Jump to content

Sfaturi achizitie Golf 7 SH


catalindarius
 Share

Postare recomandată

Buna ziua, a venit timpul sa ne schimbam masina, si ne-am gandit la un Golf 7. 

Momentan detinem un Polo 1.4 Tdi. 

 

Ce parere aveti despre aceasta masina?

https://www.olx.ro/oferta/vand-vw-golf-2-0-tdi-150-cp-euro-6-2015-IDaGNDp.html

 

multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dotari bune, nu prea imi dau seama la interior cum arata, pozele sunt la rezolutie mica. 

Un aspect, are roti de 17 deci e posibil sa aiba suspensie sport. Ar trebui sa verifici telefonic cu vanzatorul, s-ar putea sa-ti convina sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata ok....

Ai verificat.o...

Am mai vazut una in Cj argintie are si geamuri fumurii plus aia are DCC.. SI jante tot pe 17...

Plus RAR efectuat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, ibacau said:

Hello, 

A venit vremea unui VW si pentru mine, ce parere aveti despre :

1) https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-gti-ID7GpVQW.html 

2) https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-golf-gti-edition-35-ID9nax3.html

Va rog sa ma corectati daca gresesc dar am inteles ca dupa 2013 motoarele&cutiile DSG ar fi ok.

Varianta 1. Golf 7 are un sasiu mult imbunatatit comparativ cu Golf 6 si motoarele in general sunt mai fiabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate gresesc dar Fender parca era disponibil doar pentru pietele US/Canada. De asemenea, butonul incuiat/descuiat al usilor pe partea pasagerului era specific acestor piete.

Sa nu fie "salvage title"... just sayin'...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 wert

E clar de SUA, dupa clusterul din bord +Fender  !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e o problema?

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, fata de unul european si desi scrie in anunt, nu are:

- airbag genunchi

- senzor de ploaie/lumina

- alte detalii prin interior (gen capac rabatabil la supprtul de pahare) dar asta nu conteaza

- clima e manuala - nici asta nu e foarte important

- bordul e in mile, nu in kilometri, ai grija ca numarul de kilometri din anunt sa nu fie in mile

De obicei, dar nu e regula, masinile aduse din SUA sunt masini date ca dauna totala(desi pot fi lovite foarte usor) si aduse pentru ca sunt mai ieftine decat una adusa de la nemti (cu tot cu drum si reparatie) asa ca fa o verificare pe VIN-ul masinii si vezi daca e ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e neaparat sa fi fost lovita dar pana nu o verifici nu ai de unde sa sti.

-Bordul in mile si clima manuala, la o astfel de masina din  m-ar deranja.

-Valoarea de revanzare (daca te gandesti de acum la ea, e totusi o masina de pasionati si lumea se cam pricepe cand vede o masina de SUA)

Ca plusuri ar fi restul, masina arata bine in poze dar cred ca in banii aia iei una cel putin similara din Europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Astea care nu sunt pentru Europa facute, nu stii ce Euro 2,3,4 au iesit la RAR si daca o sa bage taxa anuala in functie de norma de poluare...

   Chiar, ce Euro o fi aia din SUA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E inscrisa in Romania si in anunt scrie Euro 5...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am citit de mai multe ori primul anunt cu masina din USA si nu am vazut niciunde mentionata norma Euro. In anuntul 2 scrie Euro 5, dar este alta masina. Faptul ca este inscrisa in Romania nu inseamna nimic. Poti inscrie si masini Euro 0. Chiar acum cateva zile intreba cineva ca ce Euro are masina lui cu un anumit cod de motor, toti ziceau Euro 4 si s-a dovedit la RAR Euro 0.

   Am sunat la primul anunt si mi-a zis ca este Euro5 - in anunt nu mentiona asta.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Grija la urmatorul anunt: 

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-vii-ID7GtwPu.html

Masina am tot vazut-o de vanzare inca de toamna trecuta, a stat mult timp pe net, pe urma a disparut. Intre timp a fost inmatriculata si este din nou la vanzare.

Avea initial 250.000 de km, pe vremea cand in anunt masina era cu tzoll-uri, acuma a ajuns la 145.000 de km. Am tinut-o minte deoarece am remarcat-o de foarte multe ori pe olx/autovit, promovata si raspromovata. 

Tind de asemenea sa cred ca a fost masina de scoala, avand un buton de alta natie pe consola dintre scaune, langa schimbator. 

