Jump to content

Sfaturi achizitie Golf 7 SH


catalindarius
 Share

Postare recomandată

Daca vorbim de facelift, Comfortline si Highline au ACC/front assist standard.

Pre-facelift nu are niciuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua

am gasit un golf 7 vairant Highline 2.0 150 cp  05/2014 DSG xenon  ACC-distronic, lane asisst, navigatie mare Pro etc.... 193000 km reali ultima revizie 186.000 masina luata de la Leseplan filtre plus ulei +mentenanta cutie tot atunci.

istoric curat din ce am vazut pe seria de sasiu.fara accidente 

eu va intreb de cutie cat o mai poate duce....

la ce sa ma astept.......

stiu de distributie ca trebuie facuta  acuma candva plus placute si discuri ca au fost schimbate doar odata si.....

nu am dat banii pe el cineva il cumpara si daca e ok il iau dupa ce il duc la reprezentanta

 

mersi anticipat tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia automata la km astia e o loterie, depinde de tine ce noroc ai sau cum a fost masina exploatata. DSG-ul poate tine si 300k daca a fost corespunzator utilizata si intretinuta. 

Modificat de viliboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai am vazut ca au fost 2 proprietari ai masinii....probabil 2 firme....

in service plan nu scrie decat ca a fost facut schimbul de ulei la ea....

nimic in plus

poti spune ca o cutie DSG tine 300000...am citit ca unii o au de nu stiu cate mii

am inteles ca e printre cele mai bune cutii de pe gama asta de masini

poate si pica ...e drept

Modificat de lupo_bv
QUOTE POSTARE ANTERIOARĂ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara .. am si eu o intrebare pentru cunoscatori .... Detin un bmw 318 2012 .... si vreau sa achizitionez un golf 7 2018 1.4 tsi 125pk ... As dori sa stiu daca merita sa fac aceasta mutare ? Mentionez ca am cateva probleme cu uleiul la bmw la 5000km trebuie sa pun 1 l de ulei ... am fost la reprezentanta si au spus ca e normal ca la 1000 de km sa consume ulei  si am hotarat sa inchei cu bmw si sa ma mut la wv ...  La ce probleme as putea sa ma astept pe viitor ....? este o masina cu probleme ? mentionez ca este noua 0 km ... multumesc frumos o seara placuta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Motorul 1.4 tsi 125 e reusit. Are distribuție pe curea, s-au rezolvat toate problemele vechiului 1.4 tsi, care avea distribuție pe lant. Go4it

Modificat de viliboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Intreaba-l intai daca o poti gasi in targul Autovit :)) Km par suspect de putini dar fiind importata din Belgia care nu e o tara imensa, se poate sa fie si reali. Daca ai cum sa o verifici la o reprezentanta si are carte service cu revizii doar in reprezentata, merita vazut. Altfel eu nu m-as risca. Vanzatori ''mai'' seriosi au si VIN-ul la vedere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba-l de carpass, daca are, sau certificatul de inspectie ( itp).

In Belgia se trece nr de km pe aceste doua documente si la vanzare trebuie sa faci ITP. Daca bat km din bord cu astea sunt reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sunt pe care sa achizitionez ca masina de serviciu un VW Golf 7, din 2015 de la dealerul Avia Motors din Pantelimon.

Masina este aceasta: https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-vii-ID7GrcKu.html 

Masina a fost pe leasing operational, are 55000 km, istoric service (atasat), mai are garantie 1 an.

La o inspectie amanuntita pe exterior ca parti revopsite am observat bara spate, aripa stanga fata si pragurile (dar sunt vopsite foarte bine).

Masina este foarte curata la interior, fara rupturi, fara tocituri, fara pete sau zgarieturi ceea ce ma face sa cred ca acei kilometri sunt in concordanta cu realitatea.

Motorul fara scurgeri de ulei se aude rotund si frumos dar imbacsit de praf (lucru putin important, mai important e sa fie ok).

Discurile de franare in stare buna, bavura foarte putin pronuntata in schimb placutele fata-spate cred ca mai merg cel mult 7000-8000 de kilometri, sunt spre sfasitul vietii si tind sa cred ca sunt ale masinii pentru ca erau originale.

Anvelope de iarna, dot 2015 care pareau inca sanatoase, aveau profil destul de bun.

Pe dedesubt masina dreapta, scuturile erau complete, nezgariate (cele din extreme gazate, de acolo mi-am si confirmat 100% ca au fost vopsite pragurile)

Per total, imaginea masinii mi-a creat o impresie buna, voi ce parere aveti? Credeti ca are pretul corect? Pare ceva suspect, in neregula la ea?

