizat profilul. Acolo era trecuta vechea masina. Intre timp am schimbat-o cu Octavia 3 Greenline, 2014. Are oglinzi pliabile electric. La comanda din infotainment merge fără probleme. Butonul din portiera trebuie tinut intr-o anumita pozitie ca sa plieze, dar când iau mana oglinzile se deschid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu il dai tu pana la capat. Mai aveau si o conditie de viteza pt plierea manuala din buton...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e butonul. Nu are capăt. Se poate roti la 360'. Când face click in pozitie (indiferent ca vine in sensul acelor de ceasornic ori invers) nu ia comanda. Trebuie sa tin cu mana la marginea (cumva) pozitiei de pliere si atunci se pliaza. Dar când iau mana de pe buton si acesta revine in pozitia "normala" oglinzile se deschid.

Am încercat doar cu masina oprita, nu in mers.

Întrebarea e daca se poate curăța/repara ceva pe acolo, eventual sa il schimb, dar in afara de acel răspuns de la reprezentanta nu am găsit nimic (acolo mi-a zis doar ca e f scump si nu merita, dar nu a zis un pret... ce e drept nici eu nu am insistat). Masina e luata sh si am fost la ei sa imi puna testerul.

Cum se poate scoate acel buton? Ar fi mult de desfacut?

WP_20170807_16_15_51_Pro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba butonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici un filmulet, pentru usa fata procedezi la fel:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!