Jump to content

Sfaturi achizitie Golf 7 SH


catalindarius
 Share

Postare recomandată

La modul serios 168000km in 3 ani și vrei sa fie mașina ta? Crezi ca masinile de Germania sunt ok chiar dacă au atâți km? Sfatul 1: nu te grăbi. Sfatul 2: caută ceva cu mai putini km. Sfatul 3: ia din Germania de la autohaus ca din Romania Golf 7 încă nu o sa găsești pentru ca majoritatea se tin, doar cele cu probleme, aduse din DE sau de firma slab configurate și rupte pe drumuri.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius

Cristi inteleg sarcasmul tau,dar cel din arges mi-a dat Vin-ul masinii,iar cel din B ca am cerut vin-ul mi-a inchis telefonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și ce ai găsit pe baza VIN-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te asiguri ca e VIN-ul de la masina in cauza si nu de la alta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta chiar arata bine (normal este fab 2015), intreaba doar sa fie cumparata de noua din Romania nu adusa din Germania (ca nu are cum la pretul asta), daca este chiar primul proprietar, din poze cred ca masina sta in targul de la Vitan, masina sa fi fost 15-16mii de noua, 8-9 mii este un pret bun daca masina este ok, oricum trebuie sa vii sa mergi cu masina la o verificare tehnica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15-16 mii? Chiar şi Comfortline să fi fost, tot are ceva opţionale, eu zic că a fost minim 19k. Şi, la cum stau elementele pe ea (plus rulaj dubios, volan mega uzat, capacele din târg, schimbător strâmb, senzor parcare faţă diferit) şi câte s-or mai vedea la faţa locului pentru cine are chef să piardă timpul, nu e de mirare de ce a pierdut 50% din preț în nici 3 ani. Nici coreenele nu se devalorizează aşa, să fim serioşi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius

Pai el asa zice,ca e cumparata din Ro.Iti dai seama ca o sa o verific,dar omul era parca aerian,tot ezita la intrebari. Off topic-Aveti idee cum se procedeaza ptr verificare la reprezentanta? Trebuie sunat din timp sau mergi direct?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mai scris odata ceva pe pagina anterioara despre aceasta varianta: nu vad cum ar fi Highline cand are interior de Confortline. Mai repede e un Confortline la care s-au pus optionale. 

Cu vazutul sigur se poate rezolva cumva. Din pacate eu zilele acestea m-am procopsit cu o mare durere in gat si am ragusit, nu pot vorbi mai deloc, deci momentan nu pot. Daca mai aspteti cateva zile sa ma fac bine si daca nu e altcineva disponibil, mai vorbim.

Totusi mie imi pare dubioasa masina, sincer. As putea sa ma insel ..

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil are Km reali, nu arata rau. Dar iti asumi un risc cu DSG7 uscat. Daca masina a mers (probabil) mult in afara in Franta si tu vei merge tot prin afara orasului mai mult, ar putea fi ok cutia. Nu stiu detalii legate de fiabilitatea DSG uscat in timp/nr de Km..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius

Da,eu fac naveta zilnic.Cristi merci de ajutor,astept,dar avand banii in mana,sunt nerabdator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca masina nu are km aia, are ultima intrare in iulie 2016 la 181.000 km.  LA un rulaj mediu de 60.000 km pe an, poate sa mai fi adunat ceva km. Plus ca eu as fugi de cutia aia, mai ales la rulaje de genul.

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are peste 200.000 km si pret cam mare. Daca nu poti verifica km la reprezentanta merita maxim 9500 Euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are 160k km confom anuntului. Poate ne spui si noua prin ce formule ai ajuns la suma de 9500 de Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In anunt e bifata navigatia, dar nu are buton de Navi. Mai scade 1000 din cauza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E sistemul de baza de infotainment, nici macar composition media.

Cu siguranta nu cred ca discuti direct cu proprietarul in conditiile date.

Incerca pe cat poti de mult sa eviti intermediarii, fie ei si dealeri care nu difera mult de samsari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius

A lasat masina la 10500euro. Ce ziceti? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat e mai putin cu atat mai bine ;) Cum ti s-a parut masina per ansamblu?

Bifeaza optionalele pe care le vrei sau ai de gand sa faci retrofit la ceva? Ca daca vrei sa faci retrofit trebuie sa iei in calcul ce se poate si daca se poate si la cati bani mai dai in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalindarius

Sincer navigatia nu e un 'must have' ,in schimb bluetooth-ul ar fi util.Dar cred ca motorul de 2.0 si cutia in 6 trepte sunt mai importante. Plus xenoanele care schimba fata masinii. Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca motorașul de 1,6 cu stage 1 îl egaleaza. Nu e musai 2l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina asta arata mai bine. atentie la numarul de Km si eventuale probleme ascunse. Oricum, e 2.0 de 150CP , nu ce scrie acolo.

E diferenta intre un motor de 2l si unul de 1.6. Nu putem sa comparam 1.6 remapat cu 2.0 stock, chiar daca se ridica performanta primului, tot al doilea va fi mai sprinten.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rămân la părerea mea ca diferenta e infima intre un 1,6 remapat si 2.0 stock. In schimb e o diferenta mare intre ce infotainment are masina aia si un altul mai nou cu navigatie, Bluetooth, etc...

Cătălin, tu stii cel mai bine ce contează mai mult pentru tine si la ce poti renunta si ce nu. Eu ti-am dat doar o varianta, nu zic nimănui ca asa e corect si bine ? Ce e bun ptr mine nu trebuie sa fie bun si ptr altul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul e cea mai importanta dotare la o masina. Sa faci rabat la motor si sa zici ca faci afacere cu un tuning, e mentalitate de lasa ca merge si asa. Plus ca e o comparatie mere cu pere, unul e stock, altul nu. Apoi motorul 2.0 vinr si cu o alta transmisie, alt ambreiaj. Deci despre ce vorbim?

Ideal ar fi o masina cu sistemul de infotainment de a doua generatie( ecran min 6.5" cu posibilitatea de App Connect). App connect care permite folosirea de Google Maps (on si offline) si mai nou Waze prin Android Auto.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!