 

Istoricul-autovehiculului.pdf

Modificat de Underc0ver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leasing operational si motorul sunt un minus. Daca iti place masina e ok. Mai negociaza minim 500 e la pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina s-au negociat 700 Euro. De ce ar fi un dezavantaj ca masina a fost pe leasing operational? Istoricul masinii arata ca totul a fost reparat in reprezentanta..iar fizic nu se vad urme ca masina ar fi fost exploatata necorespunzator, nu are zarieturi, interiorul arata surprinzator de bine iar motorul si cutia mi se par a fi ok.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spuneti despre aceasta masina si pretul afisat?

aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Eu zic ca este second-hand la un pret mai mare decat aceeasi masina dar noua.  Pentru ca statul da prin programul rabla 10 000 euro daca-ti iei masina electrica noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad pe site 38.000e una noua, dar daca zici tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e-Golf are pret de plecare de 37.000 de euro, ajunge la 27.000 cu prima de la stat. De acolo pana la pretul asta mai e ceva...

Masina pare ok, trebuie vazut daca are sau nu priza combinata, care permite incarcarea rapida. Lipsa ei limiteaza mult masina. Partea “proasta” este ca, daca nu ma insel, este pre-facelift deci are bateria mica. Daca autonomia nu reprezinta o problema atunci pare decent...

In acelasi timp, daca autonomia nu este o problema, poti sa iei e-Up! undeva la ~16.000 nou, daca asta conteaza pentru tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca am o autonomie de 150km este ok, incarc in wk...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primavara si toamna, cand nu trebuie sa folosesti AC, cred ca da. Vara si iarna, in schimb, nu cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 minutes ago, floraur1 said:

Eu vad pe site 38.000e una noua, dar daca zici tu...

Scuze, am gresit cu 10.000 euro.

Oricum, daca vrei masina electrica si-ti permiti pretul, cumpara-ti, dar numai daca stai la casa si poti sa o incarci cu curentul tau. Daca te bazezi pe statii de incarcare, ori le gasesti ocupate, iar daca nu, vor fi scumpe. Nici cu incarcarea in wc (hmm, cum suna...) nu este bine. Nu-ti tihneste si nu esti obisnuit sa vezi autonomii mici in bord. O sa conduci stresat daca nu vezi macar 70-100 Km range.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incarcarea in we(week end) e ok daca drumurile ii permit autonomia asta. Si cu cifrele te obisnuiesti... saptamanile trecute am avut un moment in care efectiv nu intelegeam de ce s-a aprins becul de alimentare cand eu mai aveam 50km autonomie, deci bateria ar fi trebuit sa fie pe la jumate... mi-a luat cateva secunde sa-mi dau seama ca 50km range e foarte putin... pentru Leon :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/13/2018 at 3:24 PM, silviu_mb said:

Salut, doresc sa achizitionez un golf 7 2.0 diesel cu dsg. Vad ca vanzatorul are mai multe anunturi cu masini printre care si acesta, ce parere aveti? 

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-vii-ID7Gq4bO.html

Nu stiu daca ai mai apucat tu sa-l intrebi pe vanzator de Car-Pass sau ITP, dar am facut-o eu astazi si acesta este raspunsul primit... 

Greseala.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala este anunt de samsar. Se vede dupa foto. Daca mai este si din Italia, eu zic ca este clara treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista doua tipuri de samsari, cei care au un gram de decenta si corectitudine si vor sa faca un ban cinstit din acest tip de business, si cei care vor doar sa insele oamenii. Acum depinde de noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 28.08.2017 at 12:12 PM, The_Ego said:

Eu recomand 1.4tsi in fata 2.0tdi, asta dupa ce am facut 30.000km in 15 luni, preponderent extraurban. Consuma in plus 1-1.5l maxim fata de 2.0tdi in exterior, unde dieselul exceleaza in conditii de mers obisnuite. Daca se pune pedala la podea, se mareste diferenta. Avantajele pe care le vad eu sunt faptul ca nu se apuca sa faca regenerari cand iti e lumea mai draga, poate fi folosit fara probleme urban, e mai silentios..ce s-a mai spus.

Marele dezavantaj este la cuplarea cu o cutie automata. Concret, DSG7 cu ambreiaje uscate este de evitat, in special vorbind de achizitie SH.

Deci zici ca ar fi mai interesant motorul asta de 1.4TSI decat 2.0TDI... 

Astazi am cumparat un 1.4tsi 150cp din 2016, cutie manuala. 

Am mai participat la cateva licitatii si am pierdut doua masini cu 2.0tdi DSG si o alta cu 2.0 cutie manuala. Sunt asa in doua ape... ma bucur ca am intrat in buget si am reusit sa cumpar o masina de 150cp, insa am un mic regret pentru DSG. Faza este ca aceasta masina va fi folosita doar in oras, pentru exterior am un Passat. Uitandu-ma in urma, nu cred ca fac mai mult de 25.000km pe an. Sper sa fi facut o alegere buna... vedem!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello, 

A venit vremea unui VW si pentru mine, ce parere aveti despre :

1) https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-gti-ID7GpVQW.html 

2) https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-golf-gti-edition-35-ID9nax3.html

Va rog sa ma corectati daca gresesc dar am inteles ca dupa 2013 motoarele&cutiile DSG ar fi ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!