Iar al doilea anunt:

https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-golf-7-2-0-IDaqGTT.html

Masina a stat mult pe Cluj de vanzare, acuma a ajuns pe Mureseni. Se poate vedea in poze ca tzoll-urile expirau undeva prin martie. Cand era pe Cluj, era la 8490....probabil un "revanzator" a luat-o ceva mai ieftin si acuma o revinde cu 8790.

Modificat de LUFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.olx.ro/oferta/vw-golf-7-highline-bluemotion-2-0-tdi-2014-150-cp-dsg-full-IDb4e13.html

 

Oare de asta ce parere aveti....

Exista masina fara carte service doar cu istoric online....sau e poveste.....

Si proprietarul zice ca este euro 5...

Eu am avut un G7 dar era fabricat 08.2014 euro 6 tot 2L si 150 cp

Asta este noiembrie  2013 E5...!!!

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Istoric online la ce? sau la cine?

O masina ''curata'' ar trebui ca pe langa intrarile in service, verificabile in baza de date sa aiba si cartea service stampilata la zi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am aflat si eu că sant masini cu plan service online ales la inceput de primul cumpărător al masinii si acea nu mai are nevoie de carte service... si de cate ori faci ceva la masina se pune doar acolo notificare ce si cand ai lucrat la ea... valabil doar la reprezentanta cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salut,

De ceva timp ma uit dupa o masina de familie.

Am gasit anuntul din poza de mai jos. Masina foarte misto: xenon,trapa,distronic, ingrijita. Un singur defect insa - km dati inapoi, de la 230000 la 198000

Tinand cont ca diferenta de 30k km se face in aproximativ 2 ani in RO si pretul era unul destul de mare, 10900eur, am hotarat sa nu o iau. 

image.thumb.png.eee443550730bde760fcb212f79c9e52.png

 

Pentru alti posibili clienti pun VINul masinii: wvwzzzauzfp543135 si pozele din raport cu nr real de KM. In caz ca sunteti tentati sa o cumparati, macar sa o faceti in cunostinta de cauza:

image.png.951fbfca32ed1b77fd1c47a2d0149efe.pngimage.thumb.png.72b10c7e1e1de840a48c02778ad4589e.png

Modificat de jedimanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clasic deja jedimanu. E doar unul din multele exemple. In continuare nu recomand nimanui sa cumpere de la bisnitari din romania, in schimb exista alternative ceva mai costisitoare dar mai sanatoase.

Pozele ce le-ai pus tu sunt pe pe site-ul carsontheweb.com, site de licitatii, unde fiecare masina este verificata amanuntit, sunt descrise toate defectele si chiar pozate fiecare in parte.
Din pacate nu poti licita ca persoana fizica dar sunt sigur ca fiecare dintre noi avem cel putin un prieten cu firma. Se poate face cont pe persoana juridica si licita. Se mai adauga taxa de licitatie si din cate stiu eu in jur de 500 de euro transportul pana in RO si desigur TVA-ul. Dar macar stii ce cumperi si dormi cu constiinta impacata ca nu te-a tapuit nimeni. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Este timpul sa schimbam masina (o fabia din 2003), si vrem sa luam un golf 7 variant 2014-2015. Nelamurirea mea este ce motor sa aleg, 1.6 sau 2.0, care este mai fiabil din cele doua?

Am vazut ca sunt foarte multe masini aduse din afara cu preturi intre 8-9 mii euro, ,si kilometraj in jur de 200 mii. Este ok o astfel de masina, sau va cere bani lunar?

Binenteles ca masina va fi verificata la reprezentanta inainte de a o cumpara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit pe licitatii un MK7 din 2012, 135kkm, highline, jante 18 vara si 17 iarna. Motor 2l, DSG, navigatie, ACC, lane assist, xenon + altele.

Pret 12500 euro adusa in curte.

Merita?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, nu exista golf 7 fabricat in 2012, numai incepand cu 2013.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din 2012, pe final de an. Pe talon oricum e 2013 dupa inmatriculare.

 

135.000km nu sunt chiar de neglijat, nu sunt multi, dar nici putini.  eu zic sa mai incerci sa iei ceva cu km mai putini, sub 80.000km. Poate mai lasi la echipare/dotari iei un confortline cu xenon  dar cu km mai putini. In general  cred ca break-urile sunt mai ieftine, e o varianta si asta.

 

Bugetul este bun pentru Golf, ia in considerare si 1.4 tsi 125/140/150CP.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pierdut licitatia, am asteptat sa mai scada, ajunsese deja la 12260, dar din punctul meu pretul era ok, la ce dotari avea.  

Acum am una licitata din 2015 HL, 125kkm la 13000 adusa in curte